Цей матеріал – чітка інструкція для тих, кому в дитинстві вселили: таланту у тебе немає. Ми розповімо, де можна дізнатися, як гарно малювати, що для цього потрібно читати і дивитися та звідки черпати натхнення.

Чим малювати?

  • Олівець. Найпростіший і зрозумілий інструмент для малювання знадобиться вам в будь-якому випадку. Навіть якщо ви хочете навчитися малювати фарбами, простий олівець буде вам необхідний для створення начерку. Не всі олівці однакові. Деякі призначені для креслень, інші – для малювання, треті – для повсякденних завдань. Занадто тверді олівці (3H, 4H і більше) краще не вибирати: ними легко подряпати і порвати папір.
  • Акварель. Водорозчинна фарба відома своєю легкістю, прозорістю і широкою палітрою відтінків. Однак малювати аквареллю досить складно: потрібно навчитися використовувати її властивості і добре уявляти собі, як поведе себе фарба на папері. З іншого боку, якщо ви докладете достатньо зусиль, то навчитеся малювати в одній з найбільш вражаючих технік.
  • Гуаш. Це щільна матова фарба, яка розводиться водою. Вона відмінно підійде для перших кроків в малюванні. Завдяки щільній текстурі гуаші темні тони можна з легкістю перекривати темнішими. Це дуже важливо, адже тоді всі огріхи і недоробки можна виправити. Ще одна хороша новина: гуаш коштує недорого.
  • Пастель (суха). Це використовують для створення малюнків в м’яких тонах. Завдяки своїй текстурі пастель дуже легко розтушовувати, що дозволяє створювати красиві переходи між відтінками. Вам варто відразу підготуватися до того, що пальці і стіл (як мінімум) будуть забруднені в пилу і крихтах пастелі. Готовий пастельний малюнок легко змастити, тому пігменти на папері потрібно буде закріпити лаком або фіксатором.
  • Маркери ( «Копик»). Про це відносно невідомому більшості інструменті ми попросили розповісти художника-ілюстратора, викладача Анну Расторгуєву. Тому що вона малює саме за допомогою маркерів і робить це чудово. Мова йде не про текстовиділителі і не про прості фломастери, а саме про спиртові маркери, які завдяки своїй основі не деформують папір і дозволяють домагатися плавних переходів між відтінками.

Виробників таких інструментів багато, тут і японські бренди, і німецькі, і китайські, і корейські. Ціна теж різниться – від 3$ до 10$ за штуку, так що навіть початківець може підібрати собі невеликий комплект для старту.
Палітри у цього виду маркерів надзвичайно широкі, в середньому по 300 квітів, тому, щоб не заплутатися, можна придбати вже готовий сет, підібраний, як правило, з певної теми: архітектура, природа, манга.
Анна Расторгуєва, художник-ілюстратор, викладач

Що робити, якщо я не знаю, що малювати?

Якщо ви не знаєте, що малювати, але дуже хочеться – копіюйте, змальовуйте і повторюйте за іншими. Нічого поганого в цьому немає. Навпаки, це нормальний процес. Беріть картинку, яка сподобалася, ставте перед собою і починайте.

Добре допомагають відеоінструкції. На відміну від рад в стилі «намалюйте коло, домалюйте палички, додайте деталей – вийде чудове полотно», ці записи не брешуть. Ви побачите, як саме створюється малюнок.

Пам’ятайте: творчість – штука інтернаціональна. Не бійтеся заглядати на YouTube-канали англомовних блогерів, навіть якщо не розумієте, що вони говорять.

Спробуйте почати з цих каналів:

  • Proko. Абсолютний must-have для всіх, хто хоче навчитися малювати. Художник зрозуміло, просто, наочно пояснює найскладніше – як малювати людини. Це база і основа, так що канал напевно оселиться у вас в закладках.
  • Mark Crilley. Художник працює в мультяшному стилі, так що ті, хто хоче навчитися малювати милі, симпатичні малюнки, знайдуть тут все, що потрібно. Художник показує різні техніки і детально, кадр за кадром, демонструє найпростіші прийоми для створення ефектного малюнка.
  • Sycra. Канал сподобається всім, хто любить японські мультфільми і хоче дізнатися, як малювати аніме. Відеоуроки розкривають тему від і до: будова тіла, риси обличчя, костюми і все-все-все.
  • Bob Ross. Боб Росс – легенда американського телебачення. Мабуть, сама надихаюча програма в світі була створена цією людиною, який протягом 11 років навчав людей творити чудеса на полотні. Можна не розуміти, що говорить Боб м’яким голосом, але не можна протистояти проникаючому в тебе прямо з екрану таланту художника.

Взагалі, вибір теми – це друге основне питання після вибору матеріалу. І тут зовсім не обов’язково обмежуватися традиційними жанрами: портретом, натюрмортом або пейзажем. В наші дні все більшу популярність набирають щоденні побутові замальовки. Подібно фотографій в Instagram, художники побіжно фіксують хвилюючі теми в своїх блокнотах, публікують їх у соціальних мережах, разом вчаться і спілкуються. Предметом інтересу може стати абсолютно будь-який об’єкт – від макроскетчей комах до розгорнутих у всіх подробицях колійних щоденників.
Анна Расторгуєва, художник-ілюстратор, викладач

Що почитати, щоб навчитися малювати?

  • «Ви зможете малювати за 30 днів», Марк Кистлер. Одна з найвідоміших книг про малювання. Як показують багаторічні спостереження, після її прочитання і, що важливо, виконання інструкцій малювати навчився кожен.
  • «Відкрийте в собі художника», Бетті Едвардс. Тим, хто сумнівається відразу можна повідомити: по цій книзі навчилося малювати вже близько 2 мільйонів тих, хто вважав себе «безруким». Тим, хто взагалі не вірить у власні сили і думає, що всі художники знають якусь таємницю красивих картин, говоримо: так, таємниця існує. Вона захована в цій книзі.
  • «Скетчбук, який навчить вас малювати!», Робін Ланда. Так як Робін сам викладач, він знає, що краще за все учні малюють на сторінках підручників. Ось де фантазія проявляється на повну! Тому він створив книгу, в якій можна і потрібно малювати. І по ходу справи вчитися.
Також буде цікаво:   50 документальних фільмів для дизайнерів

Я хочу малювати, але у мене немає часу і зайвих коштів

Перший крок можна зробити і без особливих вкладень і зусиль. Скачайте додатки для творчості і починайте прямо зараз.

Tayasui Sketches. Один з найкрасивіших і простих додатків з численними інструментами навчить малювати в різних техніках.

Bamboo Paper. Компанія Wacom, що створює планшети для малювання, розробила свій додаток для художників. Скетчі, замальовки і повноцінні малюнки – ця програма знадобиться на кожному етапі навчання.

Zen Brush. Ця програма не допоможе в навчанні, але налаштує на правильний творчий лад. Пензлем можна малювати характерні штрихи, а закінчений малюнок виглядає як витвір мистецтва з якоїсь далекої східної країни.

З матеріалами розібралися, з джерелами натхнення теж, книги вивчені, а для самих ледачих і додатки є. Ваш хід – пора братися за справу.

Головне – знайти те, що дійсно до душі.
Анна Расторгуєва, художник-ілюстратор, викладач

Автор: Анастасія Середа | LH