Можна бути розумним по-різному. Є в нашому розумі щось таке, що неможливо виміряти стандартними тестами. Говард Гарднер, професор Гарварду, вважає, що крім двох видів інтелекту, що визначаються нашими розумовими та емоційними здібностями, є ще шість сфер, в яких ми можемо оцінювати людину. На жаль, не існує тестів, які могли б перевести цю оцінку в стандартизовані числові дані.

1. Музичний інтелект

Люди часто вважають, що музика – це талант, а не розумова здатність. Однак професор Гарднер впевнений: якщо ми оцінюємо словниковий запас і ораторську майстерність як компоненти інтелекту, то і вміння розуміти, відчувати і поводитися з ритмами і тембрами потрібно розглядаючи в тому ж ключі.

2. Просторовий інтелект

Здатність з легкістю сприймати і відтворювати стан речей в просторі дозволяє шахісту виграти чергову партію, а хірургу – створити ще одне медичне диво. Те, наскільки добре ви орієнтуєтеся в просторі і визначаєте траєкторію пересування, – ще один критерій оцінки ваших розумових здібностей.

3. Тілесно-кінестетичний інтелект

Варто забути про те, що «всі спортсмени тупі». Координація рухів вимагає великої роботи інтелекту, просто цього не можна виміряти стандартним IQ-тестом. Цей тип інтелекту існує в двох вимірах. Одне з них – це можливість використовувати все своє тіло для вирішення проблеми або поставленого завдання. Інший вимір – це здатність використовувати окремі частини тіла. Хороший приклад тому – ремесла, тому людина, яка багато працює фізично, є інтелектуалом, згідно Гарднера.

4. Міжособистісний інтелект

Трохи схоже на поняття емоційного інтелекту, чи не так? Міжособистісний інтелект – це те, як ви розумієте інших людей, мотивуєте і ведете їх, як працюєте з ними. Цей тип інтелекту особливо важливий для лідерів.

5. Особистісний інтелект

Особистісний інтелект, або здатність до самопізнання, оцінити дуже складно. Однак, на думку Гарднера, він є критично важливим у сьогоднішньому світі.

У сучасному розвиненому суспільстві люди самі визначають те, якою буде їхнє життя. Ми будуємо кар’єру і міняємо професії. Ми можемо залишити батьківське гніздо, коли подорослішаємо. Тому дуже важливо усвідомлювати, ким ми є насправді. Якщо такого розуміння немає, це рано чи пізно стане проблемою.

6. Інтелект натураліста

Здатність сприймати зв’язок між видами живих істот, розуміти принципи їх взаємодії – це найважливіший вид інтелекту. Гарднер називає його інтелектом натураліста, інтелектом Чарльза Дарвіна.

Також буде цікаво:   Як вивчити англійський - кращі YouTube-канали для всіх рівнів

І перш, ніж ви скажете, що живете в місті і не потребуєте в подібному вигляді інтелекту, варто відзначити: все, що ви робите в цьому сучасному, технологічному і комерційному світі, засноване саме на здатності розуміти навколишнє середовище. Ви вибираєте цей симпатичний светр, а не той жахливий синтетичний, тому що ваш мозок здатний відрізнити «смачну ягоду» від «отруйної».

Так чи інакше, ви використовуєте свій інстинкт натураліста, навіть якщо не їздите по суботах в лісопарк.

Якщо цей список здається вам громіздким, поспішаємо засмутити вас: на думку Гарднера, перелік повинен бути довшим. Можна виділити ще два типи інтелекту, однак психологія все ще продовжує їх вивчати.

Найпростіший висновок, який вам потрібно зробити, полягає ось у чому. Якщо ви сподіваєтеся розвинути свій інтелект, просто читаючи книги, вам однозначно варто звернути увагу і на інші сфери розумової діяльності.