Установка Windows 7 на ноутбук. Детальний опис як встановити Windows 7 на ноутбук або комп’ютер. Невелике введення в процес установки Windows 7 на ноутбук.

Керівництво розраховане в першу чергу на новачків і людей, хто ще не стикався з установкою Windows на ноутбук, комп’ютер або інший подібний пристрій.

Насправді установка Windows 7 на ноутбук досить проста. Встановити її можна практично на будь-який комп’ютер, ноутбук, нетбук, моноблок або інший пристрій. Напевно, деякі з вас, мої шановні читачі, чули страшні історіях про те, як же важко встановити Windows, як же важко її потім налаштувати і так далі. У даній статті ви побачите, що це не так.

Сама по собі установка Windows 7 дуже схожа на установку Windows Vista. Якщо у вас є бажання, то можете встановити Windows 7 другий системою по керівництву: Установка Windows 7 другою системою на ноутбук з Windows XP. Все повинно вийте. У результаті при включенні комп’ютера, ноутбука або іншого подібного пристрою зможете вибрати яку операційну систему завантажувати.

Тут доречно зробити невеличке зауваження. У цьому посібнику показано установка Windows 7 з DVD диска. Якщо у вас в ноутбуці немає DVD приводу і немає ніякого бажання купувати зовнішній USB привід, то можете встановити Windows 7 з флешки по одному з посібників: установкою Windows 7 з USB-флешки або з карти пам’яті. і Як встановити Windows 7 з флешки за допомогою утиліти WinToFlash. Сподіваюся, що флешка або карта пам’яті об’ємом 4 Гб і більше у вас точно знайдеться. На цьому з введенням закінчу. Приступимо до роботи. Підготовка до встановлення Windows 7 на ноутбук

Природно, що перш ніж братися за установку Windows 7 на ноутбук, потрібно провести невелику підготовку. Насамперед потрібно скопіювати всі важливі дані з розділу, на який збираєтеся встановлювати систему. Справа в тому, що при встановленні цей розділ буде форматуватися. Це означає, що вся інформація, яка у вас на диску куди Ви будете встановлювати Windows 7 буде вилучена. Зазвичай це розділ C:\. Так що всю потрібну інформацію звідти скопіюйте або на інший диск (D:\, наприклад), або, що ще краще, на інший комп’ютер. Можна і на DVD-диски найважливішу інформацію записати. Ви ж не хочете втратити важливі документи з того ж Робочого столу або з папки з документами на диску C:\?

Коли всю важливу для вас інформацію ви скопіювали на інший диск або комп’ютер, можна переходити до наступних етапів. Установку Windows 7 на ноутбук умовно можна розділити на такі основні операції:

  • Підготовка диска з дистрибутивом Windows 7;
  • Установка завантаження з диска в BIOS ноутбука;
  • Установка Windows 7;
  • Пошук і установка драйверів Windows;
  • Установка програм і утиліт.

Приступимо до підготовки диска з дистрибутивом.Підготовка диска з дистрибутивом Windows 7

Якщо у вас вже є диск з дистрибутивом Windows 7, то можете сміливо пропускати цей крок. Якщо ж у вас такого немає, то його потрібно записати (в ідеалі купити в магазині оригінальний диск). Якщо збираєтеся діставати Windows 7 в інтернеті, то велике прохання шукати чисті MSDN збірки Windows 7. З ними надалі найменше проблем. Адже Вам потрібно працювати на ноутбуці, комп’ютері або на іншому пристрої треба, а не вирішувати виниклі на голому місці проблеми. Пожалійте свій час і ставте відразу чисті збірки.

Важливо: якщо ви не знаєте яку версію Windows 7 встановити на ваш ноутбук (32-біт або 64-біт), то рекомендую вам ознайомитися з цим невеликим дослідженням: Windows x86 або x64. Що краще встановити на ноутбук? Якщо є бажання, то можете також ознайомитися і з цією публікацією: Порівняння продуктивності Windows XP, Windows Vista і Windows 7. Що краще встановити?

Тепер перейдемо до запису того самого образу з Windows 7 на диск. Для запису диска з Windows 7 нам знадобляться:

  • Оригінальний образ диска з Windows 7 у форматі. іso. Посилань на образ не даю так як їх поширення не зовсім законно. Які образи потрібні вже було сказано вище; Ashampoo Burning Studio для запису образу на диск.
  • Чистий DVD-диск. Windows же треба кудись записати.

Важливе зауваження: настійно не рекомендується використовувати різні неоригінальні збірки Windows 7, яких в інтернеті безліч. Найчастіше вони призводять до проблем з установкою системи і драйверів. До оригінальних відносяться незаймані збірки MSDN (збірки Windows, яка доступні розробникам мережі MSDN), Retail (копії дисків коробкових версій Windows 7) і OEM (копії оригінальних OEM дисків).

Спочатку встановлюємо і запускаємо утиліту Ashampoo Burning Studio. У меню Створити/записати образ диска вибираємо пункт  Записати CD/DVD/Blue-ray диск з образу диска. Натискаємо на кнопку Огляд і вказуємо де розміщений образ Windows 7. Натискаємо кнопку Далі. Вставляємо чистий DVD диск у привід і натискаємо кнопку Записати DVD. Трохи чекаємо, поки іде процес запису диску, і все, ось диск і записався.

Ставимо цей диск у привід ноутбука, комп’ютера або іншого подібного пристрою на який збираєтеся встановлювати Windows 7. Налаштування завантаження з DVD-диска в BIOS ноутбука

Щоб включити завантаження з DVD-диска, спочатку потрібно зайти в BIOS. Грубо кажучи, BIOS – це меню настройки деяких важливих параметрів ноутбука, комп’ютера або іншого подібного пристрою. У число важливих параметрів входить і визначення порядку завантаження пристроїв. Саме це нас і цікавить. Для цього при включенні ноутбука потрібно натиснути певну клавішу. Як правило, при завантаженні внизу екрану вказано яку кнопку натиснути, щоб увійти в BIOS. Найчастіше це F2, Del, Esc та інші. Як увійти в BIOS має бути описано в інструкції до ноутбука. Її іноді корисно почитати.

Після входу в BIOS потрібно знайти де настроюється порядок завантаження. Зазвичай ці налаштування розміщені на вкладці BOOT, хоча на вашому ноутбуці вони можуть бути і в іншому меню BIOS. Для зміни порядку завантаження зазвичай використовуються кнопки F5/F6 або меню зі стрілочками. Як міняти порядок завантаження також повинно бути зазначено в інструкції або в самому BIOS.

Встановлюєте ваш CD/DVD привід на перше місце в списку завантаження, зберігаєте настройки і виходите з BIOS. Зазвичай для цього потрібно в BIOS знайти пункт Save and Exit Setup.

Після збереження налаштувань ноутбук або комп’ютер перезавантажується. Це потрібно тому що нові настройки застосовуються при завантаженні, а як же вони можуть вступити в силу, якщо пристрій вже включено? Ось для цього і потрібне перезавантаження.

Ось ми і підійшли до найцікавішого: до безпосередньої установки Windows 7.

При завантаженні з диска повинен з’явиться такий екран:

Тиснемо будь-яку клавішу на клавіатурі.

Можливі проблеми: якщо завантаження з диска не відбувається, то в спочатку варто перевірити чи стоїть в BIOS завантаження з диска. Якщо вказано завантаження з диска, а диск все одно не завантажується, то варто перевірити чи завантажується цей диск на іншому комп’ютері або ноутбуці. Там теж повинна стояти завантаження з диска. Якщо на іншому комп’ютері диск завантажується, то значить проблема в самому диску (подряпаний, наприклад), приводі або все ж в BIOS не вказано завантаження з диска. Також варто спробувати записати образ на інший диск. Якщо й на іншому комп’ютері не завантажується, то значить диск не є завантажувальним. Потрібно ще раз записати і/або спробувати інший дистрибутив Windows 7.

Вибираємо мову системи і натискаємо Далі. Для запуску установки натискаємо на кнопку Встановити:

Важливе зауваження: на цьому вікні є пункт Відновлення системи. Якщо вам необхідно відновити Windows 7 або отримати доступ до консолі відновлення, то переходимо за цим посиланням.

Вибираємо версію Windows 7. Слід вибирати ту, до якої у вас є ключ. Вона вказана на папірці з ключем на днище ноутбука. Введення серійного номера в Windows 7 перенесено на кінець установки. Його можна не вводити відразу, але протягом 30 днів ввести його доведеться у властивостях Комп’ютера.

Також буде цікаво:   Xiaomi Redmi 7 Pro – найкращий бюджетний смартфон

Погоджуємося з ліцензійною угодою і тиснемо Далі:

Важливе зауваження: на даний момент існують проблеми з оновленням Windows Vista до Windows 7. Процес установки в деяких випадках може зависати. Так що рекомендується проводитиустановку Windows 7 на ноутбук з нуля або повну установку по термінології Microsoft.

Вибираємо в меню пункт Повна установка:

Вибираємо розділ, на який будете встановлювати Windows 7.

На цьому місці часто можуть виникнути різні проблеми та питання. Зупинимося більш детально тут.

Часто на ноутбуках або комп’ютерах можна зустріти один або кілька спеціальних прихованих розділів. Зазвичай вони призначені для відновлення системи. Детальніше про відновлення сказано тут: Робота з системою автоматичної установки Windows на ноутбук.

Також на вінчестері може бути ще один розділ на 100 мегабайт. Цей розділ зазвичай створює сама Windows 7. Він потрібен для реалізації функції BitLocker, яка дозволяє шифрувати системний розділ. Дана функція присутня в Windows 7 Professional і Windows 7 Ultimate. На нього записується завантажувач операційної системи. Навіщо це потрібно? Все насправді просто. Якщо Windows знаходиться на зашифрованому розділі, то для її завантаження спочатку потрібно той самий розділ розкодувати. Ось в тому маленькому розділі на 100 мегабайт якраз і розміщена програма, яка спочатку розшифровує розділ з Windows, а потім завантажує її. При бажанні ви можете той розділ видалити. Більш докладно операції з розділами на вінчестері описані в керівництві: Зміна розділів на жорсткому диску за допомогою Acronis Disc Director.

На етапі вибору розділу для установки нерідкі випадки, коли установник просить драйвер для вінчестера або просто не бажає встановлювати Windows 7 на той чи інший розділ. Насправді таку ситуацію може викликати зовсім не відсутність драйверів на вінчестер, а дещо інші причини. Найбільш частою причиною такої помилки є некоректна запис MBR або помилки в розмітці диска. Розглянемо цей момент більш детально.

Дуже часто виникає необхідність виділити на жорсткому диску декілька різних розділів з різними файловими системами. Цілком природно, що інформацію про те де і який розділ знаходиться потрібно десь зберігати. Для зберігання такої інформації використовується нульовий сектор жорсткого диска. Туди записується так званий MBR (Master Boot Record) або головний завантажувальний запис. Він якраз і містить інформацію про всі розділи на жорсткому диску у вигляді таблиці.

Дана таблиця розділів може вміщати до чотирьох записів з приблизно таким змістом: початок розділу, кінець розділу, тип розділу, а також чи є розділ активним чи ні. Початок і кінець розділу – це по суті номери початкового і кінцевого секторів. Тип розділу це число від 0х00 до 0хff в шістнадцятковій формі запису. Залежно від типу розділу система сприймає розділ по-різному. Звичайні розділи з файловою системою NTFS мають тип 0х07, у так званих прихованих розділів це може бути 0х12, 0х27 і так далі.

У такої організації розділів є один недолік. Оскільки записів всього чотири, то це означає, що на одному жорсткому диску може знаходитися до чотирьох так званих основні розділи або три основних і один додатковий. З основними розділами загалом все зрозуміло. Але ось що це за додатковий розділ? Тут все просто. Цей розділ були створений для того, щоб обійти обмеження в чотири розділи на одному жорсткому диску. На так званому розширеному розділі може знаходиться скільки завгодно логічних. Якщо вам система говорить, що неможливо створити розділ, то це скоріше-всього означає, що на вінчестері вже є чотири основні розділи або три основних і один логічний. Створити ще один основний розділ неможливо.

Це один момент. Другий момент. У MBR крім таблиці розділів зберігається ще й завантажувач. Саме проблеми з ним найчастіше і викликають ситуації, коли Windows 7 просить драйвер для установки або коли Windows не бачить жорсткого диска для установки. Для того, щоб вирішити цю проблему і все ж таки встановити Windows 7 потрібно виконати наступне:

  • Запустити Командний рядок. Для цього під час установки натискаємо одночасно Shift і F10;
  • У вікні вводимо команду bootrec /fixmbr. Дана команда відновлює завантажувач;

Спробуйте зайти в BIOS і перемкнути режим роботи SATA контролера з AHCI на IDE. Щось подібне потрібно робити при установці Windows XP без інтеграції драйверів SATA.

Якщо і це не допомогло, то пробуємо перерозподілити жорсткий диск за допомогою керівництва: Зміна розділів на жорсткому диску за допомогою Acronis Disc Director. В ідеалі повинно бути два-три розділи. На початку диска – основний активний для самої Windows 7 і один або кілька основних для решти інформації.

Натискаємо внизу на Установки диска і натискаємо на Форматувати:

Установник нас чесно попереджає, що всі дані з розділу, який форматуєте, будуть видалені:

Коли форматування закінчиться, натискаємо на кнопку Далі:

Чекаємо поки система встановиться:

Коли система встановиться, вводимо ім’я користувача та ім’я ноутбука.

Вводимо за бажанням пароль і підказку:

Вводимо серійний номер.

Вказуємо налаштування безпеки.

Вказуємо часовий пояс:

Якщо ваш ноутбук підключений до мережі і Windows містить драйвер мережевої карти, то система автоматично запропонує вказати тип мережі:

Ось і все, установка Windows 7 на ноутбук завершена.

Пошук і установка драйверів

Думаєте, що все закінчено? А ось і ні. Найцікавіше тільки починається:) Тепер на ваш ноутбук або комп’ютер потрібно встановити драйвера.

Для початку проллю світло на те хто такі драйвера і яке відношення вони мають до вашого ноутбука та комп’ютера. Так уже склалося, що ноутбук, комп’ютер чи будь-яке інше пристрій складається з безлічі компонент зразок материнської плати, мережевої карти, відеокарти, звукової карти. Як показали тривалі спостереження за ними в їхньому природному середовищі існування, для їх нормальної та повноцінної роботи потрібні драйвера. Грубо кажучи, драйвера – це сполучна ланка між тим чи іншим пристроєм і операційною системою. У Windows 7 на багато пристроїв вже є драйвера, але їх функціонал залишає бажати кращого. Вони не дозволять повною мірою задіяти можливості різних пристроїв у вашому ноутбуці чи комп’ютері. Ось саме тому драйвера ставити потрібно.

Установка програм і утиліт

Програми та утиліти – це взагалі окрема тема. Якщо розглядати ситуацію з фірмовими утилітами, то тут ситуацію ускладнює те, що у кожного виробника свій набір фірмових утиліт. На превеликий жаль, проігнорувати їх установку не завжди виходить. Деякі з них дійсно потрібні для нормальної роботи ноутбука.

Найчастіше такі утиліти відповідають за роботу додаткових клавіш, за індикацію натискань на дисплеї, за роботу різних режимів, за роботу з камерою, в кінці кінців.

Якщо ви встановили Windows, драйвера і програми, налаштували їх як треба і хочете, щоб це все можна було швидко і легко відновити при збої Windows, то можете скористатися керівництвом: Автоматичне відновлення Windows на ноутбуці за допомогою Acronis True Image.

Відео: як встановити Windows 7 на ноутбук