Читаючи улюблених авторів, ми відпочиваємо душею і розслабляємося. Але все-таки іноді корисно читати те, що викликає у нас відторгнення.

Памела Пол – редактор рубрики «Книжковий огляд» видавництва The New York Times, письменник.

Візьміть книгу нелюбимого автора, яка вам точно не сподобається. А тепер прочитайте її від корки до корки.

Звучить жахливо? Значить, ви на вірному шляху.

В епоху, коли ми отримуємо інформацію з джерел, які самі для себе вибираємо – від тих, на кого ми підписані в Facebook або Twitter, від улюблених медіаресурсів, від близьких по духу блогерів – не дивно, що ми читаємо тільки те, що нам подобається. Читання – це задоволення, на яке витрачається багато часу. І все ж іноді корисно читати те, що викликає у нас відторгнення.

1. Читання неприємної літератури формує наші смаки

Щоб відрізняти хороше від поганого, треба мати уявлення і про те, і про інше. Нам подобаються книги, коли стиль автора, сюжет або основна ідея збігаються з нашим уявленням про правильне, але ж істина народжується в суперечці.

Книга вимагає більше зусиль і роздумів, ніж ток-шоу або обговорення в Facebook, причому як від читача, так і від автора. Неможливо здолати 300 сторінок, щоб не занурившись в світ героїв і їхніх почуттів. Не так-то просто відмахнутися від того, на що ви витратили стільки часу.

Коли ненависна книга нарешті закінчиться, спробуйте з нею подумки посперечатися. Сформулюйте, з чим саме ви не згодні, що вам не сподобалося і чим це відрізняється від того, що вам до душі.

2. Ви дізнаєтеся про себе багато нового

У світі дуже мало абсолютно поганих чи абсолютно гарних речей, в тому числі і книг. У процесі читання до відрази, швидше за все, додадуться і інші відчуття – страх, хворобливий інтерес, а місцями навіть симпатія.

Ви виявите в собі реакції, про які навіть не підозрювали. А може статися і так, що книга посіє в вас сумніви у власній правоті.

3. Погані книги теж формують думки

Опір, що виникає в нас при читанні неприємної книги, робить нас більш уважними і скептичними читачами. Ми вже не просто читачі, а критики.

Подумки сперечаючись з автором, ми наводимо аргументи, шукаємо докази своєї правоти в інших джерелах, формулюємо і захищаємо свою точку зору. У нас з’являється думка.

Також буде цікаво:   10 книг Стівена Кінга, які варто прочитати кожному

Досвідчені сперечальники знають, що іноді до кінця усвідомити власну позицію можна, тільки протиставляючи її чужій. Це дуже цінний побічний ефект читання сумнівної літератури. Уявна битва за власні принципи надає нам значущості у власних очах.

4. Погані книги об’єднують

Приємно спілкуватися з людьми зі схожими літературними смаками. Але ще приємніше знайти підтримку у тих, хто розділяє ваше неприйняття. Дружба проти книги або її автора може виявитися досить міцною, а вже її обговорення точно вийде жарким.

Завжди приємно знати, що десь є людина, яка мріє жбурнути у відро для сміття ту ж книгу, що і ви. Тільки, будь ласка, спочатку дочитайте її.