Організація вищої освіти США значно відрізняється від української. В системі вищої освіти у США виділяються три етапи: бакалаврат, магістратура та аспірантура.

Подолання першого ступеня означає отримання повноцінної вищої освіти. Випускник з дипломом бакалавра у США може претендувати на роботу за отриманою спеціальністю. Наступна ступінь – магістр наук орієнтована скоріше на поглиблення або зміну спеціалізації, а доктор філософії (PhD) – на викладання і наукові дослідження.

Бакалаврат у США

Вступити в американський вуз для навчання на бакалавраті можна відразу після закінчення школи, маючи на руках атестат про повну загальну середню освіту. Навчання триває близько чотирьох років, причому в більшості випадків студенту не обов’язково відразу вибирати спеціальність – це можна зробити через 1-2 роки після початку навчання.

Про спеціалізації на бакалавраті США

Жорстких стандартів щодо спеціалізації в американській вищій освіті немає – замість цього існує довгий перелік предметів (модулів), частина з яких є обов’язковими, а решту студент може вибрати індивідуально. Відповідно, не існує і жорсткого поділу на групи і потоки. Наприклад, в одному з провідних університетів США – Oregon State University, перші два роки програми BS Entrepreneurship присвячені вивченню базових дисциплін, обов’язкових для всіх напрямків бакалаврату, а також базових дисциплін по бізнесу. Більшу частину предметів спеціалізації “підприємництво” студенти вивчають на третьому і четвертому курсі.

Про навчальний план студента американського вузу

Навчання в американських коледжах вимагає від студентів набагато більше самостійності. Фактично, навчання в американських вузах здійснюється за індивідуальними планами. Для отримання ступеня бакалавра необхідно набрати не менше певної кількості годин лекційних та семінарських занять – так званих “кредитів”.

Оцінки і успішність у вузах США

Оцінка успішності проводиться за результатами семестрових екзаменів, захисту проектів і т.д. Система оцінок – п’ятибальна, літерна (A, B, C, D, E), але підсумковий показник успішності – GPA (Grade Point Average) має числове значення.

Про американські вузи

Класифікація вищих навчальних закладів в США також відрізняється від українських. Вузи, що пропонують чотирирічну програму бакалаврату, називаються коледжами. Вони спеціалізуються саме на навчанні студентів бакалаврату, на відміну від університетів, які крім того мають магістратуру та аспірантуру і ведуть об’ємні дослідні програми. При цьому в структурі університету може бути і кілька коледжів.

Державні і приватні вузи США

Ще одна характерна для американської системи вищої освіти деталь – розподіл вузів на державні і приватні. Ці дві категорії досить суттєво відрізняються. Державні університети, як правило, великі організації, кількість студентів там значно більша, а вартість навчання – нижче. У той же час більшість чотирирічних коледжів – приватні, і їх масштаби набагато скромніші.

Державні вузи в США знаходяться у віданні не федеральної влади, а влади штату. Це впливає на вартість навчання навіть для громадян США – вона різна для резидентів і нерезидентів штату. Цікаво, що рівень вузу не пов’язаний безпосередньо з типом фінансування – серед високорейтингових університетів зустрічаються як державні (Каліфорнійський університет в Берклі, Мічиганський університет), так і приватні (Прінстон, Гарвард, Калтех, Стенфорд).

Іноземні студенти у вузах США

Американські вузи охоче приймають іноземних студентів, в країні постійно навчається близько мільйона чоловік, які приїхали з-за кордону. Прагнення багатьох людей з усього світу здобути освіту у США зрозуміло – диплом американського вузу практично гарантує високооплачувану роботу на батьківщині. Крім того, існує перспектива після закінчення коледжу залишитися працювати в США, якщо вдасться знайти компанію, готову оформити випускнику робочу візу.

Також буде цікаво:   Підбірка онлайн платформ для самоосвіти

Про вступ на бакалавра в Америці

Процедура вступу в американський вуз для іноземців також має свої особливості. Студенти здають іспити SAT і ACT. Відрізняється перелік документів для вступу, терміни, фактори, що впливають на успіх.

Вартість освіти у вузах Америки

Але якість і престижність американської вищої освіти мають і зворотний бік: вчитися в США досить дорого, хоча ціна може сильно відрізнятися в залежності від вузу.

Рік в престижному приватному вузі або державному університеті з першої сотні світових рейтингів обійдеться в 35 000 – 45 000 доларів; навчання в менш рейтинговому державному університеті може коштувати і менше 20 000 доларів. Це плата тільки за навчання, без урахування вартості проживання та інших витрат, які складуть приблизно стільки ж.

Як здешевити навчання в американському вузі

Існує спосіб здешевити навчання в американському вузі – почати навчання не на бакалавраті, а в так званому ком’юніті-коледжі в США. Ці дворічні професійні навчальні заклади не входять в систему вищої освіти, але після закінчення такого навчального закладу можна відразу вступати на третій курс університету – за умови набору необхідної кількості годин з відповідних предметів і хорошої успішності. Вартість навчання там набагато нижче, близько 7-10 тис. доларів на рік – також, як і вимоги до вступників.

Магістратура у США

Наступною сходинкою після бакалаврату є магістратура, після закінчення якої учень отримує, відповідно, ступінь магістра (master). Це можливо вже тільки в університеті.

Отримання ступеня магістра може займати до двох років. Система навчання подібна бакалаврату, але складність і інтенсивність навчання значно вище. Зростає і ступінь індивідуальності і самостійності навчання. Для завершення магістратури студент захищає дипломну роботу.

Про типах програм магістратури

Розрізняють два основних типи магістерських програм: підготовка магістрів в професійних областях і «академічних» магістрів, які націлені на продовження освіти в аспірантурі і подальшу наукову діяльність. У другому випадку великого значення набуває участь в наукових дослідженнях.

Про вступ на магістра в Америці

Для вступу до магістратури США необхідно мати вищу освіту – диплом бакалавра; при цьому спеціальності бакалаврату та магістратури не обов’язково повинні збігатися. Іноземні студенти можуть вступати до магістратури в США на підставі дипломів про вищу освіту, отриманих у своїх країнах.

Про вартість магістратури у вузах США

Навчання у магістратурі в США платне. Вартість сильно варіюється в залежності від вузу, але в цілому знаходиться на тому ж рівні або трохи дешевше, ніж ціна бакалаврату, а шанси знайти фінансування значно вище.

Аспірантура у США

Третя і остання стадія американської післядипломної освіти – аспірантура в США (докторантура). Цей вибір роблять ті, хто має намір займатися наукою або викладанням. Навчання триває від 4 до 6 років, після закінчення присвоюється ступінь доктора філософії – PhD (назва історична, до філософії відношення не має) або доктора наук – ScD.

У багатьох університетах вступати на докторантуру можна відразу після бакалаврату, минаючи магістратуру. У цьому випадку ступінь магістра присвоюється автоматично в процесі навчання.