Чи пам’ятаєте ви свій перший поцілунок? Або як отримували шкільний атестат? Можливо, ви навіть зможете згадати подробиці цих подій. Багато наших спогадів об’єднуються або принаймні асоціюються з важливими життєвими подіями.
Ми можемо пам’ятати їх через багато років, але не пам’ятати, що з’їли сьогодні на сніданок. Але в цьому є проста причина.
Дослідження “Locus coeruleus and dopaminergic consolidation of everyday memory”, проведене в Единбурзькому університеті, показало, як проходять біологічні процеси, що створюють наші спогади. Ці спогади називаються «спалахуюча лампочка», і розуміння цієї нескладної концепції допоможе вам поліпшити здатність до запам’ятовування.
Вчені виявили, що миші краще запам’ятовують інформацію, коли з ними відбуваються захоплюючі увагу події. Наприклад, миша, яка проходила по новій дорозі, краще запам’ятовувала знаходження джерела їжі. Але як це працює з людьми?
Коли ми схвильовані або з нами відбувається щось нове, наш мозок вивільняє хімічну речовину дофамін і транспортує його в місце, відповідальне за формування пам’яті в мозку. Легкий наплив дофаміну дозволяє нам в цей момент сформувати спогад.
Тому ключем для поліпшення пам’яті є несподіванка.
Професор Річард Морріс з Единбурзького університету вважає, що нові для нас події відбуваються досить часто і це впливає на все наше життя. Новизна створює умови для кращого запам’ятовування того, що без цієї новизни стало б звичайною подією і скоро забулося.
Дофамін має важливе значення для створення спогадів, але дослідження продемонстрували також залученість гіпокампу – частини головного мозку, що грає важливу роль у формуванні пам’яті, емоцій і утриманні уваги. Саме тому в рекламі і маркетингу постійно намагаються створити емоційний зв’язок з аудиторією, щоб змусити її дійсно «відчути» повідомлення.
Як же скористатися цією інформацією щоб поліпшити свою пам’ять?
Відволікайтеся. Ви можете відчувати себе дуже продуктивним і сфокусованим на роботі, але, швидше за все, згодом ви не зможете згадати про те, що робили, в подробицях. Ви не станете поганим працівником, якщо зробите перерву на пару хвилин (в більшості випадків).
Святкуйте маленькі перемоги. Дофамін вивільняється, коли ви щось закінчуєте. Складіть список невеликих справ, які ви зможете швидко виконувати, щоб отримати легкі перемоги протягом дня.
Робіть регулярну розминку для тіла. Купіть скакалку. Пробіжіть проліт сходів в офісі. Навіть якщо ви просто встанете і зробите 10 стрибків біля робочого столу, це забезпечить вам збільшення ендорфіну і дофаміну.
Користуйтеся можливістю пробувати щось нове. Це не обов’язково має бути вивчення нового досвіду. Зробіть щось несподіване для органів почуттів: чіпайте руками різні текстури, вийдіть на мороз і зайдіть назад. Якщо працюєте з дому або в окремому кабінеті, спробуйте різні ароматичні масла. Сенс в тому, щоб змінити робоче місце так, щоб воно не було нудним простором.