Навесні, на старті пандемії, була спокуса ставитися до коронавірусної інфекції як до однієї з ГРВІ. Нехай як до важкої, нехай вона частіше і серйозніше вражає легені, але все ж звичайна застуда, якою можна просто перехворіти без наслідків.

Багато в чому це правда. Більшість людей дійсно одужують в середньому за тиждень-два після появи перших симптомів COVID-19. Але це відновлення часто буває неповним.

Коли люди видужують повністю

Відповідь може шокувати: можливо, що і ніколи. Є пацієнти, які скаржаться, що хвороба, яка почалася ще в березні, не відступила до сих пір.

З’явився навіть термін – Long COVID, він же постковід. Цим позначають нездоровий стан, який переслідує людей тижні і навіть місяці після офіційного закінчення лікарняного.

За даними британської Національної служби охорони здоров’я (NHS), затяжні наслідки коронавіруса фіксуються у кожного десятого перехворілого.

Але жертв постковіда може бути набагато більше. Так, автори невеликого італійського досліження стверджують: хоча б один симптом коронавірусної інфекції, наприклад задишка або сильна слабкість, у 87,4% госпіталізованих з COVID-19 пацієнтів зберігаються через два місяці після виписки.

Чому так відбувається, вчені ще не розуміють. Є лише здогадки. Згідно з ними, COVID-19 викликає довгострокові зміни в організмі. У деяких органах, наприклад легенів, серці, нервовій тканини, ці зміни можуть зберігатися особливо довго – навіть після того, як пацієнти припиняють виділяти вірус, який можна було б зловити за допомогою аналізу ПЛР. Таким чином з діагностичної точки зору людина здорова. Але самопочуття погане.

Які наслідки для здоров’я виникають після коронавіруса

Ось найбільш стійкі симптоми і фізичні зміни в організмі, які фіксуються у тих, хто перехворів COVID-19.

Часто наслідки COVID-19 мають рецидивний характер: вам здається, що ви нарешті одужали, але потім самопочуття знову погіршується, і ці цикли повторюються знову і знову.

1. Постійна втома, м’язова слабкість

Недавнє опитування, проведене в групі підтримки тих, хто страждає від наслідків коронавірусної інфекції, показав: втома – найбільш частий з 50 основних симптомів, які відчувають «далекобійники».

Ця ознака настільки чітка, що багатьом буває складно сходити в найближчий магазин за хлібом. Після подібної вилазки людина відчуває себе так, ніби підкорила Еверест з 10-кілограмовим рюкзаком. Загалом, достатньо найменшого фізичного напруження, щоб слабшати.

2. Проблеми зі сном

Незважаючи на сильну слабкість, люди з постковідом нерідко скаржаться на безсоння. Їм буває складно заснути. Але навіть якщо це вдається, через 2-3 години багато хто раптово прокидаються і вже не може зануритися назад в сон.

3. Погіршення концентрації, пам’яті, здатності думати

Цей поширений симптом навіть отримав окрему назву – «мозковий туман». У людини погіршуються пам’ять, увага, падає швидкість реакцій, виникають труднощі з навчанням, звичною роботою, навіть з виконанням повсякденних завдань.

Можливо, це пов’язано з тим, що коронавірус вражає нервову систему. Однак конкретний механізм розвитку «мозкового туману» вчені ще не встановили.

Деякі дослідники зауважують, що поєднання «мозкового туману», проблем зі сном і найсильнішою слабкості схоже на ознаки синдрому хронічної виснаженості – складного неврологічного захворювання, причини якого до кінця не встановлені. Вважається, що міалгіческий ецефаломіеліт пов’язаний з неврозом регуляторних центрів вегетативної нервової системи.

Простими словами: послаблюється робота тих зон нервової системи, які відповідають за гальмування фізичних і нервових процесів. В результаті організм знаходиться в постійній напрузі. Його резерви швидко виснажуються і не встигають відновитися.

Але чи дійсно постковід – це спровокований коронавірусний невроз (порушення роботи вегетативної нервової системи), поки не відомо.

4. Психічні порушення

Американські вчені, які проаналізували понад 62 тисяч випадків COVID-19, виявели стійкий зв’язок між коронавірусною інфекцією і розвитком психічних захворювань. Вони з’ясували наступне.

Майже кожен п’ятий пацієнт з коронавірусом через три місяці після початку хвороби отримує ще й психічне порушення, наприклад тривожний розлад або депресію. У деяких розвивається деменція.

Що цікаво, цей зв’язок – двосторонній. COVID-19 підвищує ризик розвитку психічних розладів. Але в той же час вже наявне у людини психічне захворювання підвищує ризик захворіти коронавірусом. Такі люди «чіпляють» цю інфекцію на 65% частіше за інші групи ризику (літніх, повних, що мають хронічні захворювання).

Також буде цікаво:   Створили застосунок «Є?», в якому сусіди повідомляють про наявність світла

5. Кашель і задишка

Причин не припиняється кашлю і почастішання дихання може бути кілька. Наприклад, так зване поствірусне реактивне захворювання дихальних шляхів. Це досить поширений стан, який нерідко спостерігається після перенесеної ГРВІ або грипу.

Більш небезпечна причина – фіброз легенів. Це шрами, які виникають на легеневій тканини після важких запалень.

6. Проблеми з серцем і судинами

Задишка може бути спровокована і вірусним міокардитом. Так називаються порушення роботи серця, що виникають із-за інфекцій. Серцевий м’яз починає працювати з перебоями. Проявляється це тахікардією, аритмією, відчуттям важкості в грудях.

Але страждає не тільки серце. Дослідження показали, що коронавірус вражає ендотелій – шар клітин, що вистилає внутрішню поверхню кровоносних судин. Це призводить до запалення, болю в судинах (особливо відчутною на руках або ногах), появі червоної сипі- «павутинки», що просвічує крізь шкіру.

Найважче ускладнення у запалення судин – тромбоз. В цьому випадку в районі запалення утворюється тромб. Відірвавшись і рухаючись з кровотоком, він може заблокувати дрібні судини в серці або мозку, спровокувавши інфаркт або інсульт.

7. Пошкодження нирок

Про те, що коронавірус нерідко порушує роботу нирок у важких хворих, говорили ще на старті пандемії. Так, ниркова недостатність спостерігалася приблизно у кожного сьомого пацієнта з важкою формою COVID-19.

Пізніше з’ясувалося, що нирки страждають і у тих людей, хто переносить коронавірусну інфекцію з легкими симптомами або навіть безсимптомно. Вчені припускають, що це може відбуватися за кількома причинами:

  • Коронавірус безпосередньо вражає клітини нирок. Ті мають рецептори, які дозволяють інфекції прикріплюватися і пошкоджувати ці тканини. Подібні рецептори (під кодовою назвою АСЕ2) виявлені в клітинах легенів і серця.
  • Робота нирок може порушитися через нестачу кисню в крові, викликаного вірусною атакою на легені.
  • Власний імунітет може пошкоджувати клітини нирок, виявивши в них вірус.
  • Тромби, що утворюються в запалених судинах, теж погіршують або зовсім блокують роботу органу.

8. Можливе чоловіче безпліддя

В яєчках теж досить багато рецепторів ACE2. Є свідчення, що коронавірус, вражаючи клітини тестикул, різко знижує виробництво сперматозоїдів.

Тому китайські урологи відмічають в журналі Nature: видужалою після COVID-19 молодим чоловікам, які планують мати дітей, необхідно отримати медичну консультацію з приводу їх фертильності.

У кого ускладнення розвиваються частіше

Якщо сам COVID-19 вважається найбільш небезпечним для людей старше 65 років і тих, у кого є хронічні захворювання, то ризик постковіда ні з віком, ні зі станом здоров’я майже не пов’язаний.

З тривалою неможливістю відчути себе здоровим стикаються в тому числі діти і молоді люди без хронічних захворювань.

Однак деякі закономірності все ж виявлені. Так, ВООЗ вважає, що проблеми з самопочуттям після перенесеної інфекції найчастіше виникають у людей, які:

  • мають підвищений кров’яний тиск;
  • скаржаться на ожиріння;
  • демонструють ознаки психічних порушень, наприклад депресії, біполярного та тривожного розладів, страждають від постійного високого рівня стресу.

Що робити, щоб уникнути наслідків коронавіруса

Є лише один надійний спосіб – постаратися не заразитися COVID-19. Це означає, що навіть після пом’якшення або скасування карантинних заходів важливо дотримуватися дистанції (не менше 1,5 метра від оточуючих), регулярно мити руки і носити маску в громадських місцях.