Щороку хвороби серця вбивають до 18 мільйонів чоловік різного віку. Більшу частку цих смертей можна було б запобігти, якщо вчасно припустити проблему і звернутися до лікаря.

На жаль, це не так просто. Серцеві збої нерідко маскуються під легке нездужання або особливості організму. Ось список не завжди очевидних симптомів, які вказують на можливі захворювання серця.

Увага! Особливо пильними варто бути людям старше 60 років, а також тим, хто має зайву вагу, діабет, гіпертонію або високий рівень холестерину.

Дискомфорт у грудях

Експерти авторитетного медичного ресурсу WebMD називають це найпоширенішим ознакою проблем з серцем.

Чітко описати відчуття неможливо. Хтось відчуває легку біль, хтось – тиск або сором, інші скаржаться на печіння або пощипування… У будь-якому випадку, якщо ви час від часу відчуваєте в грудній клітці щось незвичайне, необхідно якомога швидше звернутися до терапевта і отримати направлення на електрокардіограму та УЗД серця.

Так дають знати про себе захворювання судин, що постачають наш головний орган кров’ю, або розвивається серцевий напад.

Якщо біль сильна і триває довше декількох хвилин, негайно викликайте швидку.

Є і хороші новини: у 80-90% випадків біль у грудях не звязана з серцем. Але щоб упевнитися в цьому, краще швидше відвідати лікаря.

Втрата апетиту, нудота, біль або тяжкість в шлунку

Звичайно, розлади шлунка у вас можуть бути з багатьох причин, які не мають відношення до серця. Однак іноді негаразди з травленням бувають спровоковані тим, що травна система отримує менше крові, ніж зазвичай. А погіршився кровотік – признак поганої роботи серця.

Якщо вас нудить без видимих ​​причин і особливо якщо ви спостерігаєте дискомфорт у грудях та інші симптоми з цього списку, похід до терапевта – обов’язковий!

Біль, що віддає в ліву руку

Нерви, що йдуть від серця, і нерви, що йдуть від лівої руки, посилають сигнали в одну і ту ж область мозку. В результаті мозок не завжди правильно розуміє, що ж саме болить – серце або кінцівка.

Якщо ви перенапружилися ліву руку на тренуванні, вдарилися нею або просто невдало махнули, неприємні відчуття абсолютно передбачувані. Але якщо біль локалізаційна, та ще й сильна, виникає без видимих ​​причин, це привід для тривоги. Медики називають її класичним симптомом інфаркту.

Американська кардіологічна асоціація рекомендує викликати швидку, якщо раптовий біль в лівій руці не проходить або посилюється протягом декількох хвилин.

Якщо відчуття більш короткочасні, але знайомі, обов’язково відвідайте лікаря.

Біль в зубах або нижній щелепі

Ще один приклад, коли мозок не в змозі точно ідентифікувати, що ж саме болить – серце або зуби. На щастя, в більшості випадків зубна або щелепна біль мають відносно безпечне походження: карієс, або ви потягнули щелепу, або вас продуло… Але якщо причин начебто немає, а зуби регулярно ниють, варто перевіритися у кардіолога.

У клінічній практиці зафіксовані випадки, коли людям видаляли зуб за зубом, намагаючись позбавити їх від болю, яка насправді була ознакою серцевих порушень.

Короткі запаморочення або відчуття, ніби ви втрачаєте орієнтацію в просторі

Є багато причин, здатних викликати миттєву слабкість. Наприклад, ви давно не їли. Або занадто різко встали з дивана після довгого сидіння.

Але якщо подібні відчуття виникають регулярно, постарайтеся якомога швидше потрапити до лікаря. Вони говорять про те, що серце не справляється з перекачуванням крові до мозку. Це може бути наближенням інсульту.

Також буде цікаво:   Преимущества центра Аксимед

Постійна втома

Слабке серце не може забезпечити повноцінний кровообіг. Через це органи і тканини починають відчувати дефіцит поживних речовин і кисню. Щоб вижити, організм зменшує кровопостачання менш важливих органів – в першу чергу кінцівок, і направляє кров до більш важливих – серцю, мозку, легким. Ну а кінцівки…

Вам стає складно виконувати звичні дії – наприклад немає сил прийняти душ, важко помити посуд, здається неймовірно складним піднятися по сходах. І навіть відпочинок не приносить бадьорості, як і раніше «лінь пальцем пошевелити».

Якщо подібна ситуація вам знайома і триває вже кілька днів і довше, проконсультуйтеся з кардіологом, щоб не пропустити наростаючі проблеми з серцем.

Набряки ніг

Через порушення кровообігу в кінцівках порушується і лімфоток – виведення рідини з тканин. Особливо страждають від цього ноги. Рідина накопичується під шкірою, з’являються набряки.

Якщо набряклість ніг стала вашою постійною проблемою, консультація на цю тему з терапевтом або кардіологом обов’язкове.

Тривалий кашель

У більшості випадків кашель – звичайний супутник застуди. Але якщо від неї ви благополучно позбулися пару-трійку тижнів тому, а цей симптом ніяк не проходить, це однозначне показання звернутися до лікаря.

Тривалий кашель може бути супутником алергії або прокладом бронхіту (що теж, прямо скажемо, не весело). Але іноді його провокує і серцева недостатність, яка ускладнює відтік вологи з легких.

Характерною ознакою «сердечного» кашлю є виділення при ньому рожевої або білої слизі. Якщо помітили щось подібне – бігом до кардіолога!

Невмотивована задишка

Задишка – перша ознака того, що кисню в крові мало. Найчастіше причиною стають фізичні навантаження. М’язам для роботи необхідно багато кисню і вони буквально висмоктують його з крові. Щоб компенсувати цю втрату, мозок дає легким команду швидше дихати.

Також до задишки можуть призводити зайва вага, сидячий спосіб життя, стрес, перебування в задушливому приміщенні…

Але якщо такий симптом з’являється без видимих ​​причин і частіше, ніж раніше, а особливо якщо це супроводжується постійною втомою, дискомфортом у грудях і іншими ознаками з нашого списку, вам точно пора до кардіолога.

Є серйозна ймовірність, що недолік кисню викликаний погіршенням кровообігу, в свою чергу викликаний порушеннями в роботі серця.

Гучне хропіння

Похропувати під час сну, в загальному нормально. Але якщо ви хропете занадто голосно, це може бути ознакою апної – нетривалої зупинки дихання під час сну.

Апноя чинить руйнівну дію на серцево-судинну систему. По-перше, вона призводить до гіпоксії серцевого м’яза. По-друге, апноя збільшує ризик розвитку гіпертонії (підвищеного кров’яного тиску), яка додатково ускладнює роботу головного органу людини. В результаті перевантажена серцево-судинна система в будь-який момент може дати збій.

Тому апною необхідно лікувати. Як – запитаєте для початку у терапевта.

Прискорене і/або нерегулярне серцебиття

Відчуття, що серце вистрибує з грудей, відчував кожен закоханий або, наприклад, спринтер. Під час хвилювання або серйозних фізичних навантажень це нормально.

Але якщо серце приймається «вистрибувати» без особливих причин або ви відчуваєте, що воно пропускає удари, це вірна ознака проблем. Так що терміново вирушайте до лікаря.