Учені розповідають, що допомагає мозку краще засвоювати інформацію.
Невідомість і невизначеність викликають стрес. Але, за даними нового дослідження, вони також стимулюють зони мозку, відповідальні за навчання. Тобто нестабільні ситуації хоч і викликають дискомфорт, але необхідні, щоб використовувати мозок в повній мірі.
Якщо хочете вчитися максимально ефективно, робіть те, що для вас складно, 70% часу. Орен Хоффман, підприємець, бізнес-ангел.
Звичайно, важко майже весь час перебувати в такому стані, але дослідження підтверджують слова Хоффмана. Якщо ви не нервуєте з приводу результатів своєї роботи, мозок перестає вчитися новому.
До такого висновку вчені прийшли після експерименту з групою мавп. Тварини виконували різноманітні завдання та отримували в нагороду сік. Іноді шанси на частування були стабільними, наприклад 80%. Інші завдання були більш непередбачувані: частота отримання соку змінювалася.
Поки мавпи виконували завдання, вчені вимірювали їх мозкову активність. Вони виявили чітку закономірність. Якщо тварини могли передбачити частоту отримання нагороди, у них практично відключалися області мозку, пов’язані з вивченням нового. Коли вони не могли передбачити розвиток подій, центри навчання, навпаки, активізувалися.
Це логічно. Коли ви знайшли оптимальний спосіб поведінки в певному середовищі, шукати нові безглуздо.
Стабільність не сприяє вивченню нового. Це не страшно, якщо ви намагаєтеся освоїти удар в гольфі або приготування якоїсь страви. Але в багатьох життєвих сферах, в тому числі в професійній, потрібно постійно вчитися і ставати краще. А для цього доведеться виходити із зони комфорту.
Коли ми потрапляємо в нову непередбачувану середу, здатність мозку сприймати інформацію посилюється. Наприклад:
- Подорожуйте за кордоном. Ви обов’язково дізнаєтеся щось нове, в тому числі про самого себе і свої здібності.
- Змініть щось в звичному порядку. Навіть якщо ви просто пообідаєте в новому закладі або займетеся чимось незвичним ввечері, мозок перейде в режим навчання. А це допоможе освоїти нові навички та поглянути на старі ідеї під новим кутом.
- Почніть новий проект. Може, він в результаті провалиться, зате ви точно навчитеся чомусь новому.
- Шукайте дивні незнайомі ідеї. Наприклад, читайте старі книги про технології майбутнього, дивіться артхаус, спілкуйтеся з творчими людьми, цікавтеся пристроєм чужих вам індустрій.
- Поговоріть з людьми, з якими ви не згодні. Це не тільки навчить чогось, але і розвине емпатію.