Не за горами той день, коли ми не зможемо з упевненістю сказати, хто ми і які ми насправді. Виною тому розвиток інформаційних технологій, які розмивають наше уявлення про самих себе.

Уявіть собі, що можна взяти і завантажити весь вміст вашого мозку на комп’ютер і зберегти як файл. В якомусь сенсі це будете «ви», але поза вашого тіла і свідомості.

А тепер уявіть, що можна не тільки завантажити, але і відредагувати ваше «я» – видалити неприємні спогади, підкрутити самооцінку, а потім закачати це нове «я» назад собі в голову. Це будете все ще ви чи вже ні?

Ну і давайте дамо фантазії повну волю: уявімо пристрій для телепортації, який буде розщеплювати тіло людини на атоми, переганяти їх у цифровий формат і у вигляді даних відсилати на Марс. На Марсі інший пристрій прийме дані і перетворить назад в атоми в тій же конфігурації, що і до розщеплення на Землі, тобто в вас. Можливо це будете не ви, а ваша копія?

Ми вже зробили перший крок

У це складно повірити, проте багато з цих технологій з’являться вже за нашого життя.

Вивантаження особистості в Мережу здається фантастичним маренням, але ж ми вже заливаємо більшу частину свого життя в соціальні мережі і хмари. Хіба ці дані не є зліпком нашого «я», частиною нашої особистості?
Сучасні технології дозволяють не просто заявляти про себе, вони дають можливість на льоту редагувати, модифікувати і підносити себе в будь-якому світлі.

Всі мислимі і немислимі межі розчиняються в інформаційних технологіях. Те, чим ми володіємо, перестає бути матеріальним: музика, фотографії, відео, навіть гроші вже давно переведені в цифровий формат. Постійний доступ в інтернет стирає межу між станами онлайн та офлайн. Наші спогади зберігаються у вигляді цифрових фото, статусів, коментарів.

Стираються відмінності між біологічним і технічним: всілякі імпланти, штучні суглоби і кінцівки, інші біотехнічні поєднання вже міцно увійшли в наше життя і будуть займати в ній все більше місця.

Майбутнє самоідентифікації

Ідея про те, що кожна людина є особистістю й індивідуальністю, з’явилася за часів епохи Просвітництва. Сталося це багато в чому завдяки технічним досягненням тих років – друкарського верстата. Дешеві доступні книги дозволили людям заглянути в уми і душі інших, приміряти на себе чужі образи. Визначальними характеристиками людини раптом стали не тільки рід діяльності і соціальний стан, а й ідеї, погляди і прагнення.

У XX столітті, завдяки індустріалізації, виробництво стало настільки простим і дешевим, що люди почали купувати товари заради задоволення, а не по необхідності. Тому протягом більшої частини XX століття самоідентифікація людини в основному визначалася тим, що і як вона споживає.

Також буде цікаво:   Clubhouse більше не вимагає запрошень - сервіс доступний для всіх

Сьогодні ми спостерігаємо все більш абстрактні види самоідентифікації. Навіть такі основоположні характеристики, як стать, сексуальна орієнтація, раса і зовнішність, стають вельми відносними і невизначеними.
Оскільки розвиток технологій відбувається все більш швидкими темпами, людство ризикує впасти в нескінченну кризу самовизначення.

Існують три основні області розвитку технологій, які здатні докорінно змінити наше уявлення про себе.

1. Генна інженерія та нанотехнології

Ці дві технології потенційно відкривають безмежні можливості для зміни тіла людини: один раз змінити будь-яку його частину стане не складніше, ніж замінити деталь автомобіля.

Генна інженерія, можливо, дозволить нам вибирати гени наших майбутніх дітей. Нанотехнології ведуть до того, що можна буде імплантувати мікроскопічні комп’ютери в різні частини тіла і навіть замінювати окремі клітини на їх поліпшені версії. І це не кажучи вже про пластичну хірургію і інших модифікації зовнішності, які стануть ще популярнішими і доступнішими.

2. Робототехніка і штучний інтелект

Зростання продуктивності комп’ютерів і їх здешевлення означають, що рано чи пізно самі трудомісткі і висококваліфіковані роботи будуть виконуватися машинами з штучним інтелектом. Буде автоматизовано працю лікарів, бухгалтерів, чиновників і банкірів. В результаті величезна частина населення залишиться без роботи. А так як чимала частина нашої самоідентифікації тримається на усвідомленні цінності того, чим ми займаємося, велика ймовірність глобальної епідемії кризи особистості.

3. Віртуальна реальність

Віртуальна реальність дає безмежні можливості для зміни образів і зміни особистості у віртуальному світі. У міру подальшого розвитку вона стане настільки привабливою, що багато назавжди підуть в неї з реального світу.

Зоря техно-буддизму

Давним-давно Будда викликав сенсацію, заявивши, що немає ніякого «я», а є лише наші ілюзії і умовності. В якомусь сенсі технології підтверджують цю ідею. Ілюзія власної особистості настільки сильна, що ми навіть не уявляємо собі, наскільки легко змінити наше уявлення про те, хто ми є.

Якщо задуматися, всі наші визначення власного «я» віртуальні. Нам може здаватися, що «справжні» ми – це ті, хто ми є в фізичному світі. Фактично ж ми просто створили собі особистість, яка нам зручна, оскільки вона дає нам відчуття стабільності і передбачуваності світу.

Наше офлайнове «я» є нітрохи не більш точним відображенням того, хто ми є, чим віртуальне, оскільки наша самоідентифікація завжди залежить від ситуації і цілком складається з інформації.

Чим більше технології дозволять нам керувати інформацією і змінювати її за власним бажанням, тим сильніше ми зможемо видозмінювати самих себе – до тих пір, поки від самого поняття власного «я» нічого не залишиться.