Сировиною для виробництва фанери можуть бути хвойні та листяні породи деревини, але напевно найпоширенішим є береза. Своє перше місце береза ​​отримала через доступність і хорошу міцність.

Фанера з берези дозволяє робити її меншою ніж наприклад з ялини. З недоліків березової сировини можна відзначити підвищений знос ножів через твердості, велика кількість кривизни, наявність ядра деревини берези.

Виробництво фанери

Технологія виробництва фанери починається з приймання круглого лісу. На ділянці приймання контролюється якість сировини, контролюється відповідність обсягів заявлених постачальником, контролюється правильне складування і зберігання деревини.

Сировина, що надходить, сортується. Чим м’якше деревина і менш забруднена, тим більша тривалість роботи інструменту при лущенні. Відмінною особливістю сировини для фанери з берези є ГТО (гідротермічна обробка деревини), а потім вже лущення, в той час як м’які хвойні породи деревини лущаться без попередньої підготовки. Кора, яка злущилася при обробці, може бути використана для потреб виробництва наприклад в котельнях.

Наступною операцією після сортування є розкрій на чураки з яких буде виходити шпон. У процесі цієї операції можуть бути вирізані дефекти деревини з хлиста, наприклад невелика півметрова ділянка гнилі або ділянка на якій знаходиться величезний сучок.

Далі з чураків відбувається лущення шпону. Як було сказано вище м’які хвойні породи деревини допускаються до даної операції без пропарювання, більш тверді породи необхідно пропарювати. Після лущення шпон необхідно висушити, потім розсортувати.

Частина шпону надходить на формування пакетів фанери, частина на ремонт, де він склеюється в ребро, з шпону вирізуються суки і ставляться заплатки – дана операція називається лагодженням.

У процесі лущення шпону утворюються дефекти, ось основні з них:

  • Нерівномірна товщина шпону по довжині.
  • Нерівномірна товщина по ширині шпону.
  • Ворсистість.
  • Шорсткість шпону.
  • Тріщини.
  • Слабкий, роздавлений шпон.
  • Рифлена поверхня шпони.
  • Подряпини на шпоні.
  • Криволінійність крайок стрічки шпону.

Після ремонту шпону, його також відправляють на формування пакетів. Сформовані пакети пресують. Пресування фанери на відміну від дсп може бути організовано як на карбамидоформальдегідній так і на фенолформальдегідній смолі. Температура пресування фанери від 130 до 170 градусів Цельсія.

Пресовану фанеру обрізають в формат і шліфують. Потім в залежності від функцій які буде виконувати фанера, її можуть ламінувати.

Також буде цікаво:   Колготки Omsa Attiva