Ділимося ідеями, які допоможуть захопити дітей книгами.

Читайте вголос (зробіть цей процес цікавим)

Чим раніше ви почнете читати дитині, тим краще. Хоча новонароджений не розуміє, що ви кажете, він може вловлювати ритм та інтонацію голосу. У перспективі його словниковий запас стане багатший, ніж у однолітків, яким батьки не читали вголос. Все тому, що дитина чутиме більше варіантів різних слів. А ще читання навчить краще розуміти оточуючих.

Навіть якщо читаєте немовляті, не підходьте до цієї справи формально. Задіюйте артистичні здібності, а не просто монотонно вимовляйте текст. Якщо у книзі є картинки, показуйте їх, коли читаєте про події, які вони ілюструють. Старшій дитині можна ставити питання про прочитане — це дозволить їй включитися в процес, активізувати пам’ять і уяву. Наприклад, запитайте, який герой йому сподобався і чому, запропонуйте розповісти, як він вчинив би на місці персонажа.

Враховуйте інтереси дитини

При виборі книг відштовхуйтеся від інтересів дитини: так вона зрозуміє, що література — гарний інструмент, щоб дізнатися про речі, які захоплюють. Забезпечте дитині легкий доступ до книг. Якщо не можете часто купувати їх, сходіть разом до бібліотеки.

Запропонуйте дитині самостійно обирати літературу. Не хвилюйтеся, якщо вибір паде лише на комікси, дитячі журнали чи Гаррі Поттер, а не романи Ремарка, — головне, що дитина в принципі читає. Ви можете м’яко заохочувати інтерес до іншої літератури, але не варто змушувати дитину читати те, чого вона не хоче чи поки не готова.

Слідкуйте за дозвіллям дитини

У середньому сучасні люди обробляють до 74 Гб інформації на день. Вчені вважають, що 500 років тому освічена людина споживала стільки ж за все життя. Діти, які з ранніх років користуються смартфонами та виходять в інтернет, теж стикаються з великим обсягом даних. Конкуренцію книгам складають мультфільми, відео в TikTok, мобільні ігри – не дивно, що дитині важко вибирати читання. Намагайтеся обмежувати використання гаджетів для розваг. Так, дітям 2-5 років бажано проводити біля екрану до години на день у будні і до трьох годин у вихідні.

Додайте до читання більше інтерактиву. Припустимо, восени запропонуйте дитині книги, присвячені цій порі року. Ви можете слідом за героями пекти яблучні пироги, збирати гербарій та прикрашати будинок. Пошукайте розмальовки з персонажами книг, вигадуйте ігри за улюбленими творами дитини — наприклад, «Пригодами Незнайки та його друзів» або «Аліса в Задзеркаллі». Покажіть дітям, що література може бути цікавою.

Також буде цікаво:   Чи правда, що м'язи можуть перетворитися в жир