Ви купили ноутбук і бажаєте, щоб він пропрацював як можна довше. Практика показує, що в більшості випадків причиною несправностей є неправильна експлуатація. Нижче будуть подані рекомендації як правильно використовувати ноутбук.

Основні правила користування ноутбуком

Ноутбуки не люблять різких ударів і тряски. У першу чергу, від цього страждає вінчестер. Справа в тому, що у вінчестера головка ширяє на дуже маленькій відстані (кілька десятків нанометрів). При різких ударах, вібраціях вона зачіпає пластину, пошкоджує її і пошкоджується сама. При сильному ударі можна вивести жорсткий диск з ладу. Також варто зазначити, що у вимкненому стані голівки паркуються. Це дозволяє витримувати удари і вібрації більшої сили.

Від ударів і вібрації страждає система охолодження. Часто вона притискається до чіпів пружинами. Це потрібно в першу чергу для уникнення сколів кристалів через перекіс. В якості термоінтерфейсу використовується досить непластична маса. При трясці і ударах цілком імовірно, що система охолодження може трохи відійти через свою порівняно велику вагу і притулитися пружинами. Це призводить до того, що між теплоприймачем і чіпом утворюється дуже маленький повітряний зазор, який істотно знижує ефективність охолодження. Також при ударах може пошкодитися сама система охолодження. Справа в тому, що зазвичай вона спаяна з багатьох частин (теплові трубки, теплоприймача, радіатори тощо). Якщо пайка зроблена не дуже якісно, ​​то при ударах і вібраціях вона може порушитися. Ефективність охолодження в цьому випадку різко падає.

Важливо: якщо ви купили ноутбук, а він вимикається протягом кількох хвилин, то варто нести його відразу в сервіс. Іноді трапляється, що під час перевезення, коробочка з ноутбуком впала або піддалася сильній трясці. В результаті пошкодилася система охолодження (див. вище). Якщо ноутбук не включається, то його теж варто нести в сервіс. Зазвичай це означає проблеми з південними мостом. Вирішується заміною материнської плати.

Іноді бувають такі випадки, коли при сильних ударах у материнській платі ноутбука можуть утворитися мікротріщини. Це також може привести до того, що ноутбук не буде включаться або некоректно себе вести.

З ударами і тряскою розібралися. Розглянемо ще одну дуже важливу рекомендацію. Ноутбук не можна залишати на тривалий час на м’яких поверхнях, таких як диван або ліжко. Це пов’язано з тим, що більшість ноутбуків основну масу повітря для охолодження внутрішніх компонент засмоктують через прорізи і отвори на днище. Якщо їх перекрити, то ноутбук буде сильно нагріватися аж до спрацьовування захисту від перегріву процесора. При його спрацьовуванні він просто відключиться. Які можуть бути наслідки перегріву?

Зазвичай нічого страшного не відбувається, але в деяких випадках можливий вихід з ладу відеокарти, північного і південного мостів. Також може дати збій вінчестер, що призведе до втрати інформації. Це відбувається тому, що у чіпів є максимальна температура, після якої починається руйнування їх структури. Звичайно це 110-125 градусів. При такій температурі пошкоджується як сам чип, так і контакт чіпа з платою. У результаті ноутбук може або взагалі не включатися через проблеми з чіпсетом, або видавати різні артефакти на екран через проблеми з чіпом відеокарти або відеопам’яттю. Процесор виходить з ладу дуже рідко.

Якщо говорити про перегрів, то варто виділити ще одну рекомендацію: не закривайте кришку при включеному ноутбуку. Незважаючи на те, що основна маса повітря засмоктується через днище ноутбука, деяка його частина засмоктується з боку клавіатури. При закритті кришки повітря з боку клавіатури майже не засмоктується і ноутбук перегрівається. Нагріта клавіатура передає тепло екрану і на ньому з’являються розлучення. Екрани взагалі перегріву не люблять. Краще з цим не жартувати.

Підсумки:

  • Ноутбук не можна бити і піддавати трясці;
  • Ноутбук не можна ставити на м’яку поверхню на зразок килима, дивана, ліжка;
  • Не можна закривати кришку при включеному ноутбуку.

Правила експлуатації акумулятора ноутбука

Переважна кількість ноутбуків використовують Li-Ion акумулятори. Цей тип акумуляторних батарей досить вибагливий і вимагає дотримання певних умов. Розглянемо ж як потрібно експлуатувати батарею ноутбука.

Також буде цікаво:   Ігрові консолі поставили новий рекорд по кількості проданих одиниць

У першу чергу, варто відзначити температурний режим. Робочим для Li-Ion батарей є діапазон температур від 5 до 45 градусів, оптимальним для роботи – 15-25. При таких температурах втрата ємності мінімальна. Якщо Li-Ion акумулятор перегрівається або переохолоджується, то втрата ємності відбувається значно швидше. Також варто зазначити, що Li-Ion акумулятори при сильному нагріванні можуть займатися і вибухати.

Нагрівання батареї часто відбувається разом з нагріванням інших компонентів ноутбука. Адже  батарея недалеко від них розміщується. Щоб знизити нагрів батареї, потрібно поставити щось під задній торець ноутбука як описано в першому пункті цього матеріалу: Охолодження ноутбука. Цей спосіб відмінно працює.

Йдемо далі. Розглянемо питання як же зберігати батарею. Існує думка, що її краще виймати з ноутбука при роботі від мережі. На практиці це не має особливого значення. Оптимальним варіантом є зберігання батареї в ноутбуці при роботі від мережі. При проектуванні ноутбука враховувалося, що батарея буде постійно в ньому.

Розглянемо ще декілька нюансів використання Li-Ion батарей. Основними факторами, які впливають на ємність батареї, є кількість циклів заряд-розряд і температура. Li-Ion батареї, на відміну від NiCd і NiMh, не мають ефекту пам’яті. Іншими словами, їх не потрібно час від часу повністю розряджати і заряджати. Також не варто повністю розряджати батарею. Li-Ion батареї цього дуже не люблять. При сильному розряді є ризик, що контролер батареї просто не запуститься через низької напруги. У підсумку відновити батарею буде дуже складно. Не варто захоплюватися іграми від батарей. Справа в тому, що батареї не дуже добре переносять швидкий розряд. А якщо враховувати, що під час ігор ноутбук разом з батареєю посилено нагрівається, результатом буде прискорена деградація.

Підсумки:

  • Батареї не люблять високих і низьких температур;
  • Робочим є діапазон від 5 до 45 градусів;
  • Зменшення ємності батареї залежить від кількості циклів “розряд-заряд” і від температури;
  • При роботі від мережі батарею краще зберігати в ноутбуці;
  • Грати на батареї не рекомендується;

Чистка ноутбука

Цілком природно, що ноутбук з часом брудниться. Розглянемо як же правильно чистити ноутбук.

Для чищення екрану ноутбука відмінно підійдуть наборчики для чищення LCD-моніторів. Туди зазвичай входить пляшка з розпилювачем і з рідиною для очищення, а також набір серветок або спеціальна ганчірочка з мікрофібри. Остання є більш-бажаною. Важливо, щоб рідина для очищення не містила розчинників. Вони можуть пошкодити покриття екрану.

Тієї ж рідиною і ганчіркою можна протирати і весь ноутбук, крім клавіатури. Клавіатуру краще протирати злегка змоченою у звичайній теплій воді ганчірочкою. Справа в тому, що вода в більшості випадків представляє мінімальний ризик для клавіатури. Різні чистячі розчини, особливо якщо вони містять розчинники, можуть запросто вивести клавіатуру з ладу. Доведеться купувати нову

Важливо: якщо ви пролили щось на клавіатуру, то в першу чергу потрібно відключити ноутбук від мережі і зняти акумулятор. Потім слід зняти клавіатуру. Коли зняли клавіатуру, її варто промити звичайною теплою водою без різних добавок, а потім гарненько просушити. Фени краще не використовувати. Нехай постоїть так день-два. Це може допомогти. Якщо залипають деякі клавіші, то їх варто почистити.

Крім зовнішньої очищення не потрібно забувати і про внутрішнє. Раз на кілька місяців бажано чистити ноутбук від пилу.