Як кофеїн впливає на мозок? Чи шкідливо пити каву перед тренуванням? Чи здатний він допомогти виспатися? Відповіді на ці та багато інших питань в цій статті.

1. Що кофеїн робить з нашим мозком?

Якщо пити каву в помірних кількостях, то він подарує вам заряд бадьорості. А якщо трохи перестаратися, то можна отримати протилежний ефект: млявість, втому і навіть тривожність.

Вся справа в аденозині, який, накопичується в організмі, і викликає почуття сонливості. Кофеїн має схожу з аденозином структуру і саме тому може частково блокувати його дію, дозволяючи нам прокинутися після чашки кави.

Смертельна доза кофеїну складає 150 мг/кг. Це означає, що при вазі 70 кілограмів вам потрібно випити разом близько 70 чашок кави, щоб все закінчилося плачевно. На щастя, ви фізично не зможете цього зробити.

2. Чи можна пити каву перед тренуванням?

У помірній кількості кава корисна не тільки вранці, але і безпосередньо перед початком фізичних вправ. Кофеїн допомагає підбадьоритися і підвищує витривалість.

Увага! Якщо у вас є якісь серцево-судинні захворювання, то ні про яку каву перед тренуванням і мови бути не може.

Невелика чашка кави або кілька таблеток кофеїну перед тренуванням сприяють прискоренню метаболізму і спалюванню більшої кількості калорій. Крім того, кава дозволяє тренуватися довше і ефективніше, а також послаблює біль в м’язах після виконаних попередніх вправ.

3. Чи допомагає кава виспатися?

Кофеїн вкрай багатофункціональна річ. Він навіть здатний допомогти тим, хто дуже хоче виспатися.

Якщо ви хочете трохи подрімати і прокинутися значно свіжішим, то спробуйте так званий кавовий сон. Рецепт простий: чашка кави і 20-ти хвилинний спокій. Цього часу буде цілком достатньо, щоб кофеїн проник в мозок. Пийте каву, лягайте, розслабляйтеся. Двадцять хвилин – і ви вже спроможні зрушити парочку невеликих гір.

4. Чи можна жайворонкам пити каву на ніч?

Багато людей уникають пізніх прийомів кави через острах не заснути вночі. Дійсно, у кофеїну є властивість збивати циркадні ритми, завдяки яким наш організм розуміє, що потрібно відходити до сну.

Ця проблема більше знайома жайворонкам. Склянка кави перед сном здатна перетворити бадьорого любителя вставати в немислиму рань в справжнісіньку сову. Однак передбачити, як кава буде впливати на якусь конкретну людини неможливо. Як то кажуть: не спробуєш – не дізнаєшся.

5. Де ще, крім кави, можна знайти кофеїн?

Також буде цікаво:   9 альтернатив кофеїну, які добре бадьорять і не викликають звикання

Широко поширена помилка, що найбільший відсоток кофеїну містить саме кава. Це не зовсім так. Якщо ви цікавитеся напоями, які створені для того, щоб боротися з втомою і сонливістю, то придивіться до чаю, лимонаду і енергетикам. У деяких сортах чаю вміст кофеїну настільки великий, що з ними не зрівняється навіть найміцніша кава.

6. Чи можна регулювати кількість кофеїну?

Кофеїн в чаї діє дещо інакше, ніж у каві. Основна відмінність в тому, що його дозування можна регулювати. Вміст кофеїну в чаї залежить від сорту, температури і тривалості заварювання.

Вважається, що найбільше кофеїну в чорних сортах чаю. Якщо чай заливається не окропом, а водою, нагрітою до 70 градусів, вміст кофеїну в ньому зменшується. А ось чим довше заварюється чай, тим більше в ньому кофеїну.

7. Які сорти кави вибирати?

Багато хто думає, що концентрація кофеїну в каві залежить від ступеня обсмаження зерен. Насправді це не так. Потрібно звертати увагу на різновид кавового дерева. Більш м’яка і ніжна арабіка містить менше кофеїну, а в міцному робусті його в два-три рази більше.

8. Коли пити каву?

Ви сильно помиляєтесь, якщо вважаєте, що ідеальний час для чашечки кави – це перші 10 хвилин після пробудження. З 8:00 до 9:00 виробляється найбільше кортизолу – гормону, що впливає на нашу активність протягом дня. А це означає, що наш організм здатний розбудити себе без допомоги кави.

Якщо прокинутися ніяк не виходить, то з наукової точки зору найкращим часом прийому кави вважається період з 9:30 до 11:30.

9. Як впоратися з кавовою залежністю?

Скорочувати кількість споживання кави або зовсім відмовлятися від нього слід поступово. Перейдіть на чай або чергуйте каву з кофеїном і каву без нього.

Якщо ви стали помічати, що не одержуєте від кави такого ж задоволення, як раніше, влаштуйте собі місячний детокс. Спробуйте не пити каву, щоб перезавантажити свій організм і повернути зниклу чутливість.

10. Скільки потрібно пити кави?

Невеликої дози кофеїну буде досить, щоб трохи підбадьоритися і привести думки в порядок. Щоб періодично підвищувати працездатність, вживайте напій маленькими чашечками щопівгодини. Якщо такий варіант не дуже зручний, наливайте собі відразу цілу кружку, але не пийте залпом, а розтягуйте задоволення.