Багатьом з нас не вистачає мотивації, щоб зважитися на який-небудь вчинок. Оцінити його і прийняти правильне рішення допоможе проста шкала.

Чому ми не можемо прийняти рішення

Протягом довгого часу у нас було хибне уявлення про природу прийняття рішень. Вважалося, що сила волі – це обмежений ресурс, який можливо вичерпати. Однак, недавно вияснилось, що люди з таким упередженням схильні до зниження самоконтролю. Вони виправдовують свої слабкості, зриви і страхи тим, що у них закінчився запас волі.

Якщо ви не можете прийняти рішення або зважитися на вчинок, це говорить не про виснаження вашої сили волі, а про брак мотивації.

Складність полягає в тому, що ви не знаєте, що в підсумку принесе вам це рішення і для чого воно вам потрібно.

Як навчитися приймати будь-які рішення

Є ефективна техніка, яка допоможе вам вийти зі скрутного становища. Її представив бізнес-тренер Ден Салліван, засновник тренінгової компанії Strategic Coach.

Він запропонував оцінювати нові можливості за п’ятьма критеріями, за шкалою від -1 до +5. Не дивуйтеся, що в шкалі є негативне число. Адже деякі можливості можуть погіршувати ваше життя і відволікати вас від головних цілей.

Якщо ви позитивно відповідаєте на всі питання, представлені в одному пункті, то по ньому нова можливість заробляє +5 балів, а якщо негативно, то -1.

Ось ці критерії, за якими ви зможете оцінити, чи варто зважитися на той чи інший вчинок.

  • Здібності. Чи отримаєте ви, завдяки цій можливості, шанс показати свій унікальний талант? Чи будуть для цього задіяні ваші навички і сильні сторони?
  • Нагорода. Чи принесе вам ця можливість якусь цінність? Чи є важливим і дійсно необхідним те, що ви в результаті отримаєте?
  • Удосконалення. Чи допоможе ця можливість вам вирости, навчитися чомусь новому і рухатися вперед?
  • Вдячність. Чи дасть ця можливість шанс допомогти іншим? Чи буде це корисним і цінним для кого-то ще? Чи стануть вас більше цінувати завдяки цьому?
  • Наступність. Чи є ця можливість кінцевим пунктом? Або ж вона принесе вам користь в довгостроковій перспективі і відкриє перед вами нові горизонти?

Тепер складіть отримані бали. Якщо сума становить 15 або вище, значить, на цей вчинок варто зважитися.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.