Ведення щоденника – відмінний спосіб зберегти і краще зрозуміти хід власних думок. Якщо вам здається, що у вас немає часу вести записи, або ви не знаєте, про що писати, скористайтеся цими порадами.

Ведення щоденника – ода з тих порад, які здаються занадто простими, щоб дійсно працювати. Але часто саме прості речі найбільше впливають на наше життя.

Ведучи щоденник, ви зможете:

  • Позбутися від щоденної тривоги.
  • Визначити основні тригери своїх тривожних думок.
  • Полегшити прийняття складних рішень.
  • Розвивати творчі здібності.
  • Відпустити минуле.

Ведення щоденника допомагає зміцнити психологічну стійкість

Шон Ачор, всесвітньо відомий психолог і автор бестселера «Перевага щастя», в одному інтерв’ю розповів, що для розвитку психологічної стійкості вміння «витерпіти» не головне. Навпаки, важливіше щодня скидати напругу і відключатися від всього.

І ведення щоденника якраз в цьому допомагає. Записуючи свої думки на папір, ви зможете позбутися від них і вивчити більш ретельно. Переглядаючи записи за рік, ви почнете краще розуміти самого себе, навчитеся зосереджуватися і менше хвилюватися.

Ведення щоденника допомагає впоратися з тривогою

1. Концентрація і очищення свідомості

Тільки повністю усвідомлюючи свої думки, ми можемо їх змінити.
Барбара Марквей, психолог

Щоранку ми прокидаємося з роєм думок і ідей в голові. Ми думаємо про те, що потрібно зробити сьогодні, і про те, що робили вчора. Щоб не збожеволіти, потрібно перенаправити енергію в інше русло і виплеснути весь цей потік думок назовні. Щоденник ідеально підійде.

2. Відчуженість від своїх емоцій

Тривогу, злість, страх, невпевненість і всі інші почуття можна перенести на папір і поглянути на них з боку. Тоді ви зрозумієте, що все це ілюзії, на яку не варто витрачати душевні сили.

3. Боротьба з самокритикою

Примусьте замовкнути свого головного критика – внутрішній голос, який постійно вас засуджує.

4. Визначення тригерів тривоги

Іноді ми відчуваємо тривогу або інші негативні емоції, самі не знаючи, чому. Нам навіть може здаватися, що справа в нас самих, що з нами щось не так. Але якщо почати вести записи в щоденнику, можна помітити основні причини, що викликають стрес і тривогу, і не дати їм вплинути на нас.

Як почати писати

Пишіть на звичайному папері

Ведення записів на комп’ютері або телефоні – спосіб більш пасивний і емоційно відсторонений. Звичайно, так вести щоденник швидше. Тільки швидкість і обсяг не та мета, до якої треба прагнути, починаючи щоденник. Головне тут – самоаналіз і ясність думок.

Також буде цікаво:   2 хвилини, які змінять ваше життя

Ведення електронного щоденника можна уявити як подорож на літаку. Ви дістанетеся до пункту призначення швидше (певна кількість слів), але в процесі зовсім не помітите навколишній ландшафт (ваші думки та ідеї).

Знайдіть те, що підходить саме вам

Найголовніше, коли ви тільки починаєте вести щоденник, – знайти підхід, і зрозуміти що найкраще працює саме для вас. Різних методик існує безліч, всі вони обіцяють змінити ваш світ. Якщо якийсь один підхід вам не допомагає, не впадайте у відчай і не закидайте щоденник. Спробуйте щось інше, інакше ви ніколи не побачите позитивних результатів.

І не судіть себе занадто суворо. Не намагайтеся обов’язково писати сім днів на тиждень. Починайте з малого – з одного дня в тиждень.

Ось ще кілька порад, які допоможуть вам почати писати в щоденник:

  • Думайте тільки про один день.
  • Заздалегідь приготуйте ручку і блокнот.
  • Встаньте на 10 хвилин раніше, ніж звичайно (якщо пишете з ранку).
  • Запишіть одне речення. Не переживайте через вміст, пишіть все, що прийде в голову.
  • Постарайтеся повторити те ж саме завтра.

Про що писати

Три речі, за які ви вдячні

Подяка – це суперздатність, доступна нам усім. Вона допомагає нам відчувати себе щасливіше, менше хвилюватися і домагатися великих успіхів на роботі і в інших сферах життя. Запишіть те, за що ви були сьогодні вдячні.

Одна фраза для самоствердження

Самостверджувані фрази теж допоможуть зміцнити психологічну стійкість. Ретельно вибирайте слова, щоб позбутися від чогось у своєму житті або, навпаки, створити щось нове.

Один страх, який ви сьогодні подолаєте

Щоб позбутися від тривоги, потрібно намагатися кожен день стикатися з якимось зі своїм страхів. Це, звичайно, не означає, що потрібно щодня вистрибувати з літака або звільнятися з роботи. У всіх нас є сотні дрібних побоювань, про які ми намагаємося не думати. Почніть з малого і повторюйте день за днем. Через якийсь час ви навчитеся контролювати свій страх і направляти його в позитивне русло.

Одне питання

Наприклад:

  • Що б я став робити сьогодні, якби мені вже через півроку потрібно було досягти своїх цілей, запланованих на п’ять років?
  • Чому мені завжди хочеться говорити всім, що я зайнятий?
  • Кого б мені хотілося перевершити на роботі і в житті? Які у цих людей погляди і цінності?

Ви не повинні дотримуватися якихось рамок, просто записуйте потік свідомості.