Як підвищити самооцінку, щоб стати впевненіше, стійко переносити життєві труднощі і швидше одужувати від емоційних ран.

Бути власником високої самооцінки, звичайно, добре, але досягти цього не так-то просто. Частково проблема полягає в тому, що цей показник нестабільний, а іноді люди самі занижують собі самооцінку. Ще складніша справа, коли ми намагаємося оцінити себе в конкретних сферах життя (сім’я, спорт, робота). Цього не потрібно робити, адже ми самі псуємо свою самооцінку.

Також важливим моментом є знати міру: завищена самооцінка може зробити людину дуже вразливою.  Не зважаючи на те, що більшу частину часу людина буде почувати себе прекрасно, але будь-яка критика викличе гостру реакцію. А це сильно гальмує психологічний розвиток людини.

Якщо до подібних проблем вам ще дуже далеко і хотілося б підвищити власну самооцінку, то дотримуйтесь невеликих порад.

1. Правильно використовуйте афірмацію

Афірмація – формула самонавіювання – дуже популярна, проте у неї є істотний недолік. Часто людина з низькою самооцінкою почувати себе ще гірше. Чому? Коли самооцінка занижена, заяви на кшталт «Я доб’юся величезного успіху!» сильно суперечать внутрішнім переконанням людини.

Як не дивно, афірмації найчастіше працюють для людей, у яких і так все в порядку з самооцінкою.

Але як змусити їх працювати на себе, якщо ваша самооцінка залишає бажати кращого? Вимовляєте більш правдоподібні формули. Наприклад, замість «Я доб’юся величезного успіху!» говорите собі «Я буду намагатися з усіх сил, поки не доб’юся бажаного».

2. Визначте свої області компетенції та розвивайте їх

Самооцінка ґрунтується на реальних досягненнях в тих сферах життя, які є важливими для вас. Якщо ви пишаєтеся собою, коли приготували чудову вечерю, частіше запрошуйте гостей і пригощайте їх чимось смачним. Якщо ви добре бігаєте, подайте заявку на участь в спортивному змаганні і готуйтеся до нього. Визначте, в яких областях ви компетентні, і шукайте можливості підкреслити це.

3. Вчіться приймати компліменти

Люди з низькою самооцінкою мають гостру потребу в компліментах, але в той же час не вміють правильно на них реагувати.

Приймайте компліменти, навіть якщо вони змушують вас відчувати себе ніяково.

4. Перестаньте критикувати себе, будьте м’якше

Якщо ви постійно критикуєте себе, самооцінка стає ще нижче. Щоб повернути почуття власної гідності, необхідно замінити критику на жаль до самого себе.

Кожен раз, коли ви незадоволені собою, запитайте себе, що б ви сказали в такій ситуації найкращому другові.

Також буде цікаво:   Проблеми зі сном? Комп'ютери та смартфони не винні!

5. Переконайтеся у власній значущості

Наступна вправа допоможе вам відновити самооцінку після того, як по ній було завдано сильний удар.

Складіть список своїх якостей, які важливі в конкретній ситуації. Наприклад, якщо вам відмовили в побаченні, складіть список якостей, які в перспективі допоможуть вам створити хороші стосунки (терпимість, дбайливість, емоційність). Якщо не змогли отримати підвищення на роботі, вкажіть риси, які роблять з вас цінного співробітника (відповідальність, працьовитість, креативність). Потім виберіть один з пунктів списку і коротко поясніть, чому ви пишаєтеся цією якістю і чому вона буде оцінена іншими людьми в майбутньому.

Спробуйте виконувати цю вправу раз в тиждень або коли вам потрібно поштовх, щоб підняти почуття власної гідності.