Windows – зріла операційна система, і зазвичай встановлюється вона без несподіванок, проте іноді процес установки зависає. Нижче перераховані п’ять способів вирішення цієї проблеми, актуальні для установки Windows XP, Vista і Windows 7, 8, 10.

1. Проявляйте терпіння

Порада банальна, але корисна: якщо установка зависла, не поспішайте хвилюватися. Останнім часом не раз доводилося стикатися з тим, що на абсолютно нових комп’ютерах програма установки зупиняється, дійшовши до заставки робочого столу Windows. У всіх випадках установка поновлювалася сама собою – іноді через 10 хвилин, іноді через 45.

Поки що не вдалося знайти офіційних пояснень Microsoft про причини такого зависання. Але за спостереженнями, таке найчастіше трапляється при установці Windows на комп’ютери з материнськими платами Gigabyte і процесорами AMD.

Заставка робочого столу – не єдиний камінь спотикання для програми установки Windows. Іноді вона зависає перед тим, як вивести екран з пропозицією вибрати жорсткий диск для установки операційної системи. Правда, у такому випадку процес установки відновлюється набагато швидше.

2. Вимкніть контролер гнучких дисків

Хоча дискети вже давно вийшли з ужитку, деякі виробники як і раніше забезпечують свої материнські плати контролерами гнучких дисків. Іноді Windows не вдається встановити до тих пір, поки не відключити в налаштуваннях BIOS контролер дискет.

Нещодавно мені довелося зіткнутися з тривалим зависанням програми установки Windows на одному з комп’ютерів. Після відключення контролера гнучких дисків установка пішла набагато швидше і без затримок. На жаль, це не універсальний рецепт, тому що іноді установка Windows зависає, навіть якщо контролер дискет на материнській платі відсутній.

3. Перевірте напругу модулів пам’яті

Якщо програма установки Windows періодично зависає, це може бути викликане неполадками з оперативною пам’яттю. Існує маса способів діагностики проблем такого роду, і деякі з них я перерахую трохи нижче, але про один метод хотілося б сказати особливо, оскільки його часто випускають з уваги.

Більшість материнських плат передбачає використання модулів пам’яті з напругою 1,5 В. Якщо напруга вище (нехай навіть ненабагато), система періодично зависає. Однак це ще не означає, що таку пам’ять не можна використовувати: деякі материнські плати для Intel дозволяють відрегулювати напругу оперативної пам’яті через BIOS.

4. Спробуйте прибрати або замінити модулі пам’яті

Як уже згадувалося вище, найчастіше установка Windows зависає через проблеми з оперативною пам’яттю. У такому випадку спробуйте прибрати всі модулі пам’яті, крім одного, і подивіться, чи не припиниться зависання. Якщо це не допоможе, замініть залишившийся модуль іншим, перевіреним, щоб виключити ймовірність дефектної пам’яті. Якщо і це не вирішить проблему, вивчіть документацію до материнської плати: можливо, пам’ять працює на непідтримуваній частоті. Навіть якщо модуль можна встановити в слот материнської плати, не факт, що він буде працювати.

Також буде цікаво:   Google назвав найкращі програми у Play Market за 2018 рік

Заодно перевірте і інші вимоги до оперативної пам’яті. Деякі материнські плати підтримують тільки модулі певних марок.

5. Спробуйте використовувати DVD-привод з інтерфейсом IDE або USB

Нарешті, ще однією причиною зависання установки Windows може стати DVD-привод з інтерфейсом SATA. Це не означає, що такі приводи не можна використовувати, але проблема в тому, що на багатьох материнських платах є по чотири-шість портів SATA, призначених для створення RAID-масивів. Якщо підключити до одного з цих портів DVD-привод і спробувати створити RAID-масив з меншої кількості жорстких дисків, ніж передбачено системної платою, установка Windows може зависнути. У такому випадку краще використовувати DVD-привод з інтерфейсом IDE або USB.