Збираючись на роботу, або відпочинок за кордоном, перше, що кожен з нас бере з собою – це документ, що засвідчує особу – закордонний паспорт. По прибуттю в країну призначення, до паспорту ми також ставимося з особливою увагою: зберігаємо його в сейфі готельного номера або іншому надійному місці, беремо його з собою, помістивши в гаманець, портмоне або спеціальний чохол. Але навіть самі уважні і завбачливі громадяни не застраховані від втрати документа. Що ж робити в такій форс-мажорній ситуації, особливо, якщо ви втратили паспорт далеко від Батьківщини – за кордоном?

Кроки, які варто зробити, якщо був загублений паспорт за кордоном:

1. Перший заклад, куди вам варто звернутися, це поліція країни, в якій ви позбулися свого паспорта. Там вам потрібно буде написати заяву про втрату або крадіжку вашого документа. Попросіть поліцейських надати вам підтвердження того, що на цей час у вас паспорта немає. Якщо довідку надавати відмовляться (в деяких державах можуть не зрозуміти, що вона вам потрібна для посольства), пишіть заяву не про втрату документа, а про його крадіжку. В даному випадку вам повинні видати протокол про те, що ви звернулися з подібною заявою.

2. Тепер, взявши в руки себе і завірену копію протоколу або довідку про тимчасову відсутність закордонного паспорта, вирушаємо в місцеве посольство України. Якщо в установі документи оформляються тільки англійською, то по дорозі при необхідності потрібно зробити нотаріально завірений переклад.

У посольстві дії будуть наступними:

 заповнюєте заяву-анкету для отримання тимчасового свідоцтва особи на повернення в Україну;
 надаєте службовцям всю необхідну документацію: поліцейську довідку, підтвердження своєї особи та громадянства (для цього підійде копія внутрішнього або закордонного паспорта, водійське посвідчення і т.п.), квитанцію про сплату консульського збору (сума може коливатися від 20 до 100 євро), дві фотографії 3,5 х 4,5 см;
 отримуєте свій пропуск додому – свідоцтво про повернення, яке передбачає виліт з країни протягом 15-30 днів з моменту видачі (тому не поспішайте відразу бронювати авіаквитки на найближчий рейс додому).

 Порада: Беріть у відпустку ксерокопії всіх необхідних документів для поїздки. Це заощадить вам час і нерви при отриманні довідок для повернення в Україну.

3. Вирушаємо в аеропорт. На кордоні не повинно виникнути проблем, тому що якщо ви в’їжджали в країну легально, по візі, то відомості про це будуть в базі даних на паспортному контролі.

Також буде цікаво:   Для мандрівників з України МЗС розробив спеціальний сервіс

4. Після прильоту додому зверніться до місцевого Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб. Тут Ви здасте свідоцтво і подасте всю необхідну документацію для отримання нового паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Важливо: При оформленні нового паспорта кажіть, що втратили його, навіть якщо насправді його вкрали. Вкрадений паспорт будуть «чекати» три місяці (раптом зарубіжна поліція затримає зловмисника і виявить ваші документи) і тільки потім зроблять дублікат. Втрачений же паспорт відновлять за термін від 10 днів, тільки потрібно буде заплатити держмито.