У президента оголосили лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка за 2023 рік. Також було затверджено новий склад Шевченківського комітету, що раніше спричинило неврегульовані суперечки, і попередні експерти були змінені.

28 липня на сайті президента з’явився указ, який стосується головної культурної нагороди країни. Згідно з цим документом, Шевченківську премію 2023 року отримали:

  • Катерина Калитка, поетеса, за книгу поезій під назвою “Орден мовчальниць”;
  • Гурт “Хорея Козацька” у складі Тараса Компаніченка, Максима Бережнюка, Северина Данилейка, Ярослава Криська та Сергія Охрімчука, за альбом “Пісні Української революції”;
  • Михайло Назаренко, літературознавець, за двотомну книгу “Крім “Кобзаря“. Антологія української літератури. 1792 – 1883”;
  • Віталій Портніков, журналіст, за публіцистичні статті та виступи останніх років;
  • Ірина Цілик, режисерка, за документальний фільм “Земля блакитна, ніби апельсин”.

Сума Шевченківської премії у 2023 році становить 429 тисяч гривень.

Також згідно з цим документом до оновленого складу Шевченківського комітету увійшли: Євген Нищук (голова комітету), Дмитро Чистяк, Сергій Васильєв, Ганна Веселовська, Ігор Гайдай, Олексій Жиров, Вадим Карп’як, Олена Кашуба-Вольвач, Валентина Корнієнко, Василь Кузан, Андрій Любка, Олег Михайлюта, Олеся Мудрак-Ковалів, Іванна Сахно, Віктор Сидоренко, Володимир Сіренко, Богдана Фроляк, Андрій Халпахчі та Анжеліна Швачка.

Слід зазначити, що у 2023 році вперше в історії Шевченківської премії імена лауреатів не були оприлюднені в день народження Тараса Шевченка. Деяких з них назвали лише через кілька днів. В результаті також стало відомо про розкол комітету через ідею встановити нову номінацію — “За внесок у перемогу”. Голова комітету Юрій Макаров пішов у відставку, а решта членів комітету також склали повноваження.

Президентський указ від 28 липня містить доручення комітету провести конкурс на здобуття Шевченківської премії 2024 року серед творів літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, присвячених героїчній боротьбі українського народу під час збройної агресії РФ.

Також буде цікаво:   Назвали найгірші авіакомпанії на ближніх і дальніх перельотах