Повідомлення про випадки зараження смертельно небезпечним коронавірусів 2019 nCoV (назва розшифровується як 2019 Novel Coronavirus – «2019, новий коронавірус») надходять з усього світу, в тому числі з США. Тільки в Китаї вже захворіло більше 800 чоловік, 26 з них померли.

ВООЗ скликав екстрені збори. Однак за підсумками відмовився оголошувати ситуацію з вірусом надзвичайною. Проте, для Китаю епідемія є критичною: прагнучи зупинити її, влада закрила для виїзду 10 міст загальним населенням понад 25 мільйонів чоловік.

Що таке коронавіруси

Коронавіруси – це члени цілого сімейства вірусів, здатних викликати респіраторні і кишкові захворювання у людей і тварин.

Свою назву коронавіруси отримали через специфічні форми оболонки. Її білкова структура під мікроскопом нагадує сонячну корону.

З цими вірусами наука знайома ще з 1960-х. Більшість з них цілком безпечні. Вони викликають звичайну застуду, яка легко переноситься і швидко лікується найпростішими методами – відпочинком, рясним питтям і безрецептурними препаратами. Більшість, але не всі.

Деякі коронавіруси дають серйозні ускладнення. Наприклад, сумно відомий SARS (MERS і SARS) (він же ТОРС – важкий гострий респіраторний синдром), який вирував в Азії, і зокрема в Китаї, в 2002-2003 роках.

SARS не тільки вражав верхні дихальні шляхи, а й вкрай швидко руйнував легеневі альвеоли – бульбашки в легенях, які при вдиху наповнюються повітрям і передають кисень в кров. Людина гинула через кисневе голодування органів і тканин.

Всього було зареєстровано більше 8 000 хворих, з них помер приблизно кожен десятий. В історію SARS увійшов під назвою атипова пневмонія.

У 2004-му спалах захворювання було зупинено. І з тих пір SARS не давав про себе знати. Але вчені вже тоді виявили, в чому головна небезпека коронавірусів.

Чим небезпечні коронавіруси

Високою мутагенністю. Це означає, що коронавіруси вміють швидко змінюватися, пристосовуватися до зовнішнього середовища, щоб полегшити передачу від носія до нової жертви. Наприклад, той же SARS, як припускають, спочатку поширювався серед кажанів. Але в якийсь момент мутував – і атакував людину.

Людський імунітет, який ще не стикався з подібною заразою, виявився абсолютно безсилий.

Власне, припинення спалаху атипової пневмонії вчені пов’язують з тим, що коронавірус знову змінився. Але це не означає, що SARS зник. Можливо, він продовжує дрімати в організмі тварин, щоб одного разу знову мутувати і нагадати людству про себе.

Коронавірус 2019 nCoV, спалах якого почався в кінці грудня 2019 року в китайському місті Ухань, теж, швидше за все, був несподівано «подарований» людям тваринами.

Це скоєло новий штам, з ним медики ще не стикалися. Але вже відомо, що він, як і SARS, вражає легені, швидко викликаючи вірусну пневмонію і смертельно небезпечне кисневе голодування організму в цілому.

Також буде цікаво:   Чи можна заразитися коронавірусом від посилки з AliExpress

Які симптоми коронавируса

Симптоми зараження будь-яким коронавірусом, включаючи SARS і 2019 nCoV, – такі ж, як при будь-якій іншій ГРВІ. Вони включают в себе:

  • біль в горлі;
  • кашель;
  • нежить;
  • головний біль;
  • температуру від 37,8°С;
  • слабкість, загальне відчуття нездоров’я.

У більш важких випадках, коли інфекція опускається з верхніх дихальних шляхів вниз (як трапляється при атиповій пневмонії), симптоми посилюються. З’являється:

  • температура від 39°С;
  • сильний кашель;
  • задишка;
  • проблеми з диханням;
  • біль у грудях.

Якщо виникли ці ознаки, негайно звертайтеся за медичною допомогою. Не обов’язково у вас діагностують саме коронавірус. Можливо, це ГРВІ, до якої приєдналася бактеріальна інфекція або пневмонія. Але в будь-якому випадку це ускладнення, які вимагають обов’язкового лікарського контролю.

Як лікувати коронавірус

Якоїсь спеціальної терапії при короновірусі не має. Як і абсолютна більшість інших вірусних інфекцій, коронавірус лікують лише симптоматично: відпочинок, багато пити, безрецептурні знеболювальні та протизапальні засоби на основі парацетамолу або ібупрофену.

Можливо, одного разу буде розроблена вакцина конкретно від 2019 nCoV. Але ВООЗ попереджає, що на це може знадобитися кілька років.

Тому краще, що ви можете зробити, – максимально знизити ризик зараження.

Як не захворіти коронавірусом

Так само, як і ГРВІ. І звичайна застуда, і коронавірус передаються абсолютно однаково. Ви ризикуєте захворіти, коли поруч з вами кашляє або чихає заражена людина. А також коли випадково тримайте руку до губ, носа або очей після рукостискання або дотику до поверхонь, на яких осів вірус .

Тобто, щоб не захворіти (не тільки коронавірусом, а й іншими ГРВІ), намагайтеся:

  • Як можна менше перебувати в замкнених просторах, де багато людей. Якщо можете обійтися без відвідування громадського транспорту, метро, ​​переповнених торгових центрів і так далі, зробіть це.
  • Частіше провітрюйте приміщення, в якому проводите день. Це знизить концентрацію вірусів в повітрі.
  • Уникати контактів з людьми, які виглядають застудженими.
  • Менше торкатися до навколишніх предметів в громадських місцях.
  • Регулярно і ретельно мити руки – в теплій воді, з милом і не менше 15 секунд. Якщо доступу до води і мила немає, використовуйте дезінфікуючі засоби для рук на спиртовій основі.
  • Одягатися по погоді. Замерзнути – значить добровільно знизити свій імунітет. А він вам в протистоянні з вірусами, в тому числі і «коронованими», ще стане в нагоді.

Доктор Комаровський про коронавірус