Дослідження доводять, що вигадані історії корисніші для мозку, ніж реальні.

Розвинена емпатія

Читання художньої літератури розвиває емпатію і допомагає уявити себе на місці іншого. Це пов’язано з тим, що мозок обробляє прочитану і реальну інформацію однаково.

Ліва скронева частка, що відповідає за сприйняття мови, змушує мозок думати, що він робить те, що насправді робить герой твору. Цей феномен відомий як «втілене пізнавання». Читаючи, ми буквально переміщаємося в тіло персонажа.

Завдяки художній літературі ми перестаємо концентруватися на собі і починаємо розуміти поведінку і мотивацію оточуючих.

Свобода від стереотипів

Література демонструє закони, за якими працює суспільство, і підвищує толерантність до представників меншин і пригнічених.

В одному досліженні п’ятикласники читали уривки з «Гаррі Поттера». Учитель допомагав їм аналізувати текст, в якому простежувалася лояльна позиція Гаррі Поттера до напівкровки – учням, які народилися в сім’ях маглів. Після трьох уроків діти стали терпимо ставитися до іммігрантів, гомосексуалів і біженців.

Смирення з невизначеністю

Стабільність – міф, однак цінителів романів це мало турбує. Дослідження продемонструвало, що люди, які читають вигадані історії, відчувають менше необхідності в когнітивній визначеності, ніж ті, хто читає нон-фікшен.

В ході експерименту 100 студентів з Торонтського університету прочитали один з восьми оповідань або одне з восьми есе. Після чого кожен заповнив опитувальник, що оцінює рівень їх емоційної потреби у визначеності і стабільності. Результати показали, що учасники, котрі читали розповіді, простіше ставляться до хаосу і нестабільності. Значить, вони мислять ширше і підходять до вирішення проблем творчо.

Багата уява і мислення

«Автор пише тільки половину книги. Іншу половину пише читач», – так говорив класик англійської літератури Джозеф Конрад. Хороший письменник дійсно розповідає не все, а тільки найнеобхідніше, змушуючи читача використовувати уяву. Зовнішність і минуле героїв, обстановка, запахи, тембр голосу – як режисери, які знімають екранізацію, ми часто додумуємо деталі самостійно.

Якщо вам важко фантазувати, беріться за художню літературу. Вона розворушить ваша уява.

Здоровий сон і міцні нерви

Догляд у вигаданій реальності корисний всім, хто перебуває у стресовому стані, але книга – найефективніший засіб. Дослідження показують, що всього шість хвилин читання знижують пульс і розслаблюють м’язи на 68%. Для порівняння: прослуховування музики заспокоює на 61%, прогулянка – на 42%, а відеогра – на 21%.

Читання – ідеальне заняття перед сном. Книга відволікає, розслабляє і допомагає заснути.

Також буде цікаво:   Що варто прочитати: сучасні книг від лауреатів Нобелівської премії

Тверда пам’ять і логіка

Щоб запам’ятати всіх персонажів «Війни і миру» і розібратися в перипетіях сюжету, потрібні не тільки міцні нерви, але ще розвинена пам’ять і логіка. Пробираючись через складний роман, ви продовжуєте життя своєму мозку. Доведено, що завзяті читачі в старості на 32% рідше страждають від хвороби Альцгеймера.

Чим довше твір, тим краще працює ваш мозок.

Багатий словниковий запас

Результати досліджень показують пряму залежність між кількістю прочитаної художньої літератури і словниковим запасом. У таблиці наведено результати опитування 30-річних читачів.

Читацькі звичкиСловниковий запас слів
Читають багато, багато художньої літератури29 558
Читають багато, іноді художню літературу28 299
Читають багато, художню літературу рідко24 064
Читають іноді, іноді художню літературу23 353
Читають іноді, художню літературу рідко21 947
Читають рідко, художню літературу рідко12 402

Якщо ви хочете говорити гарно, читайте художню літературу. Так ви навчитеся краще формулювати думки і розповідати історії, позбудетеся від шаблонних фраз в мові і письмі.

Нові друзі і відкриття

Художня література знайомить нас з людьми і відправляє в пригоди, яких нам не бракує в реальному житті. Персонажі стають нашими друзями. Ми сперечаємося з ними, ненавидимо і підтримуємо. При цьому ми відчуваємо справжні емоції. Читаючи літературу, ми не просто йдемо від реальності, але знаходимо новий досвід.


Художня література вчить розуміти оточуючих, співчувати і співпереживати. Вона активізує уяву і збагачує словниковий запас. Цінителі художньої літератури мислять ширше, відкриті до нового досвіду і підходять до вирішення проблем творчо. А головне – вони більше врівноважені і міцно сплять.