Питання про те, який вінчестер надійний не зовсім коректний – повністю надійних дисків немає, і зламатися може будь-яка техніка. Вибираємо пристрій і експлуатуємо його правильно.

Які параметри жорсткого диска враховуємо ми при покупці? Обсяг, зрозуміло… і ціну. У кращому випадку частоту обертання шпинделя та швидкість читання/запису. Є не менш важливий параметр, який дуже складно оцінити, – надійність пристрою.

Погодьтеся, буде неприємно, якщо накопичувач вийде з ладу і прихопить із собою нажиті непосильною працею дані. Зазвичай надійність пов’язують з маркою вінчестерів – нібито в одного виробника продукти більш відмовостійкості, ніж в іншого. Це абсолютно неправильний підхід – вичерпної статистики з відмов вінчестерів різних вендорів ніхто не збирав.

Насправді у всіх виробників є вдалі і невдалі моделі (якщо починати пригадувати вендорам всі подібні випадки, можна написати цілий роман, а не одну маленьку статтю). Випуск пристроїв такою проблемною серії може привести до тимчасового перекосу в статистиці (скажімо, у Seagate були вінчестери серії 7200.11). На цій підставі у жодному разі не можна робити висновок про якість пристроїв певного вендора. Інша справа, якщо зібрати дані з великого числа сервісних центрів за багато років… але, повторюю, цим ніхто не займався. Вибираючи вінчестер, потрібно дивитися не стільки на марку, скільки на саму модель – її конструктивні особливості, відгуки користувачів і т. д.

Для початку варто розповісти про типові поломки сучасних жорстких дисків. Як їх визначити в домашніх умовах і що робити, якщо з вашим диском виникли проблеми. Зазвичай у користувача виникає два питання – як отримати дані з пошкодженого накопичувача, і як відновити працездатність самого пристрою.”Погані” сектори.

З цією проблемою стикаються користувачі дуже часто. З часом або внаслідок порушення умов експлуатації, деякі сектори диска перестають читатися. Виявлятися це може по-різному: тут і зниження швидкості читання/запису, і псування даних (у тому числі пропажа розділів). Головна небезпека подібної несправності – втрата інформації. Метод профілактики тільки один: періодично проводити тестування поверхні диска спеціальними утилітами (важливо, щоб програма робила не тільки тест читання, а й тест запису для невикористовуваних секторів).

Причин виникнення несправності безліч – наприклад, заводські дефекти, фізичний вплив або скачки напруги в побутовій електромережі. Якщо гарантійний термін експлуатації пристрою ще не закінчився, його можна замінити у сервісному центрі. В іншому випадку варто протестувати диск необхідні інструменти, які позначать сектори як збійні. Якщо при подальшому тестуванні нових bad-блоків з’являтися не буде, такий вінчестер можна використовувати для зберігання не дуже важливої інформації.

Варто відзначити, що поява поганих секторів не завжди пов’язане з поверхнею дисків. Іноді вона зумовлена проблемами з мікропрограмного забезпеченням, але про це ми поговоримо пізніше. Використовувати вінчестер з “битими” секторами для зберігання важливих даних не можна – треба відразу переписати інформацію на інший накопичувач, як тільки ви помітили появу несправності. Якщо важливі файли витягти не вдається, не намагайтеся самостійно відновити дані – після ваших способів “лікування” їх можна втратити назавжди.

“Логічні” несправності

Сюди ми віднесемо всі високорівневі помилки. Порчу файлових систем вірусами, випадкове видалення розділів і т.д. При цьому користувач не може отримати доступ до записаної інформації, хоча накопичувач повністю справний. Якщо ніяких важливих даних на ньому не було, найпростіше розбити диск на розділи і відформатувати заново. Для відновлення інформації з таких пристроїв існує безліч утиліт, проте важливо пам’ятати, що робити запис на диск з “логічними” ушкодженнями у жодному разі не можна. Тут є декілька підводних каменів. По-перше, програми типу ScanDisk в такій ситуації абсолютно марні – вони призначені для роботи з логічно справними розділами. По-друге, на вашому диску може бути включений режим, коли прочитаний з помилкою логічний сектор перепризначується на справний, оскільки це може призвести до неможливості відновлення даних.

Втім, подібний ефект – явище досить рідкісне. Найчастіше зустрічаються проблеми через включні за замовчуванням автоматичні тести SMART. При цьому перевіряється якість поверхні диска, і також може відбуватися перепризначення секторів. Якщо вінчестер з логічними ушкодженнями містить важливі дані, краще відразу звернутися до професіоналів (причому під професіоналами ми розуміємо спеціалізовану компанію, а не “комп’ютерника” з набором загальнодоступних утиліт), вони зможуть зчитати інформацію з диска так, щоб запис на нього не проводилася.Проблеми з мікропрограмного забезпеченням.

Сучасний вінчестер – досить складний пристрій. Його електронна частина містить власне мікропрограмне забезпечення, і з ним, як це не дивно, теж бувають проблеми. Згадаймо, наприклад, знамениту “Муху CC” (назва пов’язана з кодом помилки “LED: 000000CC”) багатостраждальної серії Seagate 7200.11 (ці вінчестери вийшли на ринок з численними конструктивними недоробками). Через руйнування мікропрограми вінчестер починав працювати нестабільно: швидкість запису/читання падала, вінчестер міг не визначатися в BIOS і т.д.

Збої вбудованого ПЗ можуть призводити до самих непередбачуваних результатів, але лікуються вони однаково – відновленням службової інформації. Робиться це повністю програмним методом, при цьому у сервісних фахівців є два варіанти: ремонт вінчестера з повною втратою всіх даних користувача, або вилучення даних з несправного накопичувача.

Якщо потрібно просто відремонтувати пристрій – службова інформація переписується заново, а потім запускається процедура повного заводського самотестування для повного калібрування накопичувача. Якщо необхідно отримати дані – такий спосіб неприйнятний, і доводиться дуже довго і копітко відновлювати службову інформацію без стовідсоткової гарантії результату. Якщо ж замовник хоче отримати свої дані і відремонтувати пристрій, то після відновлення можна перейти до ремонту.

Зрозуміло, що вирішити проблему з мікропрограмним забезпеченням можна тільки в спеціалізованій фірмі. До речі, поява поганих секторів на диску не обов’язково зумовлена фізичним станом поверхні магнітних пластин; вона може бути пов’язана з мікропрограмними збоями. У такому випадку фахівці сервісного центру можуть полагодити пристрій.

Несправність електроніки

Вихід з ладу електроніки жорсткого диска може бути пов’язаний із заводським браком, стрибками напруги в побутовій електромережі і купою інших причин. Часто (хоч і не завжди) при цьому діагностувати поломку можна візуально: на платі контролера можна побачити вигорілий елемент. Вінчестер, як правило, не подає ознак життя – він не визначається утилітами BIOS. Такий пристрій підлягає ремонту (хоча ремонт не завжди економічно доцільний), який можуть зробити кваліфіковані фахівці в сервісному центрі. Дані в цьому випадку, як правило, не пошкоджуються, і їх відновлення не потрібно.Клин шпинделя і клин підшипника двигуна.

Визначити цю несправність можна по сильному шуму (вінчестер видає звуки, схожі на вереск) або дзижчання. Пошкодження чисто механічне, найчастіше проблема виникає після падіння пристрою; особливо схильні до цієї “хвороби” жорсткі диски збільшеної місткості (в них використовується три і більше магнітних пластин). Пластини збільшують навантаження на вісь, і навіть незначна механічна дія може призвести до поломки. Варіантів там маса, і всі їх розбирати не має сенсу – відновити дані з подібних пристроїв можна тільки з використанням спеціалізованого обладнання, та й то не завжди (сам накопичувач ремонту не підлягає).

Також буде цікаво:   Найкращі компактні камери для подорожей у 2019 році за версією National Geographic

Проблема виникає з дисками всіх виробників, однак можна виділити деякі невдалі моделі. Скажімо, у Seagate була серія 7200.11, на якій клин шпинделя двигуна виникав досить часто (на додаток до інших поломок). Також схильністю до подібних проблем відрізняються багатьох моделей Toshiba – закриваюча вісь кришка у них тонка і з часом може деформуватися. Мастило поступово випаровується, і в один прекрасний момент рідинний підшипник заклинює.Вихід з ладу блоку магнітних головок.

Як і в попередньому випадку, користувач може запідозрити несправність на слух: при роботі диска з’являються сторонні клацання і постукування, а вінчестер може не визначатися підпрограмами BIOS. Магнітні пластини вінчестерів дуже точно відшліфовані, і якщо блок магнітних головок з ними стикнеться (зазвичай він “парить” у повітряному потоці, що створюється обертанням пластин), то роз’єднати їх механіка вінчестера вже не зможе через сильне молекулярне тяжіння. При цьому відбуваються так звані “запили”: головки дряпають поверхню дисків. BIOS диск визначає, але він, природно, не працює.

Для виникнення несправності необхідно сильна механічна дія на вінчестер, однак у деяких моделях Samsung головка може мимоволі чиркнути по поверхні пластин. Часто виникають проблеми з магнітними головками у Western Digital – вони дуже не люблять перегріву. Крім того, через особливості конструкції (вісь з блоком магнітних головок фіксується кришкою пристрою) вінчестери WD погано переносять механічні дії.

Вінчестери з несправністю блоку магнітних головок ремонту не підлягають. Дані з них вдається відновити тільки в спеціалізованих компаніях і далеко не завжди – якщо головки просто вийшли з ладу, то можна встановити аналогічний блок з іншого вінчестера. Але якщо поверхня магнітних пластин пошкоджена, в кращому випадку інформація буде відновлена частково.

Покупці часто запитують – який жорсткий диск надійніший. Завжди знайдеться фахівець (без лапок), який скаже вам, що вінчестери фірми A можна купувати, тоді як продукти B сиплються, як листя восени. Але можна знайти і шанувальника фірми B, і фірми C, і навіть D – проблеми можуть бути з вінчестерами якого виробника. Так, у кожного вендора бувають невдалі моделі і серії; купуючи вінчестер, варто звернути увагу на відгуки користувачів – по невдалим серіям в інтернеті інформації досить.

Однак не кожному відгуку можна довіряти – якщо у когось зламався, припустимо, Seagate – це не означає, що вінчестери даної фірми погані. Насправді питання вибору марки тут не варто – важливіше визначитися з моделлю. Для початку потрібно прочитати опис пристрою на сайті виробника, однак є моменти, які ви там не знайдете. Не варто купувати диск щойно випущеної на ринок серії – в новинках можуть бути неперевірені рішення і якість їх буває нестабільною. Найчастіше саме в свіжих моделях зустрічаються проблеми з мікропрограмним ПЗ (а іноді тут буває і технологічний брак). Придивіться до дисків, які продаються хоча-б півроку – за цей час інформацію про їх недоліки можна буде знайти в мережі, до того ж – виробник встигне допрацювати пристрій, а ціни знизяться.

Не варто очікувати від звичайного “користувацького” вінчестера такої же надійності, як від “серверного”. Випуск накопичувачів корпоративного класу суворіше контролюється, вони мають велике напрацювання на відмову, стійкі до перегріву і т. д. Єдиний недолік – вища ціна.

Варто також врахувати такі вимоги, як нагрів і шум – існують так звані “зелені” накопичувачі зі зниженим енергоспоживанням. Вони не шумлять, виділяють менше тепла, але відрізняються меншою швидкістю обертання шпинделя (зазвичай 5400 оборотів в хвилину) і, як наслідок, більш високою надійністю але меншою швидкістю доступу до даних. Якщо вам важливіша швидкість – потрібно придивитися до пристроїв на 7200 rpm з алгоритмами читання, і потужним блоком магнітних головок. Проте слід врахувати більш високий нагрів таких дисків і необхідність встановити в комп’ютер відповідну систему охолодження (інакше, диск може вийти з ладу через перегрів).

Як вибрати надійний жорсткий диск?

Ємність – дуже важливий для користувача момент. Однак ми часто забуваємо, що надійність може бути безпосередньо пов’язана з цим параметром. Існують накопичувачі з однією, двома, трьома і більше магнітними пластинами. Чим їх більше, тим більше вірогідність механічної поломки внаслідок клина шпинделя або підшипника жорсткого диска. На жаль, все високоємні диски, в яких встановлено три (або більше) пластини дуже примхливі. Вони дуже не люблять навіть незначних механічних впливів або, скажімо, перегріву. Резервне копіювання даних з них часто буває неможливо в домашніх умовах, так що використовувати такі диски дорого коштує для зберігання мультимедійної інформації. Для установки ОС краще узяти пристрій з однією пластиною, а для важливої робочої інформації (документів, баз даних і т. д.) – з двома.

Окремо стоять накопичувачі для ноутбуків і переносні вінчестери – тут надійність є головним чинником. У дисках на 1,8 ‘або 2,5’ застосовуються спеціальні конструктивні рішення, роблять їх більш стійкими до механічних впливів (інформацію щодо кожної конкретної моделі можна знайти на сайті виробника). Їх досить для звичайного ноутбука або зовнішнього usb-кейса, однак існують і спеціальні рішення. Наприклад, призначені для застосування в автомобільних бортових системах Hitachi Endurastar – стійкі до вібрації і розраховані на широкий діапазон температур і тиску. На жаль, коштують вони у кілька разів дорожче звичайних. Крім того, якщо вам потрібний, наприклад, переносний вінчестер на 3,5 ‘- у жодному разі не варто брати примхливі пристрої з трьома і більше “млинцями” (магнітними пластинами) – вони, як я вже писав, погано переносять навіть незначний механічний вплив.

Найголовніше – у жодному разі не купуйте HDD з рук або в невеликих сумнівних фірмочках – вам може попастися пристрій після ремонту або, скажімо, серйозного механічного пошкодження (власник може продати його, поки поломка ще не проявилася). Краще всього брати вінчестер у офіційних дилерів, з нормальною фірмовою гарантією (звичайно 3 або 5 років).

Питання про те, який вінчестер надійний не зовсім коректне – повністю надійних дисків немає, і зламатися може будь-яка техніка. Все, що ми можемо зробити – вибрати пристрій у відповідності зі своїми потребами і завданнями, а також експлуатувати його правильно.