У журналі Frontiers in Psychology опублікували нове дослідження, яке виявило негативний ефект від звички бігати. Як з’ясувалося, це може призводити до залежності від фізичних вправ та у свою чергу проблем зі здоров’ям.
У дослідженні вивчався зв’язок між ескапізмом у вигляді бігу, самопочуттям та фізичною залежністю. Анкетування пройшли 227 осіб. Вчені вивчали їхні відповіді у трьох різних аспектах: ступеня саморозвитку чи самопридушення, залежності від фізичних вправ та задоволеності життям.
Слово ескапізм утворено від англійської escape – «втекти» або «врятуватися». Поняття поділяють на два типи: саморозвиток – коли людина націлена на пошук позитивного досвіду, і самопридушення – якщо це уникнення негативних думок.
У ході дослідження з’ясувалося, що між цими двома видами мало спільного. Наприклад, люди, які люблять бігати для самовдосконалення, почуваються успішнішими і благополучнішими після фізичних навантажень. А пробіжки через стрес приносять менше задоволення. Тим не менш, обидва типи схильні до залежності від фізичних вправ.
Також з’ясувалося, що залежність від фізичних вправ зводить нанівець потенційну користь від тренувань. А низька самозадоволеність може бути як причиною, і результатом цієї залежності. Але такий самий ефект і в позитивно налаштованих любителів бігу.
Вчені зробили висновок, що результати дослідження ніяк не пов’язані з віком, статтю або часом, який людина витрачає на тренування. На схильність до залежності від спорту впливає лише мотивація людини.
«Ці результати можуть допомогти людям у розумінні власної мотивації, а також можуть бути використані з терапевтичною метою», – зазначив провідний автор дослідження, доктор з Норвезького університету природничих і технічних наук Фроде Стенсенг.
Автори роботи зазначають, що для кращого розуміння зв’язку між ескапізмом, мотивацією та залежністю від тренувань буде проведено додаткові дослідження.