Роботу по ночах давно пов’язують з підвищеним ризиком ожиріння, діабету і раку. Керівник недавнього дослідження Парвін Бхатті вважає, що нові результати дають цьому пояснення. За його даними, в організмі тих, хто працює в нічну зміну, знижена здатність усувати пошкодження ДНК. Це помітно по утриманню хімічної речовини 8-оксо-dG. Воно виводиться з сечею, коли організм відновлює пошкоджену ДНК.

«Ми думаємо, знижене виведення 8-оксо-dG відображає погіршення здатності відновлювати ДНК, – розповів Бхатті. – З часом такі пошкодження ДНК збільшують ризик виникнення раку та інших захворювань».

Такий процес може бути викликаний недоліком мелатоніну. Цей гормон допомагає регулювати внутрішній годинник організму. Наш мозок виробляє мелатонін у відповідь на темряву. У тих, хто працює по ночах, рівень мелатоніну зазвичай нижче.

Але не все однозначно. «Результати цікаві, – говорить Кетрін Рід, професор неврології з Північно-Західного університету в Чикаго. – Але вони не доводять зв’язок змінної роботи з безпосереднім пошкодженням ДНК. І поки неясно, як це відноситься до мелатоніну. Немає доказів причинно-наслідкового зв’язку».

Бхатті з колегами досліджували показники 50 учасників, які працюють ночами. Вони помітили, що в нічні зміни в учасників знижувався рівень 8-оксо-dG в сечі. В ті ночі, коли вони спали, рівень цієї речовини був вище. Також дослідники виявили, що зі зниженням 8-оксо-dG співвідноситься і знижений рівень мелатоніну.

Сам Бхатті вважає, що справа саме в мелатоніні. Але поки даних недостатньо. Потрібно дослідити, як прийом мелатоніну вплине на біомаркерів 8-оксо-dG.

Поки немає однозначних результатів, не варто приймати добавки з мелатоніном в надії запобігти пошкодженням ДНК. Невідомо, скільки саме в них міститься гормону. До того ж мелатонін може викликати сонливість. А це тільки зашкодить працювати вночі.

Поки Бхатті радить тим, хто працює по ночах, особливо ретельно стежити за своїм здоров’ям. Харчуйтеся збалансовано, відмовтеся від куріння і регулярно займайтеся спортом.

Також буде цікаво:   «Социальный опрос с оплатой» - обзор и отзывы