Ці програми не приносять користі. А іноді можуть і нашкодити.

Браузери і так досить безпечні

У більшості випадків віруси проникають в комп’ютер через браузер, коли ви відвідуєте сумнівні сайти. Тому в антивірусах є так звані інтернет-екрани, які перевіряють відкритий вами ресурс. Але всі більш-менш популярні браузери і самі цілком захищені від вірусів.

І Chrome, і Firefox, і Edge, і Opera попереджають вас, коли ви намагаєтеся відкрити зламаний, фішингових або неблагонадійний сайт.

Всі браузери періодично оновлюються, щоб підтримувати безпеку. Так що просто не перешкоджайте цьому.

Windows 10 сама по собі непогано захищена

Сучасна Windows 10 досить стійка до вірусів, а дірки в її безпеки своєчасно закривають за допомогою патчів. Звичайно, за умови, що у вас включено автоматичне оновлення. Тому не потрібно відключати його через те, що воно нібито гальмує комп’ютер.

У Windows 10 є власний антивірус

За часів Windows 7 ми шукали «кращі безкоштовні антивіруси» або платили за підписку. Але з приходом Windows 10 потреба в цьому відпала, тому що тут є свій вбудований антивірус «Безпека Windows».

Він досить ефективний і не гальмує систему.

У антивіруса є брандмауер і фільтр для неблагонадійних додатків SmartScreen. А ще програма не вимагає якихось додаткових дій і налаштувань, вона просто працює.

У Linux і macOS віруси треба ще пошукати

Дії користувачів Windows, що встановлюють антивірус, в цілому більш-менш зрозумілі. Але, коли власник комп’ютера з Linux або macOS викачує спеціальну версію захисника для своєї системи, це вже не піддається ніякій логіці.

По-перше, ці операційні системи куди менш поширені, ніж Windows, і їх привабливість для творців вірусів не така висока. По-друге, Linux і macOS добре захищені.

Встановлення програм в Linux і macOS за замовчуванням виконується з перевірених репозиторіїв або App Store, що теж практично виключає загрозу зараження.

… як і в Android з iOS

В інтернеті регулярно виникають суперечки, який антивірус для смартфона краще і яка операційна система вразливіша для шкідливого ПЗ. Однак дискусії безглузді: на смартфонах ці програми вам теж не потрібні, тому що і Android, і iOS однаково добре захищені.

А майже 40% додатків, представлених в Google Play під виглядом антивірусів, згідно тестам, абсолютно марні.

Антивіруси крадуть ваші персональні дані

Так, ваш антивірус шпигує за вами. Нещодавно стало відомо, що Avast і AVG збирають вашу історію браузера і відомості про дії в інтернеті, а потім продають маркетологам, зацікавленим в тому, щоб згодувати вам побільше реклами.

Також буде цікаво:   11 кращих ігор з відкритим світом

І якщо ви вважаєте, що цим грішать тільки безкоштовні продукти, яким потрібно хоч якось монетизувати, то помиляєтеся.

Антивіруси поширюються нечесним шляхом

Заради грошей творці антивірусів йдуть на досить неприємні трюки. Їх продукти при установці змінюють вам пошукову систему за замовчуванням і застосовують непотрібні розширення в браузер. А то і сам оглядач змінюють на інший. Вони встановлюють свою домашню сторінку і різні панелі інструментів від своїх партнерів, впарюють всякі сміттєві додатки (junkware), які вам не потрібні.

А іноді антивірус скачується сам, якщо ви забули зняти галочку в якомусь установнику.

Крім того, творці антивіруса підуть на все, щоб змусити вас купити платну версію. Розробників того ж Kaspersky, наприклад, свого часу пішли на те, що вони протягом 10 років створювали підроблені віруси, щоб поліпшити статистику.

Антивіруси перевантажені функціями і гальмують систему

Будь-який антивірус буде нав’язувати вам купу зайвих функцій. Менеджер паролів, розширення для браузера, чистильник системи, батьківський контроль, VPN, онлайн-підтримка, віддалене управління …

Навіщо все це в програмі, від якої потрібно одне: щоб вона захищала від шкідливого ПО в інтернеті і не відволікала? Ці нескінченні навороти тільки сприяють роздування антивірусного пакета до неможливості. Так до того ж ще й негативно позначаються на продуктивності.

Антивіруси настирливі і переповнені рекламою

Після установки антивірус починає постійно засипати вас спливаючими повідомленнями. «Я знайшов підозрілий файл. Що робити?», «Я заблокував новий додаток. Розблокувати?», «Я оновився. Ура!», «Ексклюзивна пропозиція! Перейдіть на платну підписку…» і це дратує.

Вбудований антивірус «Безпека Windows» не буде вас відволікати. Він лише періодично повідомляє про результати фонового сканування, але цю функцію легко відключити. Непомітність – відмінна якість для системного інструменту.

Антивіруси не допомагають

Пам’ятаєте епідемію вірусу WannaCry? Він шифрував ваші файли, а потім вимагав гроші нібито за повернення доступу до них. А ще були навали Petya, SyncCrypt, Osiris і Bad Rabbit. І антивіруси ніяк не могли зупинити їх – просто тому, що не були знайомі з ними.

У Windows 10 зараз є функція захисту від шифрувальників. Вона називається «Контрольований доступ до папок». Це цілком надійний засіб. Що вас дійсно врятує від усіх загроз, так це бекапи.

Налаштуйте автоматичне створення резервних копій важливих файлів, і вам будуть не страшні вимагачі.