Журналістка CNN Крістіан Аманпур обговорила в інтерв’ю на TED проблему фейкових новин і розповіла, чому так необхідно навчитися відрізняти справжні факти від сфабрикованих.

Крістіан Аманпур – журналістка, телеведуча на каналі CNN.

Що таке фейкові новини

Хороший приклад – дебати про зміну клімату. 99,9% даних про це явище підтверджено наукою, але вони до сих пір практично на рівних обговорюються з висловлюваннями тих, хто заперечує кліматичні зміни. Поняття фейкових новин сформувалося тільки в останні кілька років. І це не просто гучний термін, який можна розкидувати направо і наліво. Коли ми не можемо відрізнити правду від вигадки, це по-справжньому тривожно.

Є ситуації, в яких просто не можна дотримуватися нейтралітету, інакше стаєш пособником. А для журналістів об’єктивність особливо важлива. Але не всім ясно, що таке об’єктивність. Багато приймають за об’єктивну оцінку переконання в однаковій винності всіх сторін конфлікту. Насправді бути об’єктивним – значить дати висловитися всім сторонам і вислухати їх однаково неупереджено, але не визнавати їх морально або фактично рівноправними.

Якщо в ситуації грубого порушення міжнародних законів і прав людини не розуміти, що правда, а що вигадка, то ми перетворюємося в спільників.

Чим вони небезпечні

Коли Інтернет тільки почав розвиватися, всім здавалося, що він в рази збільшить доступ до знань і допоможе боротися з упередженнями, а збільшення каналів інформації забезпечить прозорість і точність даних. На ділі, на думку Аманпур, все сталося навпаки. З появою величезної кількості новинних платформ і соцмереж люди виявилися замкнутими кожен в своєму «тунелі». Вони зосереджуються лише на вузькій області своїх інтересів і не бачать загальної картини.

У традиційних засобах масової інформації все-таки дотримувалися певної норми. Історії перевіряли на достовірність, сумнівні не публікувалися. Але тепер метою публікації і поширення новини часто є лише привернення уваги читачів. Природно, з’являється як ніколи багато недостовірної інформації. Наприклад, під час президентських виборів в США цілеспрямовано створювалися фейкові новинні сайти, що впливають на думку суспільства.

Як захистити себе

  • Уважно ставтеся до джерел інформації.
  • Відповідально підходьте до того, які новини ви читаєте, слухаєте і диветеся.
  • Як би багато джерел інформації ви не переглядали, завжди в першу чергу спирайтеся на кілька перевірених видань, яким можна довіряти.

Сьогодні наші проблеми такі великі, що якщо не діяти всім разом як громадянам світу, які цінують правду і орієнтуються на наукові дані і факти, то ми просто прийдемо до катастрофи.
Крістіан Аманпур

Також буде цікаво:   Місяць на 85 мільйонів років молодше, ніж вважалося раніше — дослідження