Експерти McKinsey and Company – авторитетної міжнародної компанії, яка спеціалізується на вирішенні завдань, пов’язаних зі стратегічним управлінням, – називають два критерії, які дозволять сказати: ми подолали пандемію.

Набуття колективного імунітету

Колективний імунітет виникає, коли число людей, стійких до коронавірусу, стане достатнім, щоб зупинити масове поширення інфекції.

«Достатнє» число залежить від конкретного захворювання. Наприклад, в разі кору колективний імунітет досягається, коли стійкість до інфекції набувають 95% населення. У разі поліомієліту цей поріг нижче – 80%.

Вчені припускають, що поширення COVID-19 зупиниться, коли імунітет до нього виникне у 60-70% населення.

При цьому на сьогодні в більшості країн коронавірусом перехворіли не більше 10% громадян. Хороша новина в тому, що створення колективного імунітету не означає, що перехворіти COVID-19 повинні всі 60-70%. Значну роль в цьому процесі відіграють і інші фактори.

  • Впровадження вакцини від COVID-19. Це найбільш вагомий фактор. Як тільки фармацевтам вдасться створити дійсно ефективний препарат, пандемія піде на спад.
  • Наявність природного імунітету до коронавіруса. За оцінкою McKinsey and Company, природний імунітет до коронавірусу можуть мати від 90 до 300 мільйонів людей по всьому світу.
  • Потенційний перехресний імунітет до інших коронавірусів. Є версія, що організм людей, що перехворіли іншими коронавірусними інфекціями, краще захищається від SARS-CoV-2.
  • Потенційний частковий імунітет, який забезпечують інші щеплення. Зокрема, мова про БЦЖ – протитуберкульозна вакцина, яка, як показують спостереження, в деяких випадках спрощує зростання захворюваності COVID-19.
  • Національні звички. Наприклад, в країнах, де люди звикли тримати дистанцію між собою, поширення COVID-19 вдасться зупинити раніше, ніж в тих, де прийняті більш тісні контакти.

Повернення до нормального життя

Це означає передусім зниження кількості госпіталізацій і смертності від COVID-19. Слідом за цим знову відкриються ресторани, школи, кордони, бізнес повернеться з онлайн в реальність і взагалі життя стане колишнім (майже).

Коли пандемія коронавіруса закінчиться

Фахівці McKinsey and Company припускають, що в США і інших розвинених країнах колективного імунітету вдасться досягти до третього або четвертого кварталу 2021 року. А повернення до нормального життя почнеться ще раніше – можливо, в першому півріччі.

Але опитані журналом Nature, нагадують, що з колективним імунітетом все не так просто – з кількох причин. І це вплине на термін закінчення пандемії.

Невідомо, наскільки стійка імунна відповідь

Можливо, придбаного захисту від коронавіруса вистачить лише на рік або навіть всього на кілька місяців, а потім людина зможе захворіти повторно. Це стосується і імунітету, набутого природним шляхом – після перенесеної хвороби, і імунітету, сформованого після вакцини (коли вона з’явиться).

Також буде цікаво:   Отоларинголог

Якщо щеплення доведеться робити заново кожні 2-3 місяці, знадобляться мільйони і навіть мільярди доз. Не факт, що світова фармацевтична індустрія швидко впорається з подібним викликом.

Не ясно, як коронавірус впливає на організм

Нерідкі випадки, коли наслідки перенесеного СOVID-19 – задишка, біль у грудях, хронічна втома, «мозковий туман» (так називають характерне для хвороби зниження концентрації, пам’яті, працездатності) – переслідують людей місяцями.

Є і ще один нюанс: найближчі родичі SARS-CoV-2 – сезонні коронавіруси, що викликають застуду, послабляють імунітет приблизно на рік.

Досить імовірно, що COVID-19 робить рівно те ж. І в цьому випадку покладатися на захисні сили організму і передбачати терміни виникнення колективного імунітету стає ще складніше.

Спалахи захворювання будуть з’являтися навіть при колективному імунітеті

Досить того, щоб люди в якомусь регіоні вирішили, що хвороба відступила, і почали відмовлятися від щеплень. Це неминуче призведе до нової хвилі поширення інфекції і, можливо, необхідності чергових локдаунів.

Є версія, що COVID-19 ніколи не вдасться взяти під повний контроль

Так само, як не вдалося взяти під контроль грип. Ця інфекція, незважаючи на багаторічні зусилля вчених і фарміндустрії, все одно забирає до 650 тисяч життів на рік (причому в даній цифрі не враховано смерті, викликані ускладненнями грипу, а це ще до 250 тисяч випадків щорічно).

Дослідники з Гарварду змоделювали кілька можливих варіантів подальшого розвитку COVID-19. І прийшли до висновку, що пандемія і пов’язані з нею соціальні обмеження триватимуть як мінімум до 2022 року. А спалахи коронавірусної інфекції з високою ймовірністю будуть виникати щороку або раз на два роки – в залежності від тривалості придбаного імунітету.

Я думаю, цей вірус з нами надовго. Але грип теж з нами давно. І в його випадку найчастіше ми обходимося без локдаунів. Так що справимося. Рут Керрон – доктор медицини, для видання The Atlantic

На щастя, сезонні спалахи ніколи не досягають пандемічних піків – завдяки тому, що імунна система багатьох людей все ж вчиться протистояти інфекції. Це означає, що світло в кінці тунелю є. Треба лише дотягнути до нього по можливості без втрат і серйозних наслідків.