Люди – брехливі істоти. По крайній мірі, так здається, коли бачиш, скільки рад та способів вже винайшли для боротьби з прокрастинацією і лінню. Але ось цікава річ: є безліч занять, які нам не лінь робити.

Мало хто голодує, бо лінується поїсти, або страждає від проблем з нирками, тому що йому лінь сходити в туалет. Мало кому ліньки займатися сексом.

«Це не вважається», – скажете ви і матимете рацію. В якомусь сенсі. Але якщо прокрастинація швидше виняток, ніж правило, чому ми відчуваємо себе так, як ніби все навпаки?

Вся справа в пам’яті, а не в особливостях поведінки. Наприклад, ви пам’ятаєте сімейну поїздку в ранньому дитинстві, тому що батьки випадково залишили вашого маленького брата на заправці. Чому вам запам’яталося це? Тому що це визначна подія, а щось примітне легше зберегти в пам’яті.

Кожен день ми робимо безліч справ, які просто не запам’ятовуються, тому що вони настільки звичні, що стали частиною нашого життя. Ми просто робимо те, що правильно сьогодні і що, як ми думаємо, буде правильно в довгостроковій перспективі. В цьому немає нічого примітного.

Решту занять ми помічаємо і пов’язуємо їх з прокрастинацією.

Чому ми відкладаємо одні справи і не відкладаємо інші

Уявіть, що ви – це природа і вам потрібно, щоб людський рід процвітав. Якась поведінка людини веде до гарних наслідків, інша – до поганих. Ви, природно, хочете, щоб людина поводилася добре, і тут є два шляхи.

З одного боку, ви можете забезпечити мозок людини своєрідним комп’ютером, який буде робити прогнози в залежності від поведінки. Так людина зможе вибирати, яка поведінка принесе більше користі.

З іншого боку, ви просто можете зламати існуючу схему реакцій мозку і зробити так, щоб хорошу поведінку приносило задоволення, а поганої – немає.

Найчастіше природа вибирає другий шлях. Лімбічна система, одна з найстаріших частин мозку людини (і багатьох інших видів), була створена для того, щоб направляти організм до їжі і захищати від небезпек. Незабаром природа зрозуміла, як потрібно використовувати цю систему, щоб змусити людину здійснювати дії, які дадуть позитивний результат в майбутньому. Треба всього лише зробити правильні вчинки приємними тут і зараз, неправильні ж повинні приносити дискомфорт.

Жирні та солодкі продукти такі смачні, бо в світі, де головне – знайти їжу і вижити, людина, що споживає більш калорійну їжу, має більше шансів жити і розмножуватися. Наші предки стали нашими предками тому, що їх природні нахили та емоції, як правило, служили їм добре, покращуючи їх шанси на отримання потомства.

Також буде цікаво:   Чому прогулянки на природі корисні для мозку

Як лінуватися ще менше

Але чому у нас до сих пір проблеми зі своєчасною сплатою податків, регулярними фізичними навантаженнями і прийомом потрібних ліків? Чому ми не робимо ці корисні дії?

Тому що навколишнє середовище змінилося швидше, ніж наш мозок. Пенсійні фонди, сидячий спосіб життя, медикаменти – все це з’явилося порівняно недавно. З точки зору еволюції – буквально мить тому.

Минуло занадто мало часу для того, щоб в результаті природного відбору виділилася група людей, з легкістю роблять те, що потрібно для виживання в нашому світі. Ці особливості не встигли закріпитися в геномі і передатися потомству.

Але поки природа не наздогнала технічний прогрес, потрібно якось існувати з тим, що ми маємо. Так що, якщо ви хочете менше лінуватися, потрібно зробити завдання найбільш привабливим для вас тут і зараз.

Це означає, що потрібно звести до мінімуму всі неприємні моменти, з якими асоціюється правильна поведінка, і звести купу перешкод на шляху до відволікаючим факторів.

Якщо ви лінуєтеся регулярно відвідувати спортзал, постарайтеся зробити тренування більш привабливими. Наприклад, займайтеся спортом, який вам подобається, під час вправ слухайте улюблену музику.

Привносячи елементи задоволення в непривабливі заняття, ви збільшуєте ймовірність того, що доведете справу до кінця. Притому природно, без напруги сили волі і додаткової мотивації.