Роман Ілларіона Павлюка «Я бачу, вас цікавить пітьма», що став феноменальним бестселером на українському книжковому ринку, є значно більшим, ніж просто черговий психологічний трилер. Це амбітна, щільно скроєна оповідь, яка швидко виходить за межі кримінального жанру, перетворюючись на похмурий містичний трактат про природу гріха та ціну спокути. Павлюк не просто оповідає про злочин; він запрошує читача у подорож до власного внутрішнього пекла.

У центрі сюжету — кримінальний психолог Андрій Гайстер, надломлений власними трагедіями та обтяжений відчуттям провини. Його відряджають до забутого Богом, депресивного селища Буськів Сад, де роками орудує серійний маніяк, прозваний Звіром. Проте розслідування вбивств швидко відступає на другий план, коли зникає маленька дівчинка Надійка. У цьому ізольованому, просоченому байдужістю та давніми таємницями світі, Гайстер починає шукати не стільки злочинця, скільки власне спасіння.

Анатомія пітьми: Буськів Сад як чистилище

Павлюк майстерно створює місце, яке є не лише декорацією, а й повноцінним учасником драми. Селище Буськів Сад — це мікрокосм людської байдужості, місце, де гріхи матеріалізуються, а забуття стає колективною травмою. Автор вдало поєднує натуралістичні описи насильства та соціальної роз’єднаності з елементами містики, створюючи атмосферу, в якій межа між реальністю та потойбічним єством стирається.

Головна напруга роману виникає не від розслідування, а від зіткнення Гайстера з персоніфікованою Темрявою — істотами та силами, які керують мешканцями селища. Ці сутності є не просто міфологічними вкрапленнями, а метафорою людського вибору. Як зауважують самі герої, пітьма не зовнішня загроза; вона — неминуча частина людської природи, і питання лише в тому, чи готові ми з нею боротися.

Тягар спокути: провина і самовизначення

Справжня глибина роману криється в дослідженні внутрішнього світу Андрія Гайстера. Його особиста історія про смерть матері, самогубство вагітної колишньої та виживання недоношеної дитини, яка не є його кров’ю, є емоційним якорем оповіді. Цей «тягар» робить його ідеальним кандидатом для боротьби з пітьмою, адже він сам втратив ідентичність і віру.

Автор використовує детективну інтригу як рамку для філософських роздумів про втрату ідентичності та дорожнечу забуття. Пошуки Надійки стають для Гайстера актом самопорятунку. Павлюк переконливо стверджує: щоб знайти світло для інших, необхідно спершу визнати й пережити власну пітьму. Багатошаровість сюжету дозволяє читачеві не просто стежити за діями, але й осмислювати кожен вчинок героя, розуміючи, що випадковостей у цій історії немає; усе має свою ціну.

Також буде цікаво:   Похвала або прокляття: «Повня дурня» Джима Бутчера

Літературна головоломка, що вимагає занурення

«Я бачу, вас цікавить пітьма» — це виклик. Це не книга для легкого вечірнього читання. Її динаміка виснажлива, а емоційне навантаження — високе. Павлюк використав жанр психологічного трилера для створення масштабного полотна, на якому зобразив універсальні теми гріха, віри та відкуплення.

Роман демонструє неабияку майстерність у поєднанні елементів: тут є і напружений сюжет, і історичні алюзії, і глибока психологічна драма. Це літературна головоломка, яка залишає читача в напрузі до останньої сторінки і змушує повертатися до осмислення закладених сенсів. Успіх цієї книги, проданої понад 100 000 примірниками, свідчить про те, що український читач готовий до складної, багатожанрової прози, яка відмовляється від простих відповідей, віддаючи перевагу дослідженню темряви всередині нас.

Це значний внесок у сучасну українську прозу, який доводить, що комерційний успіх може поєднуватися з глибокою, вимогливою літературою.

Цю книгу можна придбати на сайті «Книголенд»: https://knigoland.com.ua/ya-bachu-vas-tsikavit-pitma-item


Ілларіон Павлюк — не просто один із відомих сучасних українських письменників, а й легендарна багатогранна особистість, чия творчість заворожує, а героїзм надихає. Від руки автора Ілларіона Павлюка вийшли такі бестселери, як «Я бачу, що вас цікавить пітьма», «Білий попіл», «Танець недоумка», які в різні періоди увійшли до короткого списку премії «Книжка року BBC». Однак на цьому талант письменника не закінчується, його знають, як журналіста з бездоганною репутацією, продюсера, автора фільмів.