Співзвучні одиниці виміру отримали схожі абревіатури, але плутати їх не варто.

Що за байти і біти

Біт – це мінімальна одиниця виміру цифрової інформації в двійковій системі числення. В 1 байті – 8 біт. Самі по собі ці одиниці невеликі, тому в повсякденному житті ми частіше зустрічаємо їх з приставками кіло-, мега- і гіга-.

Всупереч очікуванням, за цими префіксами ховається не 10 в третій, шостій і дев’ятій ступенях. Якби мова йшла про грами, то все було б просто: в кілограмі – 1 тисяча грам, в мегаграммі (замість «мегаграм» зазвичай використовується «тонна») – 1 мільйон грам. Але з байтами ситуація значно складніша, так як вони одночасно існують в десяткової і двійковій системах виміру.

Одиниці величин в Україні встановлюються:

  • 1 Кбайт = 1 024 байт;
  • 1 Мбайт = 1 024 Кбайт;
  • 1 Гбайт = 1 024 Мбайт.

За межами України на питання дивляться по-іншому, і це пов’язано з Міжнародною системою одиниць (СІ). Зразок кіло-, мега-, гіга- повинні бути використані суворо для одиниць виміру десятковоїсистеми. Відповідно, 1 мегабайт – це 1 000 кілобайт, а не 1 024.

Якими скороченнями користуватися

  • 1 024 байта = 1 Кбайт;
  • 1 048 576 байтів = 1 Мбайт;
  • 1 073 741 824 байти = 1 Гбайт.

При цьому для кілобайт, в якій 1 000 байт, працює Міжнародна система одиниць, і «Б» обов’язково заголовна:

  • 1 тисяча байт – 1 кБ;
  • 1 мільйон байт – 1 МБ;
  • 1 мільярд байт – 1 ГБ.

Таке написання зустрічається в якості прикладу в Міждержавному стандарті. Також регламентує скорочення з префіксами для двійкових одиниць виміру:

  • 1 кібібайт = 1 КІБ;
  • 1 мебібайт = 1 МІБ;
  • 1 Гібібайт = 1 гинув.

У побуті ви такі позначення навряд чи зустрінете, але принаймні знатимете, що вони бувають.

Що стосується міжнародних скорочень, прийнято позначати кілобайт, рівний 1 тисячі байтів, як 1 kB. Мегабайти і гігабайти в десятковій системі перетворяться в MB і GB. У двійковій системі 1 кібібайт = 1 KiB, 1 мебібайт = 1 MiB, 1 Гібібайт = 1 GiB, і за кордоном ці одиниці вимірювання використовуються досить активно.

Біти

Так як до бітів застосовується Міжнародна система вимірювань, скорочуються вони без вишукувань – до Кбіт, Мбіт, Гбіт і так далі. Що стосується префіксів для двійкових одиниць виміру, 1 Кібібі = 1 Кібіт.

За кордоном кілобіти, мегабіти і гігабіти позначаються як Kbit, Mbit і Gbit. Якщо мова про біти в двійковій системі, то в хід йдуть Kibit, Mibit і Gibit.

Навіщо це потрібно знати

Розуміння різниці між бітами і байтами, а також мегабітами і мегабайтами має допомогти при виборі тарифу з потрібною швидкістю інтернет-з’єднання або будь-якого роду накопичувача для зберігання інформації: твердотільного, внутрішнього або зовнішнього жорсткого диска, та хоч флешки і MP3-плеєра.

Також буде цікаво:   Нові флагмани Huawei Mate 30 вийдуть без сервісів Google

Коли вибираєте тариф

Інтернет-провайдери зазвичай вказують швидкість передачі інформації: «до 50 Мбіт/с» або «до 100 Мбіт/с». І без розуміння різниці між бітом і байтом легко потрапити в пастку. У незнаючої людини може виникнути ілюзія, що файл розміром в 100 мегабайт завантажиться за секунду.

Але трохи математичної магії, і стає очевидно, що мова йде лише про 12,5 мегабайт в секунду (просто розділіть на 8 – саме стільки бітів міститься в одному байті).

Для прикладу: вам потрібно завантажити файл вагою 750 мегабайт. Це те ж саме, що скидати 6 000 мегабіт даних (6 000 Мб ÷ 8 = 750 МБ). На його завантаження при швидкості 50 Мбіт/с потрібно 2 хвилини, а при 10 Мбіт/с – 10 хвилин.

Коли вибираєте накопичувач

Якби різниці між розміром кілобайт, мегабайт і кілобайт в двійковій і десятковій системах не існувало, все було б просто. Але вона є, і це все ускладнює, тому що реальна ємність накопичувача залежить від того, що конкретний виробник вкладає в кілобайт і в якій країні він знаходиться. Залежно від підходу, різниця в обсязі пам’яті може бути значною і збільшуватися пропорційно збільшенню ємності диска.

Порівняйте: 1 кілобайт в двійковій і десятковій системах – це 1 024 та 1 000 байтів відповідно. Але 1 терабайт – це вже 1 099,5 гігабайтів і 1 000 гігабайтів. Різниця майже в 100 гігабайтів.

Виробники накопичувачів нерідко визначають ємність в десятковій системі, а система бачить його в двійковій, і обсяг пам’яті може виявитися нижче того, на яку ви розраховуєте. Тому на упаковці накопичувачів закордонних виробників краще пошукати ємність в Гібібайт або тебібайтах – GiB і TiB, вже вони-то точно обчислені в двійковій системі вимірювань.

Як переводити з однієї одиниці вимірювання в іншу

Все просто. Щоб перевести мегабайти в мегабіти, помножте число на 8.

X МБ × 8 = Y Мб

Щоб перевести мегабіти в мегабайти, розділіть число на 8.

X Мб ÷ 8 = Y МБ

Щоб дізнатися, скільки часу (в секундах) буде потрібно на завантаження файлу, переведіть його розмір в мегабіт і розділіть число на швидкість.

(X МБ × 8) ÷ Y Мбіт / с = t

Щоб з’ясувати, скільки мегабайт в гігабайтах, помножте число на 1 024 (або на 1 000, якщо впевнені, що мова йде про десяткову систему вимірювань).

X ГБ × 1. 024 = Y МБ