На Закарпатті троє підлітків зґвалтували 14-річну подругу й отримали тільки по 2 роки умовного терміну. Рішення Воловецького районного суду щодо трьох підлітків, які скоїли групове зґвалтування 14-річної дівчини, викликало хвилю обурення серед громадськості. 

Насильники знімали процес на відео, виклали в соцмережах та показали однокласникам. Підліткам, винним у скоєнні злочину, класні керівники надали позитивну характеристику. Матір одного з хлопців виявилася працівницею соцзахисту. Натомість дівчина не розповідала про насильство й зізналася лише тоді, коли у школі побачили відео. Її бабуся звернулася до поліції.

За словами омбудсмена Дмитра Лубінця, інцидент стався ще влітку 2021 року, але суд виніс вирок лише зараз – це умовний термін два роки та виплата 60 тисяч гривень моральної шкоди. Справу кваліфікували як «сексуальне насильство без проникнення». Громадськість обурив такий вирок, у соцмережах поширився флешмоб «Скільки коштує ваша совість, пане суддя?»

Лубінець зазначив, що представник регіонального представництва Офісу Омбудсмана побував у селі Верхні Ворота, зараз аналізують дії судді й прокуратури й збираються спрямовувати лист до Вищої ради правосуддя. UPD. Прокуратура оскаржить судовий вирок Воловецького районного суду.

Що кажуть у Воловецькому районному суді

У Воловецькому суді відреагували на обурення громадськості щодо вироку підліткам і спробували пояснити, за що ті отримати умовні терміни. Інформацію розмістили на сайті суду.

“16 березня 2023 рок у справі № 936/285/22 було проголошено вирок 3-м обвинуваченим, дії яких кваліфіковано не як зґвалтування, інформація про що поширюється на різних інтернет-сайтах, а за ч.3 ст.153 КК України — вчинення будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов`язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи (сексуальне насильство), вчинене групою осіб щодо неповнолітньої особи”, — йдеться в повідомленні.

За інформацією суду, підлітки визнані винними у інкримінованому їм злочині та отримали покарання у межах санкції ч.3 ст 153 КК України.

Також повідомляється, що вирішено питання щодо цивільного позову про відшкодування моральної шкоди потерпілій. На цей час вирок Воловецького районного суду не набрав законної сили.

Що кажуть у прокуратурі

У Закарпатській обласній прокуратурі зараз розглядають можливість оскарження вироку, повідомила речниця обласної прокуратури Катерина Хижняк.

Що кажуть у поліції

Подія трапилася 24 серпня 2021 року, а 14 вересня до поліції звернулася бабуся дівчинки. Мама школярки працює за кордоном.

За фактом зґвалтування неповнолітньої, вчиненого групою осіб, правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Санкція статті передбачає до 12 років позбавлення волі.

Також буде цікаво:   Вчені назвали 3 простих поради, як прокидатися бадьорим

Факт зґвалтування на допиті дівчинка підтвердила. Поліцейські встановили та розшукали причетних до злочину – двох 15-річних та 14-річного підлітків, зібрали докази та повідомили всім трьом про підозру у скоєнні групового зґвалтування неповнолітньої особи. Слідчі звернулися до суду з клопотанням про обрання підозрюваним запобіжних заходів – безальтернативного тримання під вартою”, — розповіла речниця поліції Закарпатської області Ганна Дан.

У суді факт зґвалтування не підтвердили

У обласній прокуратурі кажуть, що висновок судово-медичної експертизи не підтвердив факт зґвалтування.

“Остаточно підтвердила це інформація, отримана від потерпілої вже під час розгляду справи по суті в суді. Натомість факт сексуального насильства, не пов’язаного з проникненням у тіло особи, таки мав місце”, — розповіла речниця прокуратури Катерина Хижняк.

Під час ухвалення вироку суд взяв до уваги, що підлітки раніше не притягувалися до відповідальності, є неповнолітніми та визнали свою вину і розкаялися.

Як відреагували на подію бійці на фронті

Українські захисники, які зараз перебувають на фронті, теж дізналися про цю ситуацію з мережі і обурилися діями підлітків. Свою думку з цього приводу висловив командир групи аеророзвідки “Птахи Мадяра” Роберт Бровді.

“Як батько 4-х неповнолітніх доньок, я збентежений випадком, який став відомим на всю Україну, який стався на моєму рідному Закарпатті. Збентежений настільки, що хочу звернути увагу суспільства щодо недопущення негативного розвитку подій і попередження тих, хто вже зробив “чорну роботу” і тих, хто ще може таке зробити”, — сказав Роберт Бровді.

Він обурився тим, що дівчинку на суді представляв не адвокат, а Служба у справах дітей, де працює мати одного із ґвалтівників, а сільська рада дала позитивні характеристики.

Він також розповів, що суди на Закарпатті мають проблеми з ухваленням чесних вироків і висловив сподівання, що Закарпатський апеляційний суд цього разу працюватиме, як годиться і відповідально поставиться до розгляду цієї справи.

Жителі Київської області за 2 тижні після звільнення населених пунктів ЗСУ повідомили про 400 зґвалтувань. Психологи, які працюють із постраждалими, зазначають, що більшість ґвалтівників — молоді люди віком 20-25 років.


20 червня 2022 року Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію. Стаття 55 цієї конвенції передбачає, що кримінальні справи щодо фізичного чи сексуального насильства, примусового шлюбу чи аборту можуть розслідувати без заяви потерпілої чи потерпілого, зокрема й тоді, коли вони захочуть їх відкликати.