Іноді грошей, нагород, вроджених здібностей і сильної волі недостатньо, щоб змусити себе рухатися вперед.

Гроші – основний мотиватор

Гроші, безумовно, можуть бути відмінним мотивуючим фактором. Але деякі люди надають їм занадто велике значення, не зважаючи на інші речі, не менш важливі. Якщо ви ходите на роботу, яка добре оплачується, але має купу недоліків – незручний розклад, токсичні колеги – задумайтеся, а чи варто там працювати?

Якщо ви розумні, вам гарантований успіх

Люди часто вважають, що для того щоб досягти висот, досить бути просто розумним. Але вчені стверджують, що високий інтелект не обов’язково гарантує великих досягнень. Американський психолог Льюїс Термен, який досліджував обдарованих дітей, виявив, що більшість з них виросли в абсолютно пересічних людей, які не прославилися ніякими видатними діяннями. Ви можете бути дуже розумні, але без мотивації і наполегливої ​​праці успіху вам не бачити.

Для досягнення мети необхідно її візуалізувати

Гуру психологічних тренінгів та інші бізнес-коучі звеличують «силу візуалізації». Вони стверджують, що вам допоможе досягати своєї цілей, якщо ви будете її візуалізувати у себе в голові. Уявляйте себе багатим і знаменитим кожен день – так ви налаштуєте себе на перемогу, і все збудеться. Головне – позитивне мислення.

Правда, вчені з цим не згодні. Фахівці Нью-Йоркського університету провели дослідження і прийшли до висновку, що візуалізація успіху не просто не допомагає досягти досягненню мети, а, навпаки, зменшує ваші шанси. Позитивні фантазії про світле майбутнє мотивують вас гірше, ніж думки про можливий провал.

Проте візуалізувати цілі можна, тільки робити це потрібно правильно. Уявляйте не результат ваших зусиль, а кроки, які потрібно зробити для досягнення, – це мотивує куди краще.

Збільшення нагород призводить до зростання мотивації

Якщо ви хочете стимулювати когось (в тому числі і себе) щось робити, ви, можливо, подумаєте про те, що варто підвищити винагороду за зусилля. Однак дослідники виявили, що іноді надмірне заохочення призводить, всупереч очікуванням, до ослаблення мотивації.

Нагороди можуть надихнути людину на дію, але коли ви даєте їх тому, хто і так вже достатньо мотивований. Це називається ефектом надлишкового виправдання.

Страх – хороший мотиватор

Загроза покарання, штрафу або провалу, звичайно, може розворушити і змусити діяти кого завгодно, але тільки на короткий період часу. У довгостроковій перспективі негативна мотивація однозначно поганий вибір. Постійне очікування втрати і невдачі виснажує наші сили і підриває психічне здоров’я.

Досить просто спробувати

Згадайте, як ви змушуєте себе зробити щось таке, чого робити не хочете або боїтеся? Наприклад, ви повинні виступати перед великою аудиторією, але соромитеся. Нарешті, зважившись, ви говорите собі: «Гаразд, досить почати, а далі піде як по маслу».

Ідея «я просто спробую і нічого не втрачу» хороша, щоб одного разу зважитися на активні дії, але в якості довгострокового мотиватора вона не годиться.

Якщо не знаєш, куди плисти, ніякий вітер не буде попутним.

Сенека

Замість того щоб весь час «тільки пробувати», дійте. Якщо ви боїтеся виступати на публіці, створіть собі план з тезами і дотримуйтесь його. Якщо соромитеся йти в спортзал – знайдіть собі заздалегідь програму тренувань. Так ви завжди будете знати, що робити, навіть в незвичній для вас ситуації. Вибирайте конкретні завдання і встановлюйте досяжну планку.

Також буде цікаво:   Як зрозуміти, що ви вибрали правильний напрямок у житті

Все залежить від вроджених здібностей

Професор психології з Колумбійського університету Керол Двек в своїй книзі «Гнучка свідомість» стверджує, що зациклення на вроджених талантах вбиває мотивацію, – автор називає це фіксованим мисленням. Якщо ви вірите, що всі ваші здібності дані вам від природи і намагатися стрибнути вище голови безглуздо, то у вас просто не буде стимулу робити хоч щось, що не виходить з першого разу.

Зосереджуйтесь не на ваших вроджених здібностях, а на зусиллях, які необхідні для досягнення мети. Хваліть себе не за наявні таланти, а за силу волі і наполегливість. Плекайте в собі ці якості. Переконаність у тому, що люди здатні змінюватися і розвиватися за допомогою дисципліни і наполегливої ​​праці, мотивує куди сильніше думки «в кого що закладено».

Сила волі – все, що потрібно

Люди схильні вважати, що для досягнення цілей необхідна сильна воля. Так, в щорічному опитувальнику APA більшість респондентів називають брак волі єдиним фактором, що не дозволяє їм досягати висот. Однак не тільки це може стимулювати вас діяти. І навіть навпаки: надмірні вольові зусилля, прикладені протягом довгого часу, призводять до емоційного вигоряння. А нав’язливе прагнення до самоконтролю не дозволить вам себе ефективно мотивувати. Так що, якщо вам постійно доводиться напружувати свою волю, ви просто займаєтеся не своєю справою.

Потрібно чекати натхнення, тоді прийде і мотивація

Іноді вам щастить і муза прилітає точно в потрібний момент. У випадковому пориві натхнення ви відчуваєте себе мотивованими, як ніколи. Можете за декілька годин переробити всі домашні справи. Але потім цей настрій проходить і ви продовжуєте ледячити, закинувши роботу, тренування і клопоти по господарству.

Я пишу, коли приходить настрій. Настрій приходить кожен день.

Вільям Фолкнер

Моменти натхнення прекрасні, але чекати їх появи – велика помилка. Замість цього слід створювати для них відповідні умови.

Записувати цілі – ключ до успіху

Запис ваших справ і постановка галочок поруч з уже завершеними завданнями може бути найпотужнішим інструментом мотивації. Однак просте фіксування цілей без підкріплення дії, очевидно, результатів не дасть. Гуру мотивації часто люблять повторювати, що написання цілей – така собі панацея, як і у випадку з «візуалізацією успіху».

Але це не так. Недостатньо просто записати, чого ви хочете, – потрібно ще й скласти план, як ви будете досягати бажаного. Припустимо, ваша задача – заробити багато грошей. Розбийте її на дрібні підзадачі, які ви можете почати виконувати вже зараз. Наприклад, відправити роботодавцеві резюме, сходити тоді-то на співбесіду або скласти чіткий бізнес-план.