Щоб стати в 10 разів багатшими і успішнішими, не треба працювати в 10 разів більше. Просто використовуйте правило 1% – радить відомий блогер Джеймс Клір.

Джеймс Клір – американський блогер, підприємець і спортсмен. Пише про психологію поведінки, формування звичок і самовдосконалення.

Сила кумулятивної переваги

Уявіть собі 2 ростучі поряд дерева. Кожен день вони змагаються один з одним за сонячне світло і вологу. Якщо одне дерево росте хоч трішки швидше за інше, воно стане трохи вище, отримає більше сонця і дощу. На наступний день завдяки цій додатковій енергії воно виросте ще трохи вище. Згодом воно заглушить друге дерево і буде отримувати левову частку сонячних променів і поживних речовин із ґрунту.

Таке дерево дасть більше насіння, а значить, в наступному поколінні дерев цього виду стане теж більше. Цей процес буде повторюватися, поки дерева, які спочатку були трішки краще конкурентів, не займуть більшу частину лісу.

Ситуацію, коли зовсім невелика перевага з часом збільшується, вчені називають це кумулятивною перевагою.

Переможець отримує все

Схоже відбувається і з людьми. Як і дерева в лісі, ми часто змагаємося за одні й ті ж ресурси. Політики змагаються за голоси виборців, письменники – за місце в списку бестселерів, спортсмени – за золоті медалі, компанії – за потенційних клієнтів, телеканали – за нашу увагу і час.

Такий ефект, коли невелика різниця у віддачі призводить до винагороди, називають ефектом «переможець отримує все».

Достатньо мати перевагу всього в один відсоток, одну секунду, щоб отримати 100% нагороди.

Будь-які рішення, пов’язані з обмеженими ресурсами, наприклад часом і грошима, природним чином приводять до ситуації, коли переможець отримує все.

Переможець отримує більшу частину

Ефект «переможець отримує все», характерний для індивідуальних змагань, часто призводить до виникнення ефекту «переможець отримує більшу частину» в інших сферах життя.

Опинившись у вигідній позиції (вигравши золоту медаль або отримавши директорське крісло), переможець починає накопичувати переваги, які допомагають йому перемагати знову і знову. Те, що спочатку було лише невеликим відривом, тепер стає більше схожим на правило 20/80.

Перемога в одному збільшує шанси перемогти і в іншому. А кожен наступний успіх тільки зміцнює становище переможців.

Згодом всі нагороди і переваги виявляються у тих, хто спочатку трохи перевершував конкурентів, а ті, хто трохи відставав, залишаються майже ні з чим. Цей принцип також називають ефектом Матвія по цитаті з Біблії «… Бо кожному, хто маєдасться йому та й додасться, хто ж не маєзабереться від нього й те, що він має».

Також буде цікаво:   Особенности и основные характеристики МДФ

Але тепер давайте повернемося до питання, яке було задано на початку статті. Чому все-таки тільки деякі люди і організації мають у своєму розпорядженні переваги?

Правило одного відсотка

Навіть невелика різниця в роботі з часом може призвести до нерівномірного розподілу привілеїв. Саме тому так важливі правильні звички.

Достатньо всього лише на 1% перевершувати конкурентів. Але якщо підтримувати свою перевагу сьогодні, завтра, день за днем, ви будете раз за разом перемагати за рахунок цієї переваги. І кожна перемога буде приносити кращі результати.

Це і є правило 1%. Не потрібно бути в два рази краще, щоб отримати в два рази більше. Потрібно бути краще тільки на 1%.