Коли журналіст Esquire запитав у Ілона Маска, як він навчився будувати ракети, він дав просту відповідь: «Я читаю книги». Дізнайтеся, які твори допомогли хлопчикові з ПАР стати одним з найвідоміших інженерів і підприємців сучасності.

Ілон Маск – канадсько-американський інженер, підприємець, винахідник і інвестор. CEO SpaceX і Tesla, член Президентського форуму по стратегії і політиці при президенті США Дональда Трампа.

1. «Володар кілець», Джон Р. Р. Толкін

Ілон Маск не користувався популярністю в школі. Як пише The New Yorker, Ілон любив скрасити самоту читанням фентезі і наукової фантастики. Ці книги, зокрема «Володар кілець», сформували майбутній світогляд Маска. «Герої книг, які я читав, завжди вважали порятунок світу своїм обов’язком», – сказав Ілон Маск в тому ж матеріалі The New Yorker.

2. «Автостопом по галактиці», Дуглас Адамс

Маск зізнався, що в 12-14 років переживав екзистенційну кризу і заривався в літературу Ніцше, Шопенгауера та інших філософів в пошуках сенсу життя. Не допомогло. Пізніше Ілон натрапив на «Автостопом по галактиці» і відповідь на «головне питання Життя, Всесвіту і Всієї Решти» – число 42. Тоді Маск зрозумів, що якщо ви можете правильно сформулювати питання, то і відповідь дати буде нескладно. «Чим краще ми дізнаємося про Всесвіт, тим більше розуміємо, які питання ставити», – резюмував своє враження про книгу Ілон Маск в інтерв’ю Fresh Dialogues.

3. «Бенджамін Франклін. Біографія», Уолтер Айзексон

Бенджамін Франклін – один з героїв Ілона Маска. «Франклін досить крутий», – приблизно так Маск відгукується про одного з батьків-засновників Америки в інтерв’ю Foundation. Франклін був не тільки політичним діячем, а й підприємцем, який відкрив свою справу, винахідником. Не дивно, що біографія такої людини привернула Маска.

4. «Ейнштейн. Його життя і його Всесвіт», Уолтер Айзексон

У тому ж інтерв’ю Маск каже про іншу біографії, написану Уолтером Айзексон, – біографії Альберта Ейнштейна. У книзі розповідається про те, як одна людина за допомогою свого інтелекту і амбіцій може змінити світ і навчитися читати думки Творця.

5. «Конструкції, або чому не ламаються речі», Джеймс Гордон

Ілон Маск – жадібний до нових знань самоучка. Книга американського ученого Джеймса Гордона допомогла йому вивчити основи структурного дизайну, коли він загорівся ідеєю створення SpaceX. В інтерв’ю KCRW Маск зазначив, що «Конструкції, або чому не ламаються речі» – відмінне керівництво для тих, хто збирається займатися проектуванням технічних розробок.

6. Ignition !: An Informal History of Liquid Rocket Propellants, Джон Бейтс Кларк

«Ignition! – відмінна книга про ракетобудування, Джон Кларк дійсно забавний», – сказав Ілон Маск в одному з інтерв’ю. Джон Бейтс Кларк – американський хімік, який займався розробкою ракетного палива ще в 60-х і 70-х. Книга оповідає про історію ракетобудування, включає опис технічних експериментів і їх результатів, розповідає про залучення політиків в космічну науку. Паперове видання книги знайти важко, але інтернет-версія мовою оригіналу доступна всім бажаючим.

7. «Штучний інтелект. Етапи. Загрози. Стратегії», Нік Бострем

Ілон Маск, як творець SpaceX і Tesla, може спостерігати за розвитком технологій з висоти пташиного польоту. Він бачить в прогресі і негативні сторони. У серпні 2014 року Маск написав в Twitter: «Раджу до прочитання книгу Ніка Бострома. Ми повинні бути вкрай обережними з штучним інтелектом. Він може бути небезпечніше ядерної зброї». Шведський філософ у своїй книзі розмірковує про те, що чекає цивілізацію, якщо штучний інтелект переможе людський розум.

Також буде цікаво:   25 книг на карантин від «PIK»

8. «Від нуля до одиниці. Як створити стартап, який змінить майбутнє», Пітер Тіль і Блейк Мастерс

На початку 2000-х конкурентом Ілона Маска, що запустив платіжну систему X.com, був Пітер Тіль – співзасновник PayPal. Зараз компанія Тіля процвітає, а сам бізнесмен став інвестором-мільярдером. Ілон Маск добре відгукнувся про книгу колишнього конкурента. У короткій рецензії він заявив: «Пітер Тіль запустив багато проривних проектів. «Від нуля до одиниці» розповідає, як він це зробив».

9. Howard Hughes: His Life and Madness, Дональд Барлетт і Джеймс Стіл

Говард Хьюз – кінорежисер і піонер авіації, який встановив декілька світових рекордів швидкості польоту і розгубив психічне здоров’я до кінця життя. Його біографія також цікавила Маска, про що він згадав в інтерв’ю CNN. Це не дивно, адже Ілон Маск, як і Говард Хьюз, – особистості, що досягли успіхів відразу в декількох областях і прагнуть відкривати нові горизонти.

10. Merchants of Doubt, Наомі Орестес і Ерік Конвей

Дослідники Наомі Орестес і Ерік Конуей заявляють у своїй книзі про те, що зацікавлені особи – політики і бізнесмени – приховували факти, що стосуються охорони здоров’я. Ілон Маск написав в Twitter: «Раджу до прочитання Merchants of Doubt. Ті ж люди, які вчора заперечували шкоду куріння, сьогодні заперечують кліматичні зміни планети».

11. Трилогія «Фонд» ( «Підстава», «Академія»), Айзек Азімов

Частково інтерес Ілона Маска до космосу був викликаний науковою фантастикою, прочитаною в дитинстві. Так, в інтерв’ю The Guardian Маск зізнався в любові до трилогії «Фонд»: «Це уроки історії, в яких передбачається циклічний розвиток цивілізацій. Ви можете відстежити розвиток Вавилона, Єгипту, Риму, Китаю. Зараз ми знаходимося на піку цієї циклічної кривої, мені хотілося б сподіватися, що так і буде. Але, може бути, і немає. Можуть статися події, які приведуть до зниження цієї кривої. Саме зараз людство вперше за 4,5 мільярда років вирвалося за межі своєї планети. І ми повинні діяти зараз, поки це вікно відкрите. Не варто сподіватися, що це триватиме дуже довго».

12. «Місяць – сувора господиня», Роберт Хайнлайн

Роман-антиутопія, що розповідає про події в недалекому майбутньому. Кримінальні і політичні злочинці були заслані з Землі в штучні міста під поверхнею Місяця. Група повстанців-революціонерів веде війну проти земних правителів. Ілон Маск вважає цей роман найкращим твором Роберта Хайнлайна.

13. Цикл «Культура», Іен Бенкс

Книги циклу «Культура» розповідають історію про напіванархічне майбутнє, в якому уживаються гуманоїди, інопланетяни і штучний інтелект. В кінці 2014 року Маск написав в Twitter: «Читаю «Культуру». Це чарівна картина великого, майже утопічного галактичного майбутнього. Сподіваюся, для штучного інтелекту все складеться не надто оптимістично».

14. «Останній винахід людства», Джеймс Баррат

У цій статті вже не раз згадувалося про негативне ставлення творця SpaceX до штучного інтелекту. Не дивно, що «Останній винахід людства» також увійшло до списку маст-рідов Ілона Маска.

У своїй книзі Джеймс Баррат вивчає потенційне майбутнє штучного інтелекту, виявляє переваги і недоліки його розвитку і говорить про серйозну небезпеку ІІ для людини, про яку замовчують Google, Apple і IBM.