Гретхен Рубін – адвокат, блогер і автор декількох популярних книг з психології. У своїй книзі «Краще, ніж раніше» вона розглядає кілька різних стратегій, які ми використовуємо, щоб придбати якусь звичку або, навпаки, позбавитися від неї. Особлива глава присвячена тому, як зробити звичкою навчання.

Звички не виникають на порожньому місці: найчастіше вони є наслідком нашого власного усвідомленого вибору. Вони дарують нам свободу, звільняючи від виснажливого процесу прийняття рішень і необхідність щомиті стежити за собою. Оскільки приблизно 40% в повсякденному житті сформовано звичками, непогано було б придбати такі, які зробили б нас щасливішими, успішніше і продуктивніше. Розглянемо те, як зробити звичкою навчання чого-небудь.

Визначте, чому ви будете вчитися

1. Виділіть час для масштабних роздумів

У постійній метушні повсякденного життя часто буває ніколи думати про глобальні життєві цілі. Яким ви хотіли б бачити себе через п’ять років? Як ви могли б розвинути свої навички, щоб зробити свою роботу більш продуктивною, а себе самого – більш цінним фахівцем? Всі ми різні, комусь для таких роздумів досить півгодини один раз на тиждень, комусь не вистачить і дня, а хтось і зовсім воліє обмірковувати проблеми світового масштабу, відправившись на довгу велопрогулянку. Для одних буде зручніше поміркувати про вічне наодинці з блокнотом, інші ж підуть зовсім іншим шляхом і обговорять все з колегами або зі старими друзями, яким довіряють.

2. Виділіть час для обдумування деталей

Іноді, прагнучи швидше здійснити задумані грандіозні плани, ми перенавантажуємо себе і забуваємо про дрібні побутові справи. А вони не менш важливі: корисно іноді зосередитися на маленьких керованих справах, які можна негайно виконати. Що потрібно вивчити сьогодні, щоб зробити вашу роботу легше або почати більше заробляти?

3. Запитайте себе: кому ви заздрите?

Заздрість – негативна емоція, але вона може послужити відмінним стимулом для самопізнання. Якщо ви комусь заздрите, значить, у цієї людини є щось, що дуже хочеться мати і вам. Кому ви заздрите: своєму другу, який постійно подорожує, або другові, якому ніколи нічого не потрібно? Своєму колезі, який з успіхом пройшов навчання за програмою MBA, або колезі, який тільки кидає слова на вітер? Заздрість допомагає з’ясувати, в якому саме напрямку ми хочемо рости і розвиватися.

4. Конкретизуйте мету

Плани на кшталт «читати більше», «вставати раніше» або «вивчати щось новеньке» занадто розпливчасті і невизначені. Конкретизуйте те, чого хочете досягти. Надайте своїй меті форму конкретної, вимірної і керованої дії. Наприклад: «кожен місяць відвідувати конференції по цікавому мені напрямку», «за рік прочитати 52 книги, пов’язані з моєю професією» або «витрачати по 2:00 кожен четвер, читаючи статті, які зберігав в закладках протягом тижня». Чітко задана мета буде стимулювати вас діяти.

Також буде цікаво:   Узнавайте праздники на сайте segodnyaprazdnik com ua

5. Контролюйте свої звички

Контроль має над нами дивну владу. Дослідження показують, що, просто контролюючи свою поведінку, ми починаємо виконувати завдання набагато краще. Неважливо, що саме це буде: підрахунок кроків від квартири до найближчого магазину або кількість скоєних за день телефонних дзвінків. Те ж саме можна застосувати і до того, як часто ми дивимося навчальні матеріали, щоб попрактикуватися в новому вмінні. Слідкуйте за тим, як починає вироблятися нова звичка, і це допоможе вам рухатися в правильному напрямку.

6. Складіть графік для вашої звички

Мета, сформульована як «вивчити що-небудь таке», буде постійно перебувати де-небудь в самому курному підвалі вашого списку поточних справ. Вона, безумовно, важлива, от тільки певного терміну виконання у неї немає, через що ми і будемо нескінченно відкладати її на потім. Саме тому важливо запланувати конкретний час для навчання новому.

7. Не прокрастініруйте

Не варто відкладати роботу з дня на день. Якщо ви запланували на певний час якусь конкретну задачу, то не займайтеся нічим іншим, крім неї. Ніяких перевірок електронної пошти, перерв на чай або телефонні дзвінки. Все це потім, а спочатку – зробіть те, що хотіли, інакше згодом ви ризикуєте постійно жити з відчуттям, що щось завжди недороблено.

8. Проводьте час з людьми, звички яких ви хотіли б виробити в себе

Дослідження показують, що ми схильні переймати звички від оточуючих нас людей, тому вибирайте компанію правильно. Якщо ви знаєте, що у деяких ваших колег навчання вже увійшло в звичку, то постарайтеся проводити більше часу з ними. Це допоможе вам втягнутися і полегшить процес формування нової звички.

І, мабуть, найважливіше, що варто знати про звички. Ми повинні формувати їх таким чином, щоб приносити користь собі: поліпшити характер, розширити кругозір, прокачати професійні навички. Коли ми робимо щось на благо собі, шанси на успішне формування нової звички зростають удвічі.