Щастя заразно. Якщо поруч з вами щасливий друг, то і ви, швидше за все, будете щасливішими. Для щастя важливі гроші. Нам потрібно достатньо грошей, щоб жити добре, так ми стаємо щасливішими. Правда, після певного моменту збільшення кількості грошей вже не грає особливої ​​ролі. Дослідження, опубліковані в журналі Psychological Science, показали, що гроші, витрачені на враження, приносять більше радості, ніж гроші, витрачені на речі. Відпустка або стрибок з парашутом зробить вас щасливішими, ніж хороший шопінг.

Було чимало спроб оцінити рівень щастя в різних країнах. Дехто навіть припускає, що цей показник найбільше підходить для вимірювання прогресу країни, ніж ВВП.

Рейтинг щастя в звіті формувався на підставі кількох показників, включаючи тривалість життя, соціальну підтримку, свободу вибора, щедрість населення.

Існує ще безліч рейтингів, які намагаються виміряти благополуччя країн на підставі схожих показників: індекс людського розвитку, що публікується ООН, міжнародний індекс щастя (Happy Planet Index), індекс процвітання Інституту Legatum (The Legatum Prosperity Index), індекс благополуччя Gallup-Healthways (Gallup / Healthways Well-Being Index).

Тепер дослідники припускають, що насправді щастя залежить від того, йдуть справи краще або гірше, ніж очікувалося.

Роб Рутледж (Robb Rutledge) з колегами з Центру Макса Планка з обчислювальної психіатрії та дослідженням старіння при Лондонському університетському коледжі представили дослідження, що розглядає залежність між щастям і нагородою.

“На підставі даних ми розробили математичну формулу, щоб передбачити, як відчуття щастя залежить від минулих подій. Ми виявили, що щастя залежить не від того, наскільки добре йдуть справи, а від того, краще вони йдуть або гірше, ніж очікувалося.”

Ось ця формула:

Happiness-1_1447853056-630x88

Рівень щастя залежить від безпечного вибору (надійної нагороди, CR), очікувань від ризикованого вибору (очікуваної цінності, EV) і від того, якими виявилися результати ризикованого вибору: краще або гірше, ніж ви очікували. Остання змінна RPE – помилка в прогнозуванні нагороди – різниця між реальністю і очікуванням. Якщо ви любите математику, подивіться повний опис формули.

Простіше кажучи, ваш рівень щастя підвищиться від передчуття зустрічі з одним. Якщо вам при цьому вдалося забронювати останній столик в популярному ресторані, рівень щастя може ще зрости. Якщо їжа в ресторані смачна, але не настільки, як ви очікували, рівень щастя знизиться.

Дослідження показує, як важливі очікування. Але це не означає, що занижені очікування (і приємне здивування, коли реальність їх перевершила) стануть ключем до щастя.

Також буде цікаво:   Що робити, якщо під час війни ви втратили житло чи транспорт

Ми зазвичай не знаємо, що принесуть нам в тривалій перспективі серйозні життєві зміни зразок зміни роботи або одруження. Але результати наших досліджень показують, що позитивні очікування від рішень збільшують щастя.

Рівняння Рутледжа було підтверджено в додатку для смартфонів The Great Brain Experiment. 18000 гравців зіграли в міні-гру What Makes Me Happy.

Гравці повинні були набрати якомога більше очок. Для цього вони могли вибрати виграш чи програш гарантованого числа очок або покластися на удачу і крутити рулетку. Через кілька ходів гра просила оцінити поточний рівень щастя.