При порівнянні методик оцінки трьох сервісів була виявлена ​​одна спільна риса: в їх рейтингах явна перевага віддається чоловічим думкам.

Найчастіше вибір фільму перетворюється на справжнє емоційне потрясіння. Спочатку доводиться змиритися з тим, що ні в одному з потокових сервісів, на які ви підписані, немає потрібної картини. Потім ви починаєте вибирати з трьох фільмів, які взагалі ніколи не збиралися дивитися, але які залишаються єдиними більш-менш гідними варіантами.

Щоб вибрати кращий з них, ви відкриваєте Google і перевіряєте рейтинг. Через три години, усвідомивши, що інформація в Мережі дуже різна, ви розумієте, що вже занадто пізно починати перегляд, і вирішуєте переглянути старі стрічки.

Чому рейтинги на спеціалізованих сайтах так відрізняються? Чи можна взагалі їм довіряти? Щоб відповісти на ці питання, необхідно порівняти методики оцінки фільмів кожного з сервісів.

IMDb

На IMDb фільм може отримати до 10 балів. Оцінкою займаються звичайні користувачі, а не кінокритики. Будь-яка зареєстрована людина може оцінити кожну картину один раз, давши їй від 1 до 10 балів. Потім голоси переглядаються, щоб нерелевантні дані на зразок недавно зареєстрованих користувачів не були враховані при виставленні фільму загального рейтингу.

Фільми з «Топ-250» оцінюються трохи інакше. Тут враховуються оцінки тільки тих користувачів, які голосують регулярно.

При цьому більшість тих, хто голосує в IMDb – це особи чоловічої статі, тому в рейтингах відчувається суттєва перевага фільмів, націлених на чоловіків.

Список 10 найкращих картин усіх часів за версією IMDb виглядає так:

«Втеча з Шоушенка».
«Хрещений батько».
«Хрещений батько 2».
«Темний лицар».
«12 розгніваних чоловіків».
«Список Шиндлера».
«Кримінальне чтиво».
«Володар кілець: Повернення короля».
«Хороший Поганий Злий».
«Бійцівський клуб».

Rotten Tomatoes

На Rotten Tomatoes фільми оцінюються за 100-бальною шкалою на основі усереднених відгуків професійних критиків. Якщо у картини 60 балів або більше, то вона отримує свіжий червоний помідор. Якщо оцінка нижче, то помідор видається гнилой.

Кращі фільми потрапляють в список «Сертифікованих свіжих помідорів» (Certified Fresh). На таке кіно зазвичай є мінімум 80 рецензій критиків, а рейтинг не падає нижче 75. У кожної картини також є для користувача оцінка, але вона має набагато менше значення.

В основних рейтингах Rotten Tomatoes враховуються рецензії тільки затверджених рецензентів. Це журналісти, які пишуть для широко відомих сайтів, журналів і газет.

Все трохи ускладнюється тим, що сайт бере до уваги кількість відгуків на фільм. «Чарівник країни Оз» із середньою оцінкою 99 від 111 критиків знаходиться вище «Громадянина Кейна», у якого в середньому 100 балів від 75 рецензентів.

Напевно, ви вже здогадалися, що переважна більшість затверджених критиків на сайті – чоловіки.

Список найкращих фільмів за версією Rotten Tomatoes:

«Чарівник країни Оз».
«Громадянин Кейн».
«Третя людина».
«Геть».
«Божевільний Макс: Дорога люті».
«Кабінет доктора Калігарі».
«Все про Єву».
«Головоломка».
«Метрополіс».
«Хрещений батько».

Також буде цікаво:   У Viber тепер можна редагувати повідомлення

Metacritic

Metacritic теж ставить фільмів до 100 балів на основі оглядів критиків. Сайт сам конвертує текст і числа з рецензій в свою шкалу, а потім додатково переглядає оцінки, в результаті чого одні огляди впливають на кінцевий рейтинг більше інших.

У сервісу немає публічного списку визнаних критиків, але тут ви можете дізнатися, з яких публікацій збираються дані. Список регулярно оновлюється, але Metacritic не говорить, чому допускає до оцінювання одні видання та ігнорує інші.

На відміну від Rotten Tomatoes, сайт оцінює картини на основі набагато меншого числа оглядів. Тому дивні коливання рейтингів тут зустрічаються частіше.

Сервіс робить акцент на виданнях, а не конкретних рецензентів, тому в даному випадку баланс підлог обчислити практично нереально. Проте рейтинг «Громадянина Кейна», найбільш високо оціненого фільму на Metacritic, ґрунтується на оглядах 10 чоловіків і лише двох жінок.

Кращі картини в рейтингу Metacritic:

«Громадянин Кейн».
«Хрещений батько».
«Касабланка».
«Отроцтво».
«Три кольори: Червоний».
«Співаючі під дощем».
«Місячне сяйво».
«Лабіринт Фавна».
«Мрії про баскетбол».
«Моя ліва нога».

Чому потрібно ігнорувати сайти з кінорейтингів

Навряд чи ви зможете відшукати об’єктивні рейтинги на згаданих сайтах. На кожному з них перевага віддається чоловічим думкам.

Як приклад візьмемо головний фільм IMDb – «Втеча з Шоушенка». Його оцінка в 9,3 бали заснована на голосах приблизно 1,86 мільйона користувачів сайту. 1,2 мільйона цих голосів – чоловічі. Незважаючи на те що сервіс намагається боротися з надмірним впливом певних демографічних груп, на представників чоловічої статі часто доводиться більше 70% голосів. При цьому вони віддають перевагу картинам на чоловічі теми або з великим числом чоловіків в головних ролях.

Рейтинг «Секс у великому місті» яскраво демонструє поділ голосів аудиторії IMDb. Понад 29 тисяч чоловіків поставили фільму середню оцінку 5,8, а 43 тисячі жінок нагородили його середнім балом 8,1. В результаті усередненний бал виходить 7,4, але фінальний рейтинг на сайті – 7.

З Rotten Tomatoes ситуація приблизно така ж. Американська актриса Меріл Стріп в 2015 році звинуватила сервіс в тому, що він віддає перевагу критикам-чоловікам. Тоді в списку затверджених рецензентів було 168 жінок і 760 чоловіків. Згідно з дослідженням, проведеним в 2016 році Каліфорнійським університетом у Сан-Дієго, лише 27% «кращих критиків» на сайті були жінками.

Про Metacritic докладних даних немає. Проте багато джерел у платформи ті ж, що і у Rotten Tomatoes. Тому справи на ній, ймовірно, йдуть приблизно так само.