Команда дослідників на чолі з Мартіном Оеєм з Лейденської обсерваторії в Нідерландах відкрила масштабну галактику, яка знаходиться в 3 млрд світлових років від Землі. Систему назвали Алкіоне (Alcyoneus), її протяжність – 16,3 млн світлових років.

Алкіон є найбільшою галактикою за всю історію спостережень. Для порівняння: довжина нашої галактики Чумацький Шлях – близько 256 тис. світлових років.

Нова система є гігантською еліптичною радіогалактикою. Вона включає галактику-господаря (скупчення зірок, які обертаються навколо галактичного ядра, що містить надмасивну чорну дірку), і величезні струмені та пелюстки, що вириваються з галактичного центру. Маса чорної діри Алкіонея в 400 разів більша, ніж у Чумацького Шляху.

Радіознімок галактики:

Зображення: Oei et al. / arXiv

Вчені припускають, що струмені всередині галактики створює надмасивна чорна діра, коли поглинає матерію з величезного диска навколо себе. При цьому частина матерії, яка закручується спіраллю з основою в центрі діри, опиняється за горизонтом подій і може викидатися в космос у вигляді струменів іонізованої плазми зі швидкістю, близькою до швидкості світла. Вони утворюють пелюстки, які поступово збільшуються, і довжина Алкіонею зростає.

Для дослідження нової галактики використовували низькочастотне обладнання Array (LOFAR). Це система з 20 тис. радіоантен, встановлені в 52 точках на території Європи. Дані LOFAR повторно обробили за допомогою нового обчислювального конвеєра, видаливши компактні радіоджерела та скоригувавши оптичні спотворення. За словами астрономів, це дозволило найточніше окреслити пелюстки радіогалактики та оцінити їх розмір.

На прикладі Алкіонея вчені планують встановити чому радіогалактики розростаються до колосальних масштабів і як проходить цей процес. Автор дослідження Мартін Оей зазначив, що якщо зростання радіогалактики залежить від певних характеристик галактики-господаря, їх виявлення дозволить передбачити поведінку та інших подібних систем.

Також буде цікаво:   Kalush Orchestra пройшли до фіналу Євробачення-2022