Брюс Лі (Лі Чженьфань) не просто кіноактор, режисер і майстер бойових мистецтв. Фізична сила в ньому поєднувалася з метафізичною філософією. Він легенда, чиє ім’я з пієтетом передається з покоління в покоління.

“Щоб контролювати себе, я спочатку повинен прийняти себе, діючи не всупереч своїй природі, а слідуючи відповідно до неї.” Брюс Лі

Лі почав займатися кунг-фу в середині 1950-х. Його першим учителем став Іп Ман, що проповідував стиль Вин-Чунь.

У 1959 році Лі покинув Гонконг і відправився в Америку, спочатку в Сан-Франциско, потім в Сіетл. У США він відкрив школу бойових мистецтв і почав викладати власний стиль кунг-фу – Джіт Кун-До («Шлях випереджального кулака»).

“Простий шлях – правильний шлях. У бійці нікому немає діла до краси. Головне – впевненість, відточені навички і точний розрахунок. Тому в методі Джіт Кун-До я намагався відобразити принцип «виживання найбільш пристосованого». Менше порожніх рухів і енергії – ближче до мети.”

У 1971 році, на піку своєї кінокар’єри, Брюс Лі знявся в серіалі «Лонгстрит». В одному з епізодів Лі вимовив фразу, засновану на китайськой філософії у-вей (споглядальна пасивність) яка стала дуже популярною.

“Стань безформним, безтілесним, як вода. Коли ти наливаєш воду в чашку, вона стає чашкою; ти наливаєш воду в чайник, вона приймає форму чайника. Вода може текти або руйнувати. Будь водою, мій друг.”

Проте знаменитий афоризм не пояснює всю філософію води Брюса і те, як він прийшов до неї. У 2001 році Джон Літтл (John Little), який написав багато книг про Лі, видав збірку з раніше не публікувальними листами, нотатками і віршами актора – «Брюс Лі: художник життя» (Bruce Lee: Artist of Life). Це безцінне джерело для розуміння поглядів Брюса Лі на життя, любов, виховання дітей і бойові мистецтва.

Судячи з усього, філософія води прийшла до Лі після розчарування: йому ніяк не вдавалося осягнути «мистецтво відчуженості», якому його вчив Іп Ман. Ось що Брюс пише з цього приводу.

__________________________________________

Коли гострота моєї самосвідомості дійшла до того, що психологи називають подвійним зв’язком, учитель підійшов до мене і сказав: «Бережи себе, йди природним вигином речей, будь усунутий. Запам’ятай: ніколи не йди проти єства, ніколи не чини опір безпосередньо проблемам, але контролюй їх, повертаючись туди, куди вони хилять. Залиш тренування на тиждень – піди додому і подумай про це ».

Брюс так і зробив.

__________________________________________

Провівши багато годин в медитації і духовній практиці, я, нарешті, здався і відправився в одиночне плавання на джонці. У морі я думав про своїх тренуваннях. Це розлютило мене – я вдарив по воді. І в цю мить мене вразила одна думка. Не вода чи уособлює суть кунг-фу? Я вдарив її, але вона не зазнала болю. Я знову завдав удар, зі всієї сили, – вона знову невразлива. Потім я спробував утримати її. Але це виявилося неможливим. Однак вода, наймягкіша субстанція у світі, яку можна помістити навіть у крихітну посудину, тільки здається слабкою. Насправді вона може зруйнувати самі тверді матерії на землі. Я б хотів бути водою.

Також буде цікаво:   10 виступів на TED, які допоможуть знайти своє покликання в житті

Раптово пролетіла птиця, кинувши відображення на водну гладь. Тоді я ввібрав ще один урок, ще один прихований містичний зміст відкрився мені: в бою, перед лицем противника, твої думки і емоції повинні бути немов віддзеркалення пролітаючих птахів на воді. Це саме те, що мав на увазі Учитель Іп, кажучи «будь усунутий». Це не означало не мати чуття – це значить не перейматися і не душити їх наодинці з собою. Щоб контролювати себе, я спочатку повинен прийняти себе, діючи не всупереч своїй природі, а слідуючи відповідно до неї.

Цитуючи відомий вислів Лао-цзи, Лі писав:

__________________________________________

Природне явище, яке найближче відображає суть у-вей в кунг-фу, – це вода.

Вода – це найбільш м’яка і найслабша істота в світі, але в подоланні твердого та міцного вона непереможна, і на світі немає їй рівного.

Це уривок з «Дао Де цзін». Він розкриває істину води. Вода настільки прекрасна, що її неможливо затиснути в кулак, вдарити, їй невідома біль. Пронижи її ножем – не раниш. Розірви її – залишиться цілою. У неї немає форми – вода приймає форму судини, куди її наливають. Якщо її нагріти, вона стане невидимим паром, але в ній стільки сили, що вона може розколоти кору землі. Замерзаючи, вода кристалізується і перетворюється на потужні брили. Вода може бути швидкою, як Ніагарський водоспад, і спокійною, як ставок. Вона жахає у бурхливому потоці і освіжає в спекотний літній день. Це і є принцип у-вей.

Річки і моря – повелителі сотень долин. Все тому, що їх сила в смиренні; вони королі над всім. Хочете підкорити їх? Слідуйте за ними.

__________________________________________

Іншими словами, якщо перенести філософію бойових мистецтв на звичайне життя, перш ніж боротися з обставинами, варто спробувати пристосуватися до них. Потрібно бути м’яким, як вода, сприйнятливим до швидко мінливих обставин. Протягом життя саме приведе тебе до щастя. Чинити опір варто тільки воістину сильним бурям. Якщо ж весь час гребти проти течії, швидко виб’єшся з сил і підеш на дно.