Вчені з Уорікського університету у Великій Британії виявили уламки стародавніх планет навколо двох незвичайних білих карликів, у тому числі схожий на Землю світ, який існував майже 10 мільярдів років тому. Наукову роботу про це відкриття опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Коли у більшості зірок, включаючи наше Сонце, закінчується водень для горіння, вони перетворюються на червоних гігантів, а потім зрештою скидають свої зовнішні шари і залишають після себе щільне ядро, відоме як білий карлик. Будь-яким планетам, які могли обертатися навколо вихідної зірки, було б важко пережити цей процес, тому їх залишки зазвичай падають на поверхню небесного тіла і «забруднюють» її.
У новому дослідженні астрономи з Великобританії вивчили дані двох дивних білих карликів, включаючи одного незвичайно синього кольору, а іншого — тьмяніший і червоніший за більшість відомих. Аналіз світла цих зірок може показати, скільки їм років, і навіть які елементи згоряють у атмосферах, що допомагає виявити склад і тип планет у системі.
Проаналізувавши всі дані цих об’єктів, вчені виявили, що синьо-білий карлик, відомий як WD J1922+0233, сформувався близько 9 млрд. років тому, а це означає, що його планети існували і зіткнулися з апокаліпсисом ще раніше. І їхні уламки мали склад, аналогічний континентальній корі Землі.
Більш червоний білий карлик, відомий як WDJ2147-4035, знаходиться всього за 90 світлових років від нас, йому близько 10,7 млрд років, і він став білим карликом близько 10,2 млрд років тому. Його світловий аналіз виявив дивну суміш елементів із уламків планети, включаючи натрій, літій та калій. Це також найхолодніший із виявлених білих карликів із температурою поверхні всього 2777 °C.
Вчені також зазначають, що ця найвідоміша планетна система навколо білого карлика в нашій галактиці. Для порівняння: вік обох цих білих карликів більш ніж удвічі перевищує вік нашої Сонячної системи (близько 4,57 млрд. років).