З давніх-давен українці за допомогою візерунків на своєму одязці передавали великий пласт інформації. Вишиванки носили як кожен день, так і одягали з особливої нагоди. У період радянських часів вишиті сорочки не мали особливої популярності, але після здобуття Україною незалежності, вони знову мають попит.

Традиційно, що в кожному з регіонів нашої країни проживали різноманітні етнічні групи, які використовувати певний набір візерунків, які були притаманні тільки їм. Викристання цих візерунків перейшло в національну культуру та традиції.

Варто зазначити, на території нашої країни історія вишиванок розпочалась давно, ще навіть до нашої ери. Перші згадки про такий одяг робить вчений-історик Геродот, та ряд інших мандрівників. Протягом багатьох століть люди, які проживали на території сучасної України, не тільки створювали, але й розвивали техніку вишивання. В кінцевому результаті, на сорочках з’являлись не просто орнаменти, це був певний спосіб передачі інформації. Також на вишиванки дивились як на певні обереги, адже люди вірили в те, що в кожному з візерунків можна було отримати захист, наприклад, від злого ока. Наші предки тільки поглянувши на візерунок на одягові людини, могла багато про нього розказати: звідки він родом, якого походження та ін.

А тепер давайте більш детально зупинимось на особливостях вишиванок кожного регіону країни.

Вінницька область

Майстрині Вінницької області не обмежували себе кольоровою гамою, тут не було якихось стандартів та табу. Кожна жінка, яка робила вишиванку, могла поєднувати різноманітні кольори. Також була досить різноманітною техніка вишивки, починаючи від хрестика і закінчуючи мереживом.

Волинська область

Для вишиванок даного регіону притаманне використання геометричних візерунків та чітких ліній в їх побудові. Не дивлячись на той факт, що композиції були доволі простими, але виглядали вони дуже вишукано. Зазвичай для біло-сірого полотна використовувати червоні нитки. На півдні області досить часто використовували рослинні мотиви візерунків.

Дніпропетровська область

Для даної області характерним було те, що на горловині та манжетах рукавів вишивали візерунки кольоровими нитками, а також застосовувався чорний плис. Чоловіки красувались в сорочках, де надавалась перевага червоному та чорному кольорам.

Житомирська область

На Житомирщині надавали перевагу “занизуванню” та дрібному хрестику. Рукави сорочок повністю вкривали синім, або чорним та червоним візерунком. Найбільше розповсюдження мали мотиви ритмічних повторів та розеток, а ще використовувались ромби, восьмикутні зірки та ламані лінії.

Закарпатська область

В даному регіоні місцеві майстрині не давали собі якихось обмежень у виборі кольору нитки, але більшість вишиванок робились з домінуванням чорних та червоних барв. Відносно візерунків, то більшість надавала перевагу так званим кривлям, або “каракулям”.

Також буде цікаво:   Міжнародна Букерівська премія оголосила довгий список

Івано-Франківська область

Якщо говорити про вишиванки даного регіону, то вони були чи не найбільш багато оздоблені. Майстрині застосовували різноманітні орнаменти, а також різноманітну кольорову гаму.

Київська область

На Київщині вишиванки були типовими для регіону, туб застосовували червоні барви, білі візерунки. Також доволі часто білу вишивку розбавляли червоними, або зеленими вкрапленнями. Якщо говорити про візерунки, то тут можна зустріти ромби, виноград, стилізовані грона та інше.

Кіровоградська область

У вишиванок Кіровоградщини є певна особливість, орнаменти на них мають дуже реалістичний малюнок. Наприклад, якщо майстриня приймала рішення вишити гроно винограду, тоді вона намагалась зробити блиск на виноградинках. Також на території Київської області полюбляли використовувати чорний та червоний кольори.