Незважаючи на гадану простоту, світлодіодний світильник є не простим електронним приладом. Світлодіод не можна просто включити в розетку як звичайну лампочку. Сьогодні на ринку з’явилося досить багато різних виробників світлодіодного освітлення, кожен з яких переконує нас у тому, що саме його світильник найкращий. Як же розібратися у всіх тонкощах звичайному необізнаній людині? Розглянемо основні вимоги виробників світлодіодів:

Світлодіод повинен бути «правильно» запитан по напрузі і струму. Для цього розробникам пропонуються різні мікросхеми – так звані драйвери світлодіодів. Тобто, якщо виробник світлодіода говорить, що для його роботи потрібно 350мА, то розробник повинен підключити до нього драйвер так, що б ця умова була виконана.

Незважаючи на свої видатні характеристики, світлодіод все ж виділяє тепло. Його кількість мізерно мало в порівнянні з лампами розжарювання, і все ж воно є. Що б світлодіод світил яскраво і довго, для нього дуже важливо, що б температура його кристала під час роботи була в межах рекомендованих його виробником. Як правило, це до 60 градусів. При цьому виробник світлодіода гарантує, що він буде працювати задану кількість годин (як правило, не менше 50 000) і його яскравість знизиться не більш, ніж на 30%. А якщо вдається знизити робочу температуру кристала ще нижче, то в цьому випадку термін життя світлодіода взагалі не регламентується, тобто такий світильник буде по суті вічним (обмеження накладає тільки блок живлення). Але застосування якісних комплектуючих дозволить наблизитися до теоретичної межі.

Виходячи з цього, завдання розробника, по суті, зводиться до наступного: живити світлодіоди фіксованим струмом і ефективно відвести виділяється ними тепло. Що ж пропонують нам виробники світлодіодних світильників? Продукція є дуже різна. Від відверто поганих, до дуже хороших. Як же перевірити, чи дотримані основні вимоги, які ми розглянули? Найпростіший спосіб – включити світильник на кілька годин при кімнатній температурі 25оС і перевірити температуру його корпусу. Якщо корпус металевий – його температура повинна не перевищувати больовий поріг людини (як правило, не більше 55 оC). Якщо ж корпус світильника виготовлений із пластику, ми рекомендуємо Вам взагалі відмовитися від його покупки. Справа в тому, що пластик має дуже низьку теплопровідність, і навіть якщо світлодіоди всередині такого світильника напаяні на алюмінієву пластину, теплу, яке світлодіоди на неї виділяють, просто нікуди подітися. З досить високою часткою ймовірності можна стверджувати, що світлодіоди в такому світильнику будуть працювати як у губці, і термін служби такого світильника буде нікчемно малий. Але ж це не проста лампочка, яка коштує копійки. Вкладаючи свої гроші в світлодіодне освітлення, ми хочемо, як кажуть, «повісити і забути».

Також буде цікаво:   Як розрахувати термін вагітності

Отже, розглянемо основні «хитрощі», які можуть застосовувати деякі недобросовісні виробники світлодіодних світильників:

Для зменшення собівартості світильника застосовується менша кількість світлодіодів і подається підвищений струм. Наприклад, не 350, а 500мА. При покупці світодіодний світильник з сайту http://www.led-opt.com.ua, він буде світити яскраво і довго. А враховуючи те, що світлодіоди деградують поступово, а не різко, людина може просто вчасно не помітити зниження яскравості. Тим більше, що ніхто не буде чекати 10 років, що б перевірити заявлену виробником довговічність.

Навіть якщо світлодіод всередині світильника правильно запитан, він може сильно перегріватися, якщо для нього не забезпечений ефективний відвід тепла, що теж обов’язково негативно позначиться на його довговічності. Наприклад, як показує практика, застосування так званих «алюмінієвих плат» саме по собі, без додаткових заходів щодо відведення тепла від самої пластини, не забезпечує достатнього охолодження світлодіода, тим більше в закритому корпусі. Деякі виробники вказують відверто неправдиві відомості щодо яскравості своїх світильників. Адже для такої перевірки необхідні спеціальні прилади і нам часто доводиться просто вірити на слово.