Діагноз COVID-19 і навіть страх перед ним часто змушує людей приймати антибіотики при першому натяку на простудні симптоми. Мало того: нерідко ці препарати прописують навіть лікарі – «для профілактики ускладнень.

Чотири причини, чому пити антибіотики при перших ознаках можливої ​​коронавірусної інфекції – не тільки марно, але навіть смертельно небезпечно.

1. Антибіотики не лікують COVID-19

COVID-19 – це вірусна інфекція. Антибіотики на віруси не діють.

Правильна назва антибіотиків – протимікробні препарати.

Це означає, що такі препарати здатні знищити тільки мікробну, бактеріальну інфекцію. Вірус SARS-CoV-2 антибіотики абсолютно байдужі: навіть якщо ви вирішите пити відразу 10 найменувань подібних ліків, він буде розмножуватися і прекрасно себе почувати. Чого не скажеш про вас, але про це трохи пізніше.

Інше питання, що у деяких пацієнтів до вірусу COVID-19 можуть приєднатися бактеріальні ускладнення, наприклад бактеріальна пневмонія. Але це трапляється далеко не завжди.

За статистикою, супутню бактеріальну інфекцію мають лише близько 7% хворих COVID-19.

Крім того, викликану бактеріями пневмонію складно припустити, оскільки у неї є характерні ознаки:

  • виразне погіршення стану після того, як вам начебто полегшало;
  • різке підвищення температури – часто за 39°C;
  • сильний нав’язливий кашель, часто з мокротою;
  • легко виникає задишка;
  • прискорене серцебиття.

Якщо у вас є ці симптоми, як можна швидше проконсультуйтеся з терапевтом. Лікар уточнить діагноз (хороший фахівець зробить це після того, як ви пройдете рентген і здасте аналізи крові) і пропише необхідні препарати. При підтвердженої бактеріальної пневмонії – антибіотики в тому числі.

Резюме: бактеріальну пневмонію антибіотиками лікують. Вірусний COVID-19 – ні.

2. «Профілактика антибіотиками» ускладнює лікування

Справа в тому, що бактерії дуже швидко мутують – «звикають» до протимікробних засобів, виробляється стійкість (антибіотикорезистентності). Так з’являються суперінфекції.

Якщо ви брали той чи інший антибіотик «для профілактики», без показань, високий ризик, що при приєднанні бактеріальної інфекції мікроби не будуть реагувати на знайомий препарат. Це означає, що звичні недорогі таблетки або суспензії вам не допоможуть.

Щоб вилікувати «суперінфекційну» бактеріальну пневмонію, доведеться пити або навіть колоти у вену зовсім інші ліки – дорожчі і потужніші, з великим числом побічних ефектів і в більшій кількості. Але навіть це не гарантує успіх.

73% смертей були зафіксовані в більш пізні терміни госпіталізації, і більшість причин – суперінфекції, які привели до сепсису.

Резюме: більшість хворих коронавірусом вбиває не сам COVID-19, а вирощені на безконтрольному прийомі антибіотиків супербактерії.

Також буде цікаво:   Взять кредит онлайн в Украине

3. Масове захоплення антибіотиками може призвести до багатьох смертей в майбутньому

ВООЗ вже не перший рік називає стійкість до антибіотиків однією з найбільш серйозних загроз для здоров’я людства.

Причина проста: безконтрольний, масовий прийом антибіотиків призводить до того, що все більше небезпечних бактерій стають антибіотикорезистентними. Тобто існуючі протимікробні засоби перестають на них діяти. А нові, ефективні, антибіотики створити не так-то просто – на це потрібні роки.

Одного разу люди можуть виявити, що ліки перетворилися в «пустишку», а деякі ще недавно виліковні бактеріальні інфекції більше не піддаються терапії.

Резюме: якщо не почати контролювати прийом антибіотиків, зовсім скоро смертельно небезпечними хворобами можуть стати навіть ангіна або цистит.

4. У антибіотиків є серйозні побічні ефекти

Ця інформація для тих, хто не готовий замислюватися про майбутнє і вважає, що прямо зараз краще приймати антибіотики «для профілактики». Увага: у протимікробних препаратів є цілий ряд побічних ефектів. Які посилюються, якщо ви використовуєте не один, а кілька антибіотиків, і робите це на тлі прийому інших ліків проти COVID-19.

До числа поширених побічних ефектів відносять:

  • різноманітні розлади шлунка, в тому числі тривалі;
  • лікарська лихоманка. Так називають викликаний прийомом антибіотиків зростання температури;
  • алергічні реакції. Шкірний висип, кашель, хрипи, утруднене дихання, набряк горла – ось лише деякі можливі приклади;
  • порушення складу крові. Це може бути зменшення числа лейкоцитів (лейкопенія), яке призведе до різкого зниження імунітету. Або, наприклад, зменшення рівня тромбоцитів (тромбоцитопенія) з наслідками у вигляді поганого згортання крові, кровотеч і достатку синців по всьому тілу;
  • проблеми з серцем. Зокрема, гіпотонія і аритмія (нерегулярне серцебиття);
  • запалення сухожиль (тендиніт);
  • нейротоксичні реакції. Деякі антибіотики, включаючи ті, що використовуються в терапії COVID-19, можуть вражати нервову систему. Судоми, слабкість, головний біль і запаморочення, порушення рівноваги, галюцинації, неспокій аж до розвитку тривожних розладів – ось лише деякі з таких наслідків. Ці ефекти часом тривають місяцями і навіть призводять до втрати працездатності.

Резюме: якщо плануєте приймати антибіотик, обов’язково ознайомтесь з переліком протипоказань і побічних ефектів. І ще раз повторимо: ні в якому разі не починайте прийом без симптомів бактеріальної інфекції і прямої вказівки лікаря.