Для цього потрібно розширювати свій кругозір і вивчати нові моделі мислення.

Що таке модель мислення?

Модель мислення пояснює, як щось влаштовано. Це концепція, призма, через яку ми дивимося на світ. Наприклад, попит і пропозиція – модель, яка допомагає зрозуміти, як працює економіка. Теорія ігор – як влаштовані відносини і довіра. Ентропія – як діють безлад і руйнування.

Моделі мислення впливають на наше сприйняття навколишнього світу і спрямовують нашу поведінку. Вони визначають те, як ми реагуємо на проблеми і приймаємо рішення. Якщо вивчити нову модель мислення, можна по-новому побачити світ.

Як моделі мислення впливають на нас

У всіх нас є улюблені моделі мислення, до яких ми схиляємося, коли потрібно пояснити собі, як або чому щось сталося. А коли ми стаємо старше і у нас накопичується досвід в одній сфері, ми все більше і більше віддаємо перевагу звичним моделям мислення.

Чим краще ви опануєте однією моделлю мислення, тим більша ймовірність, що ви станете застосовувати її до будь-якої проблеми без розбору.

Тоді наша компетенція починає нас обмежувати. Біолог Роберт Сапольски наводить такий приклад. Якщо фахівців з трьох різних областей запитати, чому курка перейшла дорогу, кожен відповість по-різному.

  • Еволюційний біолог скаже: «Тому що вона побачила на іншій стороні півня».
  • Кінезіолог скаже: «Тому що м’язи ніг скорочувалися і рухали ноги курки вперед».
  • Нейробіолог скаже: «Тому що нейрони передали м’язам імпульс рухатися».

Формально всі вони мають рацію. Але ніхто з них не бачить всю картину цілком. Кожна модель мислення – це всього лише одна точка зору на навколишню дійсність. Але проблеми, з якими ми стикаємося в житті, не можна пояснити тільки за допомогою одного предмета або однієї сфери знань. Щоб розкрити свій потенціал, потрібно мислити ширше.

Як знаходити нові моделі мислення

Моделі мислення створюють картину світобудови, яку ми повинні постійно покращувати і розширювати. Для цього потрібно багато читати, вивчати фундаментальні принципи областей знання, які пов’язані з нашою роботою, вчитися у людей з іншим життєвим досвідом і інтересами. Тільки так можна отримати найбільш повне уявлення про світ.

Ми приймаємо погані рішення, тому що дивимося на проблему тільки з одного боку.
Ален де Боттон, британський письменник і філософ

Намагайтеся дивитися на світ не тільки крізь призму своєї сфери діяльності. Уявіть, як перетинаються різні сфери. Інноваційні та творчі ідеї якраз і виникають на таких перехрестях. Навчившись помічати зв’язок між кількома моделями мислення, ви зможете знаходити рішення, які іншим людям навіть не прийшли б в голову.

Також буде цікаво:   Скільки українців вважають себе щасливими − опитування

Для цього необов’язково досконально вивчати всі предмети. Найважливіші моделі мислення – це основні ідеї таких дисциплін, як біологія, хімія, фізика, економіка, математика, психологія, філософія. Зрозумівши ці основні принципи, ви станете дивитися на світ інакше.