Багатьом з нас не вистачає мотивації, щоб зважитися на який-небудь вчинок. Оцінити його і прийняти правильне рішення допоможе проста шкала.

Чому ми не можемо прийняти рішення

Протягом довгого часу у нас було хибне уявлення про природу прийняття рішень. Вважалося, що сила волі – це обмежений ресурс, який можливо вичерпати. Однак, недавно вияснилось, що люди з таким упередженням схильні до зниження самоконтролю. Вони виправдовують свої слабкості, зриви і страхи тим, що у них закінчився запас волі.

Якщо ви не можете прийняти рішення або зважитися на вчинок, це говорить не про виснаження вашої сили волі, а про брак мотивації.

Складність полягає в тому, що ви не знаєте, що в підсумку принесе вам це рішення і для чого воно вам потрібно.

Як навчитися приймати будь-які рішення

Є ефективна техніка, яка допоможе вам вийти зі скрутного становища. Її представив бізнес-тренер Ден Салліван, засновник тренінгової компанії Strategic Coach.

Він запропонував оцінювати нові можливості за п’ятьма критеріями, за шкалою від -1 до +5. Не дивуйтеся, що в шкалі є негативне число. Адже деякі можливості можуть погіршувати ваше життя і відволікати вас від головних цілей.

Якщо ви позитивно відповідаєте на всі питання, представлені в одному пункті, то по ньому нова можливість заробляє +5 балів, а якщо негативно, то -1.

Ось ці критерії, за якими ви зможете оцінити, чи варто зважитися на той чи інший вчинок.

  • Здібності. Чи отримаєте ви, завдяки цій можливості, шанс показати свій унікальний талант? Чи будуть для цього задіяні ваші навички і сильні сторони?
  • Нагорода. Чи принесе вам ця можливість якусь цінність? Чи є важливим і дійсно необхідним те, що ви в результаті отримаєте?
  • Удосконалення. Чи допоможе ця можливість вам вирости, навчитися чомусь новому і рухатися вперед?
  • Вдячність. Чи дасть ця можливість шанс допомогти іншим? Чи буде це корисним і цінним для кого-то ще? Чи стануть вас більше цінувати завдяки цьому?
  • Наступність. Чи є ця можливість кінцевим пунктом? Або ж вона принесе вам користь в довгостроковій перспективі і відкриє перед вами нові горизонти?

Тепер складіть отримані бали. Якщо сума становить 15 або вище, значить, на цей вчинок варто зважитися.

Також буде цікаво:   5 речей, які вбивають нашу впевненість в собі