У науковому журналі Frontiers in Marine Science з’явилася публікація, яка описує незвичайну знахідку в Антарктиці. Почалося все зі звичайного збору проби осаду на дні під шельфовим льодовиком. Для цього довелося пробурити близько 900 метрів льоду і пропустити в отриманий канал щуп для захоплення зразків.

Але спроба виявилася невдалою: інструмент повернувся без зразків. Ще година пішла на друге занурення – результат той же. Щоб з’ясувати причину, вчені переглянули запис з камери і побачили, що прилад уткнувся не в морське дно, а у валун. На якому вдалося помітити нерухоме життя.

Зокрема, на кадрах з GoPro помітно кілька видів губок і тонкі нитки (можливо, компоненти бактеріальних матів або гідроіди – безхребетні тварини): прикріплені до каменя. Без аналізу складно сказати, що це за істоти і скільки їм років. Відомо, що антарктичні губки можуть жити тисячі років, так що ця екосистема може бути по-справжньому древньою.

Також неясно, як часто вони харчуються і як це роблять. Але на відео помітили брижі навколо валуна, що може свідчити про те, що їжу вони отримують здалеку: до найближчого відкритого місця від цієї точки більше 250 км.

Huw Griffiths / British Antarctic Survey

Джеймс Сміт (співавтор дослідження, саме він першим переглянув записи) зазначив, що це рідкісна (не) удача: на найближчій відстані це єдиний великий камінь. Якби лід бурили трохи лівіше або правіше, подібну знахідку зробити б не вдалося (зате вдалося б зібрати необхідні зразки).

Невідомо, чи є це одиничним випадком, або ж під товщею льоду знаходиться чимало подібних каменів з живими істотами. Шельфові льодовики тягнуться на 1,45 млн квадратних кілометрів – і з усього цього сумарно був вивчений лише шматочок розміром з тенісний корт. І глобальне потепління вимагає поквапитися, якщо ми хочемо дізнатися більше: лід тане, і зміна температури може знищити цю незвичайну екосистему, якщо їй не вдасться пристосуватися до нових умов життя.

Також буде цікаво:   MARUV не поїде на Євробачення