Ілон Маск таки відправив на МКС перших астронавтів і незабаром наголошує на тому, що хоче підкорити Марс на споруджуваному зараз Starship. Цілком можливо, перший політ до Червоної планети трапиться в найближчі кілька років.

Однак колонізувати інші небесні тіла, як мріє Ілон, буде нелегко, адже умови на них, м’яко кажучи, не найкомфортніші. Про те, скільки людина зможе прожити на різних планетах або навіть зірках, докладно розповідав астрофізик Ніл Деграссі Тайсон в бесіді з журналістами Business Insider. Зараз, коли інтерес до теми космосу особливо високий, саме час згадати це інтерв’ю.

Сонце

Зображення: NASA

Очевидно, що Сонце просто миттєво спалить вас, адже температура поверхні – 5 499°C. Взагалі, у Сонця, природно, немає поверхні – так називають частину між ядром і короною. Людина там просто випарується безслідно.

Але миттєво – поняття розтяжне. Фізик Рендалл Манро, колишній співробітник NASA, вважає, що якщо вас телепортувати на Сонце на одну наносекунду (мільярдна частка секунди), а потім повернути назад, то ви вцілієте. Ваша шкіра отримає у 5-ть разів менше тепла, ніж від секундного дотику до бутанового пальника, тобто ви навіть нічого не помітите.

Але от якщо вас телепортувати трохи ближче до ядра, де температура сягає 14 999 727°C, – ви випаруєтесь за одну фемтосекунду (одна мільйонна наносекунди).

Середній час життя: 10⁻¹⁵ секунди.

Меркурій

Зображення: NASA

День на Меркурії триває 59 земних днів, а рік – 88. У планети практично немає атмосфери, небо там завжди чорне, а Сонце виглядає в два з половиною рази більше, ніж ми бачимо його з Землі. По небосхилу воно рухається дуже дивно. Денна сторона Меркурія нагрівається під +427°C, а нічна охолоджується до -180°C.

Але якщо ви опинитеся десь на кордоні між ними, то цілком зможете вижити – поки зумієте обходитися без кисню.

На поверхні Меркурія майже вакуум, тому ваші легені, якщо в них буде залишатися повітря, швидше за все, лопнуть, тіло почне розпухати, а кров – закипати. Секунд через 10-15 ви втратите свідомість від нестачі кисню, а через 1-2 хвилини помрете, не приходячи до тями. Вас вб’є проста гіпоксія.

Середній час життя: 2 хвилини.

Венера

Зображення: NASA

На Венері майже така ж сила тяжіння, як на Землі, але там набагато щільніша атмосфера з вуглекислого газу. Повітря настільки густе, що в ньому важко поворухнутися – як в Тихому океані на глибині 914 метрів. День на Венері триває 116 земних діб, але атмосфера погано пропускає сонячне світло, і на поверхні дуже темно.

Парниковий ефект нагріває планету до +465°C, що викликає постійні дощі з сірчаної кислоти, які у поверхні перетворюються в тумани… теж з сірчаної кислоти.

Також буде цікаво:   Навіщо дітям потрібна зарядка

Так що, опинившись на Венері, ви негайно будете роздавлені атмосферою і спалені спекою та сірчаною кислотою.

Середній час життя: менше 1 секунди.

Земля

Зображення: NASA

В основному нешкідлива.

Час життя: від декількох секунд до 122 років (офіційний рекорд довгожительства, поставлений француженкою Жанною Кальман).

Марс

Зображення: NASA

На Марсі досить холодно – від -60 до +20°C, але при цьому дуже розріджена атмосфера, що складається в основному з вуглекислого газу, а також азоту і аргону, так що низька температура буде відчуватися не так сильно, як на Землі. Дихати там, природно, нічим.

Ви проживете на Марсі стільки, скільки зможете протриматися без кисню. Якщо ж ви завбачливо захопили з собою балон повітря, то вас вб’є низький атмосферний тиск (за кілька хвилин), холод (за кілька годин), марсіанська пилюка, яка пошкоджує легені (за кілька тижнів), або радіація (за кілька місяців).

Середній час життя: 2 хвилини.

Юпітер

Зображення: NASA

Юпітер – газовий гігант, і у нього немає поверхні, щоб приземлитися. Якщо ви будете падати на нього з великої висоти, вас, швидше за все, вб’є дуже сильна радіація ще до наближення до атмосфери планети.

Якщо ви це пережили і дісталися до верхніх шарів атмосфери, то пролетете крізь них на швидкості 180 000 км/год (оскільки на Юпітері гравітація набагато сильніша за земну, падати ви будете швидше). Приблизно на висоті 250 кілометрів ви досягнете аміачні хмари і відчуєте температуру -150°C і сильний вітер – урагани в водневій атмосфері Юпітера досягають швидкості 482 км/г. Тиск тут вже достатній, щоб убити.

Якщо і це вам байдуже, то через 12 годин безперервного падіння ви опинетесь в нижніх шарах атмосфери, де панує непроглядний морок, тиск в 2 000 000 разів перевищує земний, а температура вище, ніж на поверхні Сонця.

Середній час життя: менше 1 секунди.

Сатурн

Зображення: NASA

Все, сказане для Юпітера, вірне і для інших газових гігантів. Сатурн не виняток, і, якщо ви впадете в його атмосферу, вас розчавить жахливим тиском і знищить високою температурою.

Середній час життя: менше 1 секунди.

Уран

Зображення: NASA

Ще один газовий гігант. Тиск, температура і радіація додаютья.

Середній час життя: менше 1 секунди.

Нептун

Зображення: NASA

Незважаючи на те, що Нептун зветься крижаним гігантом, в надрах його воднево-метанової атмосфери температура досягає 476,85°C. І там дуже високий тиск. На цій планеті з вами трапиться те ж саме, що і на Юпітері.

Середній час життя: менше 1 секунди.