Затримка менструації, ранкова нудота, зміни настрою, раптова любов до лимонів… Які симптоми всього лише забобони, а які ні. Коли треба робити тест на вагітність, а коли ні.

На якому терміні з’являються ознаки вагітності

Говорити про якісь більш-менш достовірні ознаки можна не раніше п’яти тижнів вагітності. Мається на увазі акушерський термін. Що це таке?

Термін вагітності ніколи не відраховується з моменту зачаття, тому що визначити цю дату неможливо (навіть якщо ви знаєте, коли був статевий контакт).

Щоб не плутатися, термін вагітності рахують з першого дня останніх місячних. Вимірюють його завжди тижнями, а не місяцями.

Так чому ж визначити вагітність не вийде раніше п’яти тижнів? Коротко розберемося з теорією.

Щоб завагітніти, яйцеклітина повинна зустрітися із сперматозоїдом в матковій трубі. Статися це має протягом одного-двох днів після овуляції – дозрівання яйцеклітини в яєчнику. Запліднена яйцеклітина з маткової труби відправляється в матку, щоб прикріпитися до неї.

Між заплідненням і прикріпленням зародка до матки проходить кілька днів.

Спочатку запліднена яйцеклітина добирається до матки, потім ще чекає прикріплення. Цей період займає від 5 до 9 днів після зачаття. За час переходу в матку яйцеклітина встигає кілька разів поділитися і сформувати зародок. Якщо розподіл яйцеклітини пройде неправильно, то дефектний зародок не зможе прикріпитися до матки. Тобто вагітність закінчиться, не розпочавшись. І таких випадків до 80%, причому більшість жінок взагалі не помічає таких процесів, тому що їх неможливо відстежити. Потім зародок повинен прикріпитися до стінки матки. На це буде потрібно до двох тижнів.

Що це означає для нас? Це означає, що намагатися виявити вагітність відразу після статевого контакту безглуздо.

Як правило, зрозуміти, що ви вагітні, можна не раніше п’ятого-шостого тижні вагітності.

Тобто з першого дня останніх місячних має пройти близько п’яти тижнів. За цей час відбувається зачаття, яйце прикріплюється до матки, організм починає виробляти ХГЛ (особливий гормон, необхідний для успішного початку вагітності), плодове яйце стає помітно при УЗД. І це при тому, що у вас стандартний менструальний цикл – від 21 до 32 днів. Для виняткових випадків і терміни будуть іншими.

Ознаки, які вказують на вагітність

Як ми вже зрозуміли, відразу після статевого контакту ні про які особливі ознаки вагітності годі й казати. Іноді зустрічаються особливо чутливі жінки, які на рівні інтуїції можуть визначити, що в організмі щось змінилося. Але такі відчуття не виміряти і не підтвердити, так що визначити, вагітні ви чи ні, по ним не вийде.

Як запідозрити і підтвердити вагітність?

Ні менструації

Затримка більше ніж на сім днів – це привід дійти до лікаря і здати аналізи, які покажуть, що саме сталося. Іноді при вагітності бувають помилкові менструації, імплантаційні кровотечі. Якщо звичайні місячні проходять якось не так, є сенс перевірити чому.

Болять груди

Це непрямий симптом, який може зовсім не проявитися або сигналізувати про захворювання грудей. Зазвичай груди відгукуються на гормональні зміни в організмі.

Позитивний тест на вагітність

Аптечні тести виявляють рівень ХГЧ, того самого гормону, який виділяється при прикріпленні плодового яйця до матки. По термінах це відбувається в той же час, в який затримуються місячні. Тому і тести рекомендують робити з першого дня затримки.

Будь-який домашній тест може показати помилковий результат, так що не полінуйтеся повторити перевірку, а якщо залишаться сумніви – провести точне обстеження.

Аналіз крові на ХГЧ

Для аналізу в лабораторних умовах потрібно здати кров з вени. Така перевірка точніше, ніж аптечні експрес-тести, а результат ви отримаєте все одно швидко, максимум через день.

Результат може бути хибним, але в дуже рідкісних випадках.

УЗД

При ультразвуковому дослідженні після п’ятого тижня вагітності лікар вже може побачити плодове яйце, розпізнати позаматкову вагітність, перевірити стан органів.

Серцебиття плоду і ворушіння

Акушер-гінеколог за допомогою спеціального обладнання може почути серцебиття плода з 8-9-го тижня, а з 16-18-го тижня для цього буде потрібний лише стетоскоп. По 20-му тижні вже відчуваються ворушіння плода, та й форми нерідко говорять самі за себе – це середина вагітності. Але бувають і такі випадки, коли жінка не підозрює про свій стан і в цей час.

Особливе стан органів

Деякі ознаки вагітності видні тільки лікарю, і він обов’язково відзначить їх при огляді.

Ранні ознаки вагітності, які мало про що говорять

Тіло жінки реагує на нове положення, тому стан вагітної відрізняється від звичайного. Деякі реакції підкажуть, що відбувається.

Зростає базальна температура

Це можуть помітити тільки жінки, які щодня цю саму температуру перевіряють і не допускають помилок при вимірі. Підвищення базальної температури вказує на овуляцію (сприятливий час для зачаття), вагітність. Або просто на те, що вона підвищилася. Або взагалі на звичайну статистичну похибку.

Нудить вранці

Цю ознаку люблять демонструвати у фільмах, щоб глядач зрозумів, що героїня вагітна. Токсикоз в першому-другому триместрі дійсно часто мучить вагітних. Але токсикоз починається не одразу ж після зачаття.

Нудота через тиждень після передбачуваного зачаття – це скоріше проблеми з травленням, а не токсикоз.

Все змінилось

Через нові процеси в організмі змінюється багато що.

  • Постійно хочеться спати.
  • Настрій стає нестабільним, з’являється дратівливість і плаксивість.
  • З’являються нові смакові звички: хочеться солодкого, кислого, солоного, незвичайного поєднання продуктів. А улюблені раніше страви, навпаки, перестають подобатися.
  • Відчувається нездужання, як при легкій застуді.

Всі ці ознаки є нестабільними, не вказують точно на вагітність і дають додаткову підказку при затримці.

Часто хочеться в туалет

Через те, що зростає рівень ХГЧ, навіть на досить ранніх термінах жінці доводиться часто відвідувати туалет: здається, що сечовий міхур постійно переповнений, хоча це і не так. Ця ознака проявляється після прикріплення плодового яйця до матки.

А ще часте сечовипускання – симптом запалення сечового міхура, так що не переплутайте.

Приснилась риба

Навіть якщо риба метала ікру, розраховувати на прикмети не треба. І намагатися виявити вагітність методами з йодом, кільцем на мотузочці і ворожіннями. Звичайний тест робиться швидше, а результати у нього, очевидно, точніше.

Як виявити вагітність

Для початку – прислухатися до себе, але не сходіть з розуму. Більш-менш достовірні ознаки з’являються через кілька тижнів після зачаття, так що не потрібно кожен день робити тест і виглядати під мікроскопом дві смужки. Якщо сильно переживати через можливу вагітність, то можна отримати повний набір помилкових симптомів: і ранкову нудоту, і зміну настрою, і любов до лимонів.

А коли організм буде посилати однозначні сигнали – затримку, біль, інші ознаки – потрібно обов’язково сходити до лікаря.

Фото: mama.com